Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Za Zmartwychwstałym Chrystusem podążamy Drogą Światła

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Chiarg KPg

Podczas Wielkiego Postu wiele razy towarzyszyliśmy Jezusowi w Jego drodze na Golgotę, spotykając na niej Matkę, płaczące niewiasty czy niezdecydowanego Szymona. Trwaliśmy przy Chrystusie aż do ukrzyżowania, śmierci i złożenia w grobie.

To jednak nie jest koniec naszych spotkań z Jezusem. Spotykamy Go jako Zmartwychwstałego, triumfującego nad śmiercią, ale także zatroskanego o swoich uczniów i wierne Mu niewiasty.

Reklama

W kościele ojców Pasjonistów w Łodzi już po raz drugi w tym roku odprawione zostało nabożeństwo Drogi Światła, które coraz liczniej gromadzi wiernych. - Przychodzimy, by spotkać na naszej drodze życia Zmartwychwstałego. Potrzebujemy, aby wlał On w nasze serca prawdziwą radość i prawdziwe światło Bożej obecności, prawdziwą miłość i prawdziwy pokój. - mówi o. Grzegorz Szczygieł, proboszcz parafii M. B. Bolesnej. - Jego symbolem jest zapalony paschał, krzyż, a na nim stuła oraz figura Zmartwychwstałego. Zapalane od paschału świece coraz bardziej rozświetlają mrok świątyni, aby droga naszego życia także wiodła nas z ciemności grzechu ku światłu Bożej Miłości.

W nabożeństwie Drogi Światła, które pokazuje nam wyjście z ciemności śmierci ku światłu życia znów podążamy z Jezusem. Spotykamy Go w XIV stacjach, które nawiązują do ewangelicznych wydarzeń od Jego triumfu nad śmiercią, ukazania się Zmartwychwstałego Marii Magdalenie, uczniom podążającym do Emaus, aż do zesłania Ducha Świętego na Matkę, uczniów, a przez nich cały Kościół Święty.

Na zakończenie nabożeństwa o. Grzegorz Szczygieł przypomniał krótko jego historię, którą zapoczątkowali w latach 80 XX w. włoscy Salezjanie. W roku 2002 zostało ono, decyzją papieża Jana Pawła II oraz Kongregacji ds. Kultu Bożego i Sakramentów, usankcjonowane prawnie. Ojciec Św. w liście apostolskim "Novo Millennio Ineunte" skierowanym do biskupów, duchowieństwa i wiernych na zakończenie jubileuszu roku 2000 napisał: " (...) kontemplacja oblicza Chrystusa nie może zatrzymać się na wizerunku Ukrzyżowanego. Chrystus jest Zmartwychwstałym! Gdyby tak nie było, próżne byłoby nasze przepowiadanie i próżna nasza wiara. (...) Właśnie w Chrystusa Zmartwychwstałego wpatruje się dzisiaj Kościół." Niech spotkania ze Zmartwychwstałym napełniają nas więc radosną nadzieją także na nasze zmartwychwstanie. "Witaj Jezu Chryste Zmartwychwstały, boś przez krzyż i Zmartwychwstanie swoje świat odkupić raczył!"

2021-05-07 08:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żywy, patrzący na mnie, kochający Bóg

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Eucharystia – bo o nią tak naprawdę tu chodzi – została ustanowiona przez naszego Pana Jezusa Chrystusa w Wielki Czwartek, o czym piszą Ewangelie synoptyczne i św. Paweł. Zatem świadomość realnej, zupełnie wyjątkowej obecności Chrystusa w konsekrowanym chlebie i winie była w świadomości Kościoła od samego początku. Jednakże pobożność eucharystyczna, w wyniku której wprowadzono uroczystość Bożego Ciała kształtowała się przez wieki, zwłaszcza w drugiej połowie średniowiecza. Kamieniem milowym na tej drodze okazały się być objawienia bł. Julianny z Cornillon.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne 2021

2021-05-31 13:54

diecezja. legnica

Czcigodni i Drodzy Prezbiterzy Diecezji Legnickiej!Nadszedł czas dorocznych zmian personalnych związanych z aktualnymi potrzebami duszpasterskimi i łączących się z posłaniem części kapłanów do wspólnot parafialnych w charakterze proboszczów lub wikariuszy. Wobec realiów naszej Diecezji w ostatnich latach coraz wyraźniej brzmią słowa Zbawiciela „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało” (Mt 9,35).

Nie jest to związane tylko z faktem, że obecnie w naszym Seminarium przygotowuje się do kapłaństwa jedynie 14 alumnów (dla porównania: w roku 2005 było ich 75). Do tego ogólnego radykalnego i stałego spadku liczby powołań do życia kapłańskiego dochodzą naturalne okoliczności, do których należy m.in. przechodzenie na emeryturę kolejnych pokoleń księży proboszczów, choroby czy śmierć oraz cały szereg innych przyczyn wykluczających konkretnych kapłanów z pełnowymiarowej posługi duszpasterskiej, czy wreszcie odejścia niektórych prezbiterów ze stanu kapłańskiego.W tej sytuacji z przykrością i z troską muszę stwierdzić, że nie jest możliwe posłanie do parafii takiej liczby księży, która w pełni by zaspokoiła potrzeby związane z posługą sakramentalną, duszpasterską i katechetyczną.

CZYTAJ DALEJ

Serce Jezusa, cierpliwe i wielkiego miłosierdzia...

2021-06-18 21:30

[ TEMATY ]

rozważania

nabożeństwa czerwcowe

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Photo by archer10 (Dennis) on Foter.com

O miłosierdziu płynącym z serca Pana Jezusa wspominałem w jednej z poprzednich katechez, kiedy przywoływałem św. S. Faustynę i fragmenty jej Dzienniczka. Dziś też chcę powrócić do tekstów zapisanych przez Apostołkę Miłosierdzia.

Oto czytamy w Dzienniczku następujący opis: Dziś powiedział mi Pan: pragnę, aby kapłani głosili to wielkie miłosierdzie Moje względem dusz grzesznych. Niech się nie lęka zbliżyć do Mnie grzesznik. Palą Mnie płomienie miłosierdzia, chcę je wylać na dusze ludzkie. I w innym miejscu Dzienniczka czytamy: Skarżył się Jezus do mnie tymi słowy: Nieufność dusz rozdziera wnętrzności Moje. Jeszcze więcej Mnie boli nieufność duszy wybranej. Pomimo niewyczerpanej miłości Mojej – nie i Mi, nawet śmierć Moja nie wystarcza im. Biada duszy, która ich nadużyje (Dz. 50).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję