Reklama

Niedziela Wrocławska

Tak nam mamusiu jest smutno bez Ciebie!

W Krotoszycach odbyły się obrzędy pogrzebowe śp. Pauliny Orłowskiej, mamy ks. dr. Bolesława Orłowskiego, oficjała Metropolitalnego Sądu Duchownego we Wrocławiu. Przewodniczył im metropolita wrocławski, ks. abp Józef Kupny.

Ks. Grzegorz Umiński

Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył ks. abp Józef Kupny

Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył ks. abp Józef Kupny

Zabierając głos na zakończenie Eucharystii ks. abp podkreślił m.in., że „Osoba matki jest dla nas wszystkich kimś wyjątkowym. Tak wiele zawdzięczamy mamom, które uczyły nas miłości Boga, bliźniego, prowadziły do Kościoła. I dlatego tak głęboko, tak boleśnie odczuwamy odejście mamy Pauliny. Ale żyjemy słowami Jezusa Chrystusa, słowami nadziei” W domu Ojca mego jest mieszkań wiele”. Głęboko wierzymy, że jedno z tych mieszkań już teraz zajmuje mama Paulina”.

Podczas liturgii homilię wygłosił bp senior Diecezji Świdnickiej ks. bp. Ignacy Dec omawiając drogę życiową zmarłej podkreślił m.in. Mama Paulina nie żyła dla siebie; żyła miłością do Boga i drugiego człowieka. Całe swoje życie poświęciła rodzinie. To jej oddanie było widać na każdym kroku: w jej spojrzeniach, gestach i czynach; w jej troskach i radościach. Wielką nagrodą dla niej było obdarzenie jej syna Bolesława łaską powołania kapłańskiego.”

Reklama

Kaznodzieja wskazał, że “dom ziemski, nie jest ostatecznym miejscem naszego bytowania. Bóg w dziejach zbawienia bardzo często przypominał ludziom o niebie, o wieczności. Tę wizję nieba, jako wieczystej wspólnoty Boga z człowiekiem rozwinął w swoim nauczaniu Jezus Chrystus. Będąc na ziemi, wiele mówił o Królestwie Bożym, tym urzeczywistniającym się w wymiarach tego świata, na ziemi, w doczesności, ale także tym, które trwać będzie na zawsze, w wieczności. To wieczne królestwo, zwane niebem, Jezus pewnego razu nazwał domem Ojca: „W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem” (J 14,2-3).Dom niebieski będzie niezniszczalnym domem naszego wiecznego przebywania, domem naszego stałego zameldowania. Przekazując dziś mamę Paulinę do tego Domu, dziękujemy Panu Bogu za dobro, które przekazał ludziom poprzez śp. mamę Paulinę, za przykład jej ewangelicznego życia, jako żony, matki i babci. W tym świadczeniu dobra przez Pana Boga miała udział mama Paulina i dobre uczynki zabrała do nieba, aby zdobiły na zawsze niebieski dom, gdyż słowo Boże mówi: "Błogosławieni, którzy w Panu umierają. zaiste, mówi Duch, niech odpoczną od swoich trudów, bo ich czyny idą z nimi" (Ap 14,13).“

- Mama każdego księdza staje się przybraną mamą wszystkich kapłanów. Mama zawsze umiera za wcześnie i gdy odchodzi przestajemy się czuć dziećmi. Droga mamo, w tej Eucharystii dziękujemy Panu Bogu za Ciebie, dziękujemy za dobro, które Bóg przekazał przez Ciebie Twoim dzieciom, wnukom i innym ludziom. Dziękujemy także Tobie za to, kim byłaś dla męża, dla dzieci, dla wnuków i dla wszystkich, których w życiu spotkałaś. Dziękujemy za twoją wiarę i miłość do Pana Boga, do Kościoła i do człowieka. Żyłaś tu, na ziemi dla Pana Boga, dla Kościoła Chrystusa i dla otaczających cię ludzi. Dziękujemy ci za urodzenie, wychowanie i oddanie na służbę Kościołowi twego syna Bolesława. Dziękujemy za wspieranie mediów katolickich, zwłaszcza Radia Maryja i Telewizji Trwam. Do słów wdzięczności dołączamy pokorną prośbę do naszego Zbawiciela, aby w swojej zbawczej Krwi wybielił cienie twego życia, by podczas tej Eucharystii przybrał cię w szaty zbawienia i zaprowadził z Jego i naszą Matką Maryją, na mieszkanie niebieskie. Niech Maryja przytuli cię do swojego Niepokalanego Serca. Spoczywaj w pokoju i szczęściu wiecznym, droga Mamo-apelował kończąc homilię ks. bp. Ignacy Dec.

Na piękną postawę zmarłej wskazali, przekazując wyrazy modlitewnej pamięci: wnuczka śp. Pauliny, kapłani reprezentujący Metropolitalny Sąd Duchowny, rocznik seminaryjny ks. Bolesława, a w odczytanym podczas Mszy św. specjalnym liście uczynił to ordynariusz diecezji legnickiej ks. bp. Zbigniew Kiernikowski.

Reklama

Za wszelkie wyrazy pamięci, pomoc i życzliwość,udział w obrzędach pogrzebowych, podziękował w imieniu najbliższej rodziny syn śp. Pauliny  ks. dr Bolesław Orłowski. -Patrząc na przeżyte wspólnie lata podkreślam, że jesteśmy szczęśliwcami. Tak, Dobry Bóg uczynił nas szczęśliwymi dając nam tutaj na ziemi cudownych rodziców. Wierzę, że mamy ich również tam w niebie, w wieczności naszego Ojca. Tatuś i mamusia żyli dla nas, prowadzili nas przez życie kierując się najwyższymi ideałami i wartościami Bóg Honor Ojczyzna. Tak nam mamusiu jest smutno bez Ciebie. Dzisiaj mówimy naszej kochanej Mamusi do zobaczenia w niebie. Spróbujemy mamusiu iść po Twoich śladach. Dziękujemy za miłość, która nigdy nie ustanie. Niech Bóg przytuli Cię do swojego serca- akcentował k. Orłowski.

Redakcja wrocławskiej edycji Katolickiego Tygodnika „Niedziela” składa Księdzu Oficjałowi Bolesławowo Orłowskiemu wyrazy głębokiego współczucia i słowa otuchy z powodu śmierci ukochanej Mamy.

Dobry Jezu, a nasz Panie, daj jej wieczne spoczywanie.

2021-05-07 13:47

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowa Biała po pożarze: 21 domów uszkodzonych, na miejsce pojechał premier

2021-06-20 08:15

[ TEMATY ]

pożar

premier

PAP/Grzegorz Momot

21 budynków mieszkalnych w Nowej Białej w wyniku pożaru w większym lub mniejszym stopniu zostało uszkodzonych. 23 budynki gospodarcze zostały spalone doszczętnie lub częściowo. Dziewięć osób zostało rannych – to bilans sobotniego wielkiego pożaru we wsi Nowa Biała w pow. nowotarskim.

„Dramatycznie wyglądają niektóre domy, które zostały zniszczone w wyniku pożaru. Najważniejsza informacja to jednak ta, że nikt nie zginął” – powiedział podczas briefingu prasowego w Nowej Białej wojewoda małopolski Łukasz Kmita który zapowiedział, że w niedzielę rano spodziewany jest w Nowej Białej premier Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: 100-lecie obecności sióstr sercanek w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

2021-06-19 12:52

[ TEMATY ]

jubileusz

Kraków

siostry sercanki

diecezja.pl

Kraków: 100-lecie obecności sióstr sercanek w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

Kraków: 100-lecie obecności sióstr sercanek w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

W Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich kard. Stanisław Dziwisz i abp Marek Jędraszewski odprawili Mszę św. z okazji 100. rocznicy przybycia sióstr sercanek do domu przy Franciszkańskiej 3 w Krakowie.

Jak podkreślał w homilii krakowski metropolita senior, jest to „stuletnia historia miłości – modlitwy i służby, gorliwości i wierności” w duchu charyzmatu zgromadzenia, którym jest chwała Serca Jezusowego.

CZYTAJ DALEJ

Abp Mieczysław Mokrzycki: Kościół na Ukrainie cały czas przeżywa wiosnę

2021-06-20 11:46

[ TEMATY ]

Ukraina

Marcin Żegliński

Współcześnie Kościół na Ukrainie boryka się z wieloma problemami, choć nie brak też powodów do radości: „Nasz Kościół cały czas przeżywa wiosnę, bo odzyskaliśmy wiele kościołów, a powstają też nowe. Mamy święcenia nowych kapłanów. Mamy też możliwości, by tworzyć kolejne parafie” – powiedział tygodnikowi Echo Katolickie ks. abp Mieczysław Mokrzycki, arcybiskup metropolita lwowski, były osobisty sekretarz Jana Pawła II.

W tym roku przypada 30. rocznica odnowienia struktur Kościoła ukraińskiego. Istnieje tam siedem diecezji, trzy seminaria duchowne i trzy instytuty teologiczne. Pierwszymi fundatorami wspólnot zwłaszcza na terenie archidiecezji lwowskiej byli Polacy, którzy tam pozostali i przekazywali wiarę z pokolenia na pokolenie. Obecnie te proporcje narodowościowe zmieniły się na korzyść innych nacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję