Reklama

Edukacja

Ks. dr hab. Hernyk Drawnel uhonorowany nagrodą Ministra Nauki

[ TEMATY ]

wyróżnienie

MARGITA KOTAS

Pracownik naukowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. dr hab. Henryk Drawnel SDB z Instytutu Nauk Biblijnych KUL, został wyróżniony nagrodą I stopnia Ministra Nauki za osiągnięcia naukowe, w tym za wyróżnioną rozprawę habilitacyjną dotyczącą aramejskich tekstów z Qumran. Ks. Henryk Drawnel, salezjanin, adiunkt przy katedrze Literatury Międzytestamentalnej i Nauk Pomocniczych Biblistyki.

Studia magisterskie w zakresie biblistyki ukończył na KUL w roku 1990. Następnie odbył roczne studium współczesnego języka hebrajskiego w Jerozolimie, studia licencjackie i doktoranckie w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie oraz na École Biblique w Jerozolimie (éleve titulaire).

Reklama

Specjalizację w dziedzinie języków semickich i literatury apokryficznej Starego Testamentu zdobył na studiach w Harvard Divinity School, Cambridge, Massachusetts (Resident Graduate). Jesienią 2001 roku podjął wykłady w seminarium salezjańskim w Krakowie, a po obronie doktoratu w 2003 r. w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, również na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (2003-2005).

Od 2005 prowadzi wykłady w Instytucie Nauk Biblijnych KUL. W 2012 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego. Podstawą przyznania habilitacji był dorobek naukowy oraz monografia „The Aramaic Astronomical Book: Text, Translation, and Commentary”, Oxford: Oxford University Press, 2011. Książka jest wydaniem krytycznym czterech aramejskich manuskryptów znalezionych w Qumran nad Morzem Martwym w Izraelu ( 4Q208-4Q211), stanowiących część żydowskiej Księgi Henocha, która zachowała się jedynie w tłumaczeniu staroetiopskim (geez). Przedstawia jedne z najtrudniejszych tekstów, dotyczących ruchów księżyca oraz podstawowej wiedzy astronomicznej.

Praca nad komentarzem wymagała gruntownej znajomości języka aramejskiego, hebrajskiego, sumeryjskiego, akkadyjskiego, staroetiopskiego (geez), syryjskiego, łaciny oraz greki. Książka wydana została w prestiżowym wydawnictwie Oxford University Press, w serii wydawniczej Discoveries in the Judaean Desert, która zawiera wydanie krytyczne innych manuskryptów biblijnych i pozabiblijnych z Qumran.

Reklama

Ks. Henryk Drawnel należy do Associazione Biblica Salesiana (od 1998), Catholic Biblical Association (od 1998), Society of Biblical Literature (od 1999), Polskiego Towarzystwa Biblijnego (od 2004).

Zakres jego zainteresowań naukowych to: język i kultura semicka, język i literatura aramejska, apokryfy Starego Testamentu, literatura apokaliptyczna, Qumran, kapłaństwo Starego i Nowego Testamentu.

2013-11-16 10:47

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieski medal dla dr Anny Byrczek, twórczyni Hospicjum im. św. Kamila

[ TEMATY ]

wyróżnienie

hospicjum.sds.pl

Papież Franciszek przyznał jedno z najwyższych odznaczeń Stolicy Apostolskiej, medal „Pro Ecclesia et Pontifice” – dr Annie Byrczek, twórczyni bielskiego Hospicjum im. św. Kamila. Odznaczenie w kształcie krzyża wręczył 28 stycznia bp Roman Pindel podczas Mszy św. w kościele salwatoriańskim NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej, z udziałem m.in. przedstawicieli ruchu hospicyjnego z całego regionu.

„Dziękuję Panu Bogu za wszystko, czym mnie obdarza. Za to, że się urodziłam, za rodziców, rodzinę. Dziękuję za to, że jak rano wstaję, to nic nie boli, albo że boli. Dziękuję, że pracując z chorymi, mogę robić to, co kocham” – mówiła wzruszona Anna Byrczek. Jak podkreślała, praca w hospicjum zmieniła jej życie. „Sprawiła, że jestem radośniejsza” – zaznaczyła.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności w diecezji toruńskiej

2021-09-26 14:21

[ TEMATY ]

Toruń

diecezja toruńska

Ewa Melerska

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności nawiedził diecezję toruńską. Mszą św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu rozpoczęła się peregrynacja, która potrwa do 2 października.

Wizerunek Matki Bożej powitał w świątyni diecezjalny duszpasterz ludzi pracy ks. prał. Józef Nowakowski w asyście pocztów sztandarowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję