Reklama

Niedziela Łódzka

Ruda k. Szczercowa: Chwalcie łąki umajone

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Emilia Krata

Słowa tej pieśni mogą usłyszeć mieszkańcy wioski tylko w jednym miesiącu w roku. Mowa tutaj o maju, który jest poświęcony Najświętszej Maryi Pannie.

Reklama

Codziennie przez cały miesiąc kilka mieszkanek Rudy spotyka się regularnie pod wiejską kapliczką, aby uczcić Maryje i wychwalać ją poprzez pieśni oraz litanie loretańską. Jest to tradycja od niepamiętnych lat. Co roku zawsze starsze panie oraz młodzież stara się podtrzymywać ten zwyczaj i być wzorem dla przyszłych pokoleń. Podczas tych spotkań wszyscy czują się jak rodzina, która spotyka się aby chwalić Matkę Najświętszą. ,

 - Uwielbiam spotykać się na nabożeństwach majowych przy mojej kapliczce ponieważ jest tam bardzo miła rodzinna atmosfera. Zebranie to jest dobrą okazje, aby porozmawiać z innymi mieszkańcami i razem śpiewać ku czci Maryi. Gdy dochodzi godzina nabożeństwa rzucam wszystko i idę na spotkanie z Maryją. Nawet gdy pogoda nie dopisuje zawsze mam czas dla mojej kochanej Matki – mówi Emilka. Ruda bardzo cieszy się, że tradycja ta jest podtrzymywana i nie zginie.

2021-05-09 08:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Adwentowe wyzwanie dla Domu Samotnej Matki

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Domu Samotnej Matki

Dom Samotnej Matki im. S. Leszczyńskiej w Łodzi zaproponował bardzo ciekawą inicjatywę na czas Adwentu. Akcja „Przytul Mamę” polega na objęciu duchową opieką jednej mamy przez cały Adwent, do Bożego Narodzenia. Wystarczy, że w codziennej modlitwie będziemy powierzać mamę i jej dzieciątko. To mały gest, ale może znaczyć bardzo wiele.

CZYTAJ DALEJ

Zgodne bicie dwóch serc

2021-07-07 11:38

Niedziela wrocławska 28/2021, str. VI-VII

[ TEMATY ]

jubileusz małżeństw

Marzena Cyfert/Niedziela

Z córką Mariolą i wnuczką Kamilą

Z córką Mariolą i wnuczką Kamilą

Żeleźniki, mała miejscowość niedaleko Wrocławia. Na skraju wsi biały dom, przed nim stara poniemiecka kapliczka, wyjątkowo zadbana. W domu czekają państwo Czesława i Franciszek Krawczykowie.

Żar leje się z nieba, pani Czesława w eleganckiej sukience, pan Franciszek w odświętnej koszuli. Niezwykle radosna 92-letnia kobieta i tryskający humorem 90-letni mężczyzna świętowali 13 maja 70. rocznicę ślubu.

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedź Ministra Edukacji i Nauki na list Przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego

2021-07-23 17:46

[ TEMATY ]

list

parlament europejski

Przemysław Czarnek

polityka antypolska

Karol Porwich/Niedziela

Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odniósł się do listu przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego, Pani Sabine Verheyen. W swoim piśmie minister przytoczył bolesne karty antypolskiej polityki Niemiec w okresie międzywojennym, dramat września 1939, okupacji niemieckiej i zakłamania historii w czasach panowania komunizmu, ale także współczesne próby zniekształcania obrazu dziejów m.in. w niemieckich mediach.

- Po zagarnięciu ziem Polski we wrześniu 1939 roku w propagandzie niemieckiej przedstawiano Polskę jako kraj zacofany, nieprzygotowany do wojny. Za przegraną we wrześniu 1939 roku obwiniano władze polskie i sojusz Polski z Anglią i Francją. Podobnie postępował okupant sowiecki, który brutalny atak na Polskę 17 września 1939 roku i zajęcie wschodniej części naszego kraju usprawiedliwiał obroną życia i mienia ludności białoruskiej i ukraińskiej – napisał minister Przemysław Czarnek. – Po wojnie narzucone Polsce władze komunistyczne nie oszczędzały w krytyce przedwojennej Polski, umniejszały polski wkład w walkach w czasie II wojny światowej, a pomnik Powstańcom Warszawskim w Warszawie postawiono dopiero w 1989 roku, 45 lat od powstania – dodał minister.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję