Reklama

W trosce o godność matki i dziecka

Szkoła Rodzicielstwa w Centrum Służby Rodzinie ma już trzy lata. Powiodło się pozyskanie wysokiej klasy specjalistów. Pierwsze zajęcia miały miejsce w Dzień Matki 26 maja 1999 r. Zajęcia w Szkole Rodzicielstwa są bezpłatne. Kurs trwa 3 miesiące. Program obejmuje dwanaście spotkań dwugodzinnych (godzina wykładu i godzina ćwiczeń fizycznych). W 1999 r. zorganizowano 5 kursów, w 2000 - 12 kursów, w 2001 r. aż 14 kursów. Głównym inicjatorem powstania Szkoły Rodzicielstwa jest prof. Włodzimierz Fijałkowski, którego program autorski jest realizowany w naszej Szkole Rodzicielstwa.

Z okazji 3. rocznicy działalności Szkoły Rodzenia 15 maja br. w Centrum Służby Rodzinie odbyła się konferencja prasowa, na której na pytania łódzkich dziennikarzy odpowiadali: Maria Welento-Tyszko - przewodnicząca Zespołu Oceniającego Szpitale w ramach Inicjatywy WHO/UNICEF Szpital Przyjazny Dziecku, prof. Włodzimierz Fijałkowski, Maria Sztyber, dr Halina Michalczyk oraz ks. prał. Stanisław Kaniewski - dyrektor Centrum Służby Rodzinie. "Traktujemy Szkołę Rodzenia jako wypełnienie luki powstałej po dużej, wielopokoleniowej rodzinie, której członkowie mieszkali blisko siebie i obcowali ze sobą codziennie, gdzie kobieta i mężczyzna jeszcze zanim sami zostali rodzicami, mieli szansę aktywnie uczestniczyć we wszystkich ważnych sprawach dotyczących również rodzicielstwa i uczyć się swych ról - powiedziała Maria Sztyber, położna prowadząca zajęcia w Szkole Rodzenia. - Tam też odbywało się przygotowanie do porodu i opieki nad dzieckiem. Współcześnie część tej funkcji pełnią Szkoły Rodzenia" - dodała.

Maria Walento-Tyszko mówiąc o szpitalach przyjaznych dziecku, przypomniała, że tytuł "Szpital Przyjazny Dziecku" placówka może otrzymać po spełnieniu jednakowych dla całego świata kryteriów określonych przez WHO/UNICEF i poddaniu się dobrowolnie ocenie, którą przeprowadza niezależny zespół.

"Organizacja oddziałów położniczych w systemie dziecko przy matce - rooming-in, również w odniesieniu do cięć cesarskich; nieoddzielanie dziecka od matki, od urodzenia do opuszczenia szpitala, także dziecka leczonego; wczesne rozpoczęcie karmienia piersią - do 2 h po urodzeniu; niedokarmianie bez uznanej medycznej przyczyny, fachowa pomoc odpowiednio przeszkolonego personelu, rzetelna informacja - to podstawa" - podkreśliła Maria Walento-Tyszko. Prof. Włodzimierz Fijałkowski stwierdził, że przygotowanie pary rodzącej do naturalnego porodu obejmuje żywe wyobrażenie przebiegu porodu spełniającego wymogi ekologiczne oraz gimnastykę, na którą składają się ćwiczenia ogólnokształtujące oraz techniki relaksacyjne. Odciążona od skupienia uwagi na czyhającym na nią bólu kobieta rodząca koncentruje się na "rozgrywaniu" porodu, to jest na rozluźnianiu się niedopuszczającym do kumulacji napięć. Mówiąc o naturalnym porodzie, prof. Fijałkowski przypomniał, że nastawienie na zwalczanie bólu oznacza rezygnację z aktywności z równoczesną ucieczką w stronę znieczulenia. Anestezja, czyli znieczulenie, uwalnia rodzącą od wytworzonego w toku porodu bólu, ale jednocześnie pozbawia ją naturalnego czucia. W toku porodu znieczulonego powstaje luka komunikacji matki z dzieckiem.

Dr Halina Michalczyk mówiła o potrzebie przygotowania się kobiety do porodu, który jest olbrzymim wysiłkiem dla niej. Wysiłek ten porównywalny jest do wysiłku maratończyka. Podobnie jak ten biegacz, tak i kobieta poprzez systematyczny trening powinna się do takiego wysiłku przygotować. W programie Szkoły Rodzenia znajdują się trzy grupy specjalnych ćwiczeń: oddechowych, rekreacyjnych i ogólnokształtujących.

Ćwiczenia oddechowe u kobiety ciężarnej pozwalają na dobre natlenienie jej organizmu i jej dziecka, zwłaszcza po 30 tygodniu, kiedy zapotrzebowanie na tlen wyraźnie wzrasta, w czasie porodu - w pierwszym okresie umożliwiają rozładować jej napięcie podczas skurczów, a do drugiego okresu przygotują jej dziecko do głodu tlenowego i właściwego wykorzystania sił rodzącej podczas wypierania zgodnego z fizjologią porodu, w połogu - do powrotu napięcia, zwłaszcza mięśni brzucha do stanu sprzed ciąży.

"Ćwiczenia relaksacyjne umożliwią kobiecie prawidłowy i efektywny wypoczynek zarówno w ciąży, w czasie porodu, jak i w połogu. Ćwiczenia ogólnokształtujące mają na celu zapobieganie dolegliwościom związanym z ciążą i przygotowują jej układ mięśniowo-stawowy do wysiłku porodowego. Natomiast w połogu pozwalają na powolny i systematyczny powrót jej wydolności fizycznej, a także zapobiegają powikłaniom" - podkreśliła dr Halina Michalczyk. W ciągu trzech lat działalności Szkoły Rodzenia w Centrum Służby Rodzinie w jej kursach uczestniczyło ponad 600 osób.

Zainteresowanym podajemy kontakt:

Szkoła Rodzenia

Centrum Służby Rodziny

Łódź, ul. Broniewskiego 1a

tel. (0-42) 682-20-22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Promocja Ceremoniarzy i Lektorów

2021-06-12 12:38

ks. Łukasz Romańczuk

Ceremoniarze wraz z ks. bp. Jackiem Kicińskim

Ceremoniarze wraz z ks. bp. Jackiem Kicińskim

W Kościele pw. Świętego Krzyża we Wrocławiu na Ostrowie Tumskim odbyła się promocja ceremoniarzy i lektorów dla parafii Archidiecezji Wrocławskiej.

Eucharystii przewodniczył ks. bp Jacek Kiciński CMF. Całą uroczystość przygotował Diecezjalny Opiekun Liturgicznej Służby Ołtarza, ks. Łukasz Piłat wraz z klerykami Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchowne we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja katowicka: Proboszczowie przechodzący na emeryturę

2021-06-08 08:47

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

Katowice

zmiany księży

zmiany personalne

archidiecezjakatowicka.pl

Metropolita katowicki spotkał się w Kurii Metropolitalnej z proboszczami przechodzącymi w tym roku na emeryturę. W spotkaniu, które odbyło się w dwóch grupach, uczestniczył także kanclerz kurii ks. Jan Smolec.

Podczas spotkania proboszczowie dzielili się swoim doświadczeniem. Na zakończenie z rąk arcybiskupa i kanclerza kurii otrzymali dekrety zwalniające ich z dniem 31 lipca z funkcji proboszczów. W tym roku jest ich 19.

CZYTAJ DALEJ

Wdzięczni za dar małżeństwa, rodziny i wspólnoty

2021-06-13 13:26

ks. Łukasz Romańczuk

Dziś w Sanktuarium NMP Matki Dobrej Rady w Sulistrowiczkach odbyło się coroczne Spotkanie Rodzin. Uroczystość ta połączona była z obchodami 30-lecia utworzenia parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sulistrowicach. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, który wręczył zasłużonym parafianom Medale św. Jadwigi.

Zanim rozpoczęła się Eucharystia, ks. abp Józef Kupny poświęcił figurę Księcia Bolka II Małego. Jest to dar metropolity wrocławskiego dla miłośników Ziemi Ślężańskiej. Postawiona ona została przed wejściem na plac kościelny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję