Reklama

Stacja Wielkiego Jubileuszu w Bełchatowie

KS. JANUSZ SZEREMETA
Edycja łódzka 40/2000

Dzień 8 września 2000 r. na trwałe wpisał się w historię kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bełchatowie. Tego bowiem dnia miejscowa świątynia przeżywała podwójną uroczystość - odpustową ku czci Patronki oraz pielgrzymkę dekanatów bełchatowskiego, szczercowskiego i zelowskiego z racji Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa. Zgodnie z decyzją abp. Władysława Ziółka, ta najstarsza w Bełchatowie świątynia, została wyznaczona w roku jubileuszowym jako kościół stacyjny, w którym można uzyskać odpust i błogosławieństwo. Uroczystości rozpoczęły się już 6 września Nowenną Jubileuszową a 7 września miało miejsce nabożeństwo światła i otwarcie wystawy prac Jana Funka. Rozstrzygnięto także w tym dniu konkurs pod hasłem: "Zabytki sakralne w fotografii" .

8 września, główne uroczystości rozpoczęły się o godz.10.00 występem zespołu dziecięcego z tutejszej parafii a następnie wykładem ks. dr. Jana Wolskiego na temat: "Wielki Jubileusz Chrześcijaństwa" oraz występem chóru "Schola Cantorum". W międzyczasie zaczęły dochodzić pielgrzymki z poszczególnych parafii nagradzane brawami przez zebranych już pątników oraz serdecznie witane przez miejscowych duszpasterzy z proboszczem miejsca ks. kan. Januszem Krakowiakiem na czele. Tak serdecznie powitano m.in. pątników z Kaszewic, którzy ze swoim proboszczem ks. Piotrem Szubskim, około godz. 10.00 dotarli do stacyjnej świątyni. Serdecznie witano także połączone grupy pielgrzymów z Łękawy i Grocholic oraz z bełchatowskiej parafii Zesłania Ducha Świętego. Przed godz.12.00 zaczęły zbierać się poczty sztandarowe poszczególnych parafii z wyżej wymienionych dekanatów, z bełchatowskich szkół, związków zawodowych, policji, harcerzy, "Strzelca" a także ochotniczej i zawodowej straży pożarnej z Bełchatowa, Łobudzic, Łękińska, Zelowa, Chabielic, Szczercowa, Dobrzelowa, Wolicy i Niedyszyny. W samo południe, w ogrodach parafialnych - przy specjalnie przygotowanym ołtarzu polowym, rozpoczęła się uroczysta Msza św. której przewodniczył abp Władysław Ziółek. W koncelebrze znalazło się 34 kapłanów, a wśród nich ks. kan. Jan Szadkowski, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Łodzi. W licznym gronie zaproszonych gości byli m.in.: ks. prał. Józef Nocny, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zduńskiej Woli ( gdzie został ochrzczony św. Maksymilian Kolbe), członkowie komitetu budowy pomnika Papieża Jana Pawła II z prezydentem Tadeuszem Rozparą na czele, przedstawiciele sejmu i senatu oraz władz miejskich, gminnych, powiatowych i wojewódzkich.

W wygłoszonej homilii, Ksiądz Arcybiskup wspomniał osobę naszego Papieża i Rodaka, który 22 października 1978 r. wobec zgromadzonych na Placu św. Piotra w Rzymie pielgrzymów najpierw wyznał wiarę w Jezusa Chrystusa powtarzając Piotrowe słowa: "Ty Jesteś Mesjasz, Syn Boga Żywego" a następnie skierował do ludzi dobrej woli i dzieci Kościoła apel o otwarcie szeroko drzwi swoich serc dla Chrystusa. Opierając się na tych słowach, Ksiądz Arcybiskup omówił problem wiary współczesnego człowieka i wezwał, abyśmy dokonali w Roku Jubileuszowym osobistego, nowego wyznania wiary. Na zakończenie Mszy św. abp Władysław Ziółek poświęcił zioła i kwiaty przyniesione w tym dniu do świątyni oraz udzielił jubileuszowego błogosławieństwa. Następnie Ordynariusz łódzki poświęcił pomnik Jana Pawła II - zaprojektowany przez Jana Funka i ufundowany przez społeczeństwo miasta Bełchatowa.

Uroczystości w Bełchatowie zgromadziły w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ogromną rzeszę wiernych, wielu z nich, by skorzystać z łaski odpustu przystąpiło jeszcze w tym dniu do sakramentu pokuty w niecodziennej scenerii, konfesjonały ustawiono bowiem także w ogrodach parafii. Sprawozdania z pielgrzymki jubileuszowej do kościoła stacyjnego w Bełchatowie zamieściła prasa regionalna oraz Łódzkie Wiadomości Dnia na antenie ogólnopolskiej TV.

Reklama

PKW podało wyniki wyborów do Sejmu ze 100 proc. komisji

2019-10-14 19:16

wpolityce.pl

W niedzielnych wyborach do Sejmu PiS uzyskał 43,59 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 27,40 proc., SLD - 12,56 proc., PSL - 8,55 proc., a Konfederacja - 6,81 proc – podała Państwowa Komisja Wyborcza.

Screen TVP Info

PKW poinformowała, że komisje okręgowe będą teraz ustalać wyniki wyborów w okręgach. Około godziny 20 ogłoszone zostaną oficjalne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu.

Jak mówił przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz, w niedzielnych wyborach do Sejmu na wszystkie listy kandydatów na posłów oddano łącznie 18 470 710 ważnych głosów.

Na PiS zagłosowało 8 051 935 osób, czyli 43,59 proc. Z kolei na Koalicję Obywatelską oddano 5 060 355 głosów, co stanowi 27,40 proc.

Komitet wyborczy SLD skupiający również Wiosnę i Lewicą Razem zdobył 2 319 946 głosów, czyli 12,56 proc. Na komitet wyborczy PSL oddano 1 578 523 głosy, co stanowi 8,55 proc. Piąte miejsce zajęła Konfederacja, na którą oddano 1 256 953 głosy, co daje im wynik 6,81 proc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Srebro w Pucharze Świata dla polskich siatkarzy

2019-10-15 13:43

wpolityce.pl

Polska pokonała w Hiroszimie Iran 3:0 (25:18, 25:18, 25:16) w meczu ostatniej, 11. kolejki Pucharu Świata siatkarzy. Biało-czerwoni odnieśli dziewięć zwycięstw i zajęli drugie miejsce w turnieju.

Twitter / Polska Siatkówka

Zawody w Japonii wygrali Brazylijczycy, których we wtorek czeka jeszcze spotkanie z Włochami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem