Reklama

Stacja Wielkiego Jubileuszu w Bełchatowie

KS. JANUSZ SZEREMETA
Edycja łódzka 40/2000

Dzień 8 września 2000 r. na trwałe wpisał się w historię kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bełchatowie. Tego bowiem dnia miejscowa świątynia przeżywała podwójną uroczystość - odpustową ku czci Patronki oraz pielgrzymkę dekanatów bełchatowskiego, szczercowskiego i zelowskiego z racji Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa. Zgodnie z decyzją abp. Władysława Ziółka, ta najstarsza w Bełchatowie świątynia, została wyznaczona w roku jubileuszowym jako kościół stacyjny, w którym można uzyskać odpust i błogosławieństwo. Uroczystości rozpoczęły się już 6 września Nowenną Jubileuszową a 7 września miało miejsce nabożeństwo światła i otwarcie wystawy prac Jana Funka. Rozstrzygnięto także w tym dniu konkurs pod hasłem: "Zabytki sakralne w fotografii" .

8 września, główne uroczystości rozpoczęły się o godz.10.00 występem zespołu dziecięcego z tutejszej parafii a następnie wykładem ks. dr. Jana Wolskiego na temat: "Wielki Jubileusz Chrześcijaństwa" oraz występem chóru "Schola Cantorum". W międzyczasie zaczęły dochodzić pielgrzymki z poszczególnych parafii nagradzane brawami przez zebranych już pątników oraz serdecznie witane przez miejscowych duszpasterzy z proboszczem miejsca ks. kan. Januszem Krakowiakiem na czele. Tak serdecznie powitano m.in. pątników z Kaszewic, którzy ze swoim proboszczem ks. Piotrem Szubskim, około godz. 10.00 dotarli do stacyjnej świątyni. Serdecznie witano także połączone grupy pielgrzymów z Łękawy i Grocholic oraz z bełchatowskiej parafii Zesłania Ducha Świętego. Przed godz.12.00 zaczęły zbierać się poczty sztandarowe poszczególnych parafii z wyżej wymienionych dekanatów, z bełchatowskich szkół, związków zawodowych, policji, harcerzy, "Strzelca" a także ochotniczej i zawodowej straży pożarnej z Bełchatowa, Łobudzic, Łękińska, Zelowa, Chabielic, Szczercowa, Dobrzelowa, Wolicy i Niedyszyny. W samo południe, w ogrodach parafialnych - przy specjalnie przygotowanym ołtarzu polowym, rozpoczęła się uroczysta Msza św. której przewodniczył abp Władysław Ziółek. W koncelebrze znalazło się 34 kapłanów, a wśród nich ks. kan. Jan Szadkowski, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Łodzi. W licznym gronie zaproszonych gości byli m.in.: ks. prał. Józef Nocny, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zduńskiej Woli ( gdzie został ochrzczony św. Maksymilian Kolbe), członkowie komitetu budowy pomnika Papieża Jana Pawła II z prezydentem Tadeuszem Rozparą na czele, przedstawiciele sejmu i senatu oraz władz miejskich, gminnych, powiatowych i wojewódzkich.

W wygłoszonej homilii, Ksiądz Arcybiskup wspomniał osobę naszego Papieża i Rodaka, który 22 października 1978 r. wobec zgromadzonych na Placu św. Piotra w Rzymie pielgrzymów najpierw wyznał wiarę w Jezusa Chrystusa powtarzając Piotrowe słowa: "Ty Jesteś Mesjasz, Syn Boga Żywego" a następnie skierował do ludzi dobrej woli i dzieci Kościoła apel o otwarcie szeroko drzwi swoich serc dla Chrystusa. Opierając się na tych słowach, Ksiądz Arcybiskup omówił problem wiary współczesnego człowieka i wezwał, abyśmy dokonali w Roku Jubileuszowym osobistego, nowego wyznania wiary. Na zakończenie Mszy św. abp Władysław Ziółek poświęcił zioła i kwiaty przyniesione w tym dniu do świątyni oraz udzielił jubileuszowego błogosławieństwa. Następnie Ordynariusz łódzki poświęcił pomnik Jana Pawła II - zaprojektowany przez Jana Funka i ufundowany przez społeczeństwo miasta Bełchatowa.

Uroczystości w Bełchatowie zgromadziły w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ogromną rzeszę wiernych, wielu z nich, by skorzystać z łaski odpustu przystąpiło jeszcze w tym dniu do sakramentu pokuty w niecodziennej scenerii, konfesjonały ustawiono bowiem także w ogrodach parafii. Sprawozdania z pielgrzymki jubileuszowej do kościoła stacyjnego w Bełchatowie zamieściła prasa regionalna oraz Łódzkie Wiadomości Dnia na antenie ogólnopolskiej TV.

Modlitewna obrona Jasnej Góry

2019-06-17 17:30

Marian Florek

Wszystkie ogólnopolskie media, które komentowały II Marsz Równości w Częstochowie, koncentrowały się na spektakularnych wątkach związanych z tym wydarzeniem. A szkoda. Jakoś bez echa przeszła inicjatywa częstochowskiej Akcji Katolickiej, aby przy figurze Matki Bożej, stojącej na wejściu na plac jasnogórski, zorganizować modlitewną redutę.

Setki, jeśli nie tysiące ludzi z wielu stron Polski przyjechało w dniu 16 czerwca br., aby pokojowo z pełnym szacunkiem dla innych zamanifestować swoje przekonania i obronić przed profanacją Królową Polski - Matkę Bożą Częstochowską.

Wyrażnie podkreślił taki właśnie charakter zgromadzenia Artur Dąbrowski, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej w Częstochowie. Modlitwę poprowadził ks. Ryszard Umański, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie i kapelan NSZZ „Solidarność” w Częstochowie. Przebiegała ona w atmosferze skupienia i powagi.

Biorący udział w II Marszu Równości i modlący się ludzie zostali sprawnie rozdzieleni przez policję. Incydenty dziejące się na obrzeżach zgromadzenia nie zakłócały atmosfery modlitwy. Wniosek z tego wydarzenia jest zatem jeden i chyba optymistyczny. W dobie prób rozhuśtania społecznych nastrojów, siła modlitwy stanowi jedyne i skuteczne remedium, aby zbudować miedzyludzką zgodę w naszej ojczyźnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W Sejmie projekt uchwały ws. potępienia "nienawiści i pogardy antykatolickiej"

2019-06-18 12:41

lk / Warszawa (KAI)

Projekt uchwały "w sprawie potępienia wszelkich aktów nienawiści i pogardy antykatolickiej" trafił do Sejmu. O przyjęcie uchwały wnioskują posłowie Kukiz`15, a jej autorem jest zbliżony do ugrupowania Prawica RP niezależny poseł Jan Klawiter.

Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki

Na tekst projektu składa się jedno zdanie: "Sejm Rzeczypospolitej zdecydowanie potępia wszystkie akty nienawiści i pogardy antykatolickiej i wzywa do ich potępienia wszystkie podmioty życia publicznego: państwa i organizacje międzynarodowe, władze publiczne i ośrodki opinii społecznej".

W uzasadnieniu złożenia projektu przypomina się, że katolicyzm i katolicy są ofiarami notorycznych prześladowań i wrogości w wielu miejscach świata. "Mimo to, nienawiść antykatolicka nie została do tej pory wprost potępiona, co samo w sobie stanowi wyraz pogardy antykatolickiej" - brzmi uzasadnienie projektu.

Projekt przypomina o niedawnych "drastycznych aktach nienawiści antykatolickiej", jakimi były atak nożownika na ks. Ireneusz Bakalarczyka we Wrocławiu oraz "profanacje w czasie ostatnich manifestacji politycznego ruchu homoseksualnego".

Zdaniem wnioskodawców, świadczy to o potrzebie jednoznacznego nazwania i potępienia wszystkich tych przejawów wrogości wobec ludzi i wspólnot, które mają prawo do pokoju społecznego, poszanowania swej godności i bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem