Reklama

Stacja Wielkiego Jubileuszu w Bełchatowie

KS. JANUSZ SZEREMETA
Edycja łódzka 40/2000

Dzień 8 września 2000 r. na trwałe wpisał się w historię kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bełchatowie. Tego bowiem dnia miejscowa świątynia przeżywała podwójną uroczystość - odpustową ku czci Patronki oraz pielgrzymkę dekanatów bełchatowskiego, szczercowskiego i zelowskiego z racji Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa. Zgodnie z decyzją abp. Władysława Ziółka, ta najstarsza w Bełchatowie świątynia, została wyznaczona w roku jubileuszowym jako kościół stacyjny, w którym można uzyskać odpust i błogosławieństwo. Uroczystości rozpoczęły się już 6 września Nowenną Jubileuszową a 7 września miało miejsce nabożeństwo światła i otwarcie wystawy prac Jana Funka. Rozstrzygnięto także w tym dniu konkurs pod hasłem: "Zabytki sakralne w fotografii" .

8 września, główne uroczystości rozpoczęły się o godz.10.00 występem zespołu dziecięcego z tutejszej parafii a następnie wykładem ks. dr. Jana Wolskiego na temat: "Wielki Jubileusz Chrześcijaństwa" oraz występem chóru "Schola Cantorum". W międzyczasie zaczęły dochodzić pielgrzymki z poszczególnych parafii nagradzane brawami przez zebranych już pątników oraz serdecznie witane przez miejscowych duszpasterzy z proboszczem miejsca ks. kan. Januszem Krakowiakiem na czele. Tak serdecznie powitano m.in. pątników z Kaszewic, którzy ze swoim proboszczem ks. Piotrem Szubskim, około godz. 10.00 dotarli do stacyjnej świątyni. Serdecznie witano także połączone grupy pielgrzymów z Łękawy i Grocholic oraz z bełchatowskiej parafii Zesłania Ducha Świętego. Przed godz.12.00 zaczęły zbierać się poczty sztandarowe poszczególnych parafii z wyżej wymienionych dekanatów, z bełchatowskich szkół, związków zawodowych, policji, harcerzy, "Strzelca" a także ochotniczej i zawodowej straży pożarnej z Bełchatowa, Łobudzic, Łękińska, Zelowa, Chabielic, Szczercowa, Dobrzelowa, Wolicy i Niedyszyny. W samo południe, w ogrodach parafialnych - przy specjalnie przygotowanym ołtarzu polowym, rozpoczęła się uroczysta Msza św. której przewodniczył abp Władysław Ziółek. W koncelebrze znalazło się 34 kapłanów, a wśród nich ks. kan. Jan Szadkowski, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Łodzi. W licznym gronie zaproszonych gości byli m.in.: ks. prał. Józef Nocny, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zduńskiej Woli ( gdzie został ochrzczony św. Maksymilian Kolbe), członkowie komitetu budowy pomnika Papieża Jana Pawła II z prezydentem Tadeuszem Rozparą na czele, przedstawiciele sejmu i senatu oraz władz miejskich, gminnych, powiatowych i wojewódzkich.

W wygłoszonej homilii, Ksiądz Arcybiskup wspomniał osobę naszego Papieża i Rodaka, który 22 października 1978 r. wobec zgromadzonych na Placu św. Piotra w Rzymie pielgrzymów najpierw wyznał wiarę w Jezusa Chrystusa powtarzając Piotrowe słowa: "Ty Jesteś Mesjasz, Syn Boga Żywego" a następnie skierował do ludzi dobrej woli i dzieci Kościoła apel o otwarcie szeroko drzwi swoich serc dla Chrystusa. Opierając się na tych słowach, Ksiądz Arcybiskup omówił problem wiary współczesnego człowieka i wezwał, abyśmy dokonali w Roku Jubileuszowym osobistego, nowego wyznania wiary. Na zakończenie Mszy św. abp Władysław Ziółek poświęcił zioła i kwiaty przyniesione w tym dniu do świątyni oraz udzielił jubileuszowego błogosławieństwa. Następnie Ordynariusz łódzki poświęcił pomnik Jana Pawła II - zaprojektowany przez Jana Funka i ufundowany przez społeczeństwo miasta Bełchatowa.

Uroczystości w Bełchatowie zgromadziły w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ogromną rzeszę wiernych, wielu z nich, by skorzystać z łaski odpustu przystąpiło jeszcze w tym dniu do sakramentu pokuty w niecodziennej scenerii, konfesjonały ustawiono bowiem także w ogrodach parafii. Sprawozdania z pielgrzymki jubileuszowej do kościoła stacyjnego w Bełchatowie zamieściła prasa regionalna oraz Łódzkie Wiadomości Dnia na antenie ogólnopolskiej TV.

Reklama

W niedzielę rozpoczyna się Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa

2019-07-19 10:11

tk / Warszawa (KAI)

Pod hasłem „Ochrzczeni i posłani niesiemy Chrystusa” obchodzony będzie XX Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa i tegoroczna „Akcja św. Krzysztofa”. Po raz kolejny organizacja MIVA Polska zaprasza kierowców, aby za każdy bezpiecznie przejechany kilometr wpłacili 1 gr na środki transportu dla misjonarzy. W tym roku tydzień św. Krzysztofa potrwa od 21 do 28 lipca.

Arkadiusz Bednarczyk

Jak co roku, Tygodniowi św. Krzysztofa towarzyszy misyjna „Akcja św. Krzysztof”. Ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska podkreśla, że akcja ta jest apelem do kierowców, żeby podziękować za szczęśliwe przejechane kilometry i jako dziękczynienie podarować swój grosz na pojazdy misyjne. – Ta akcja to też modlitwa za kierowców, błogosławieństwo pojazdów i apel o bezpieczne podróże – mówi.

MIVA Polska stworzyła także „Dekalog Kierowcy”, który w konkretny sposób jest propozycją do wdrążania przykazań Bożych w ruchu drogowym przez kierujących pojazdami. – Prowadzący pojazd ma być chrześcijaninem także na drodze, nie tylko w kościele, w domu czy też w miejscu pracy. Ma pokazywać to w swoim sposobie prowadzenia pojazdu i odnoszenia się do innych użytkowników drogi – tłumaczy ks. Kraśnicki.

Dodaje, że samo święcenie pojazdów we wspomnienie św. Krzysztofa nie wystarczy, bowiem najważniejsze jest to, by to błogosławieństwo "dotknęło" świadomości kierującego tym pojazdem.

W 2018 r. w ramach „Akcji św. Krzysztof” udało się zebrać prawie 2 mln 800 tys. zł na. Za te pieniądze zakupiono środki transportu dla misjonarzy w 34 krajach świata. Było to: 40 samochodów, 3 busy, 2 ambulanse; 2 traktory; 1 moto-taczka; 64 motocykle i motorowery; 516 rowerów; 3 łodzie; 2 quady; 3 skutery śnieżne; 5 wózków inwalidzkich; 3 konie i 3 wozy. Najwięcej środków transportu zakupiono dla Afryki, następnie dla Ameryki Południowej i Azji, 11 wspomoże misjonarzy w innych regionach.

"Misjonarze coraz bardziej oczekują pomocy ze strony MIVA Polska" – mówi ks. Kraśnicki dodając, że w dawniejszych latach pomoc w zakupie środków transportu pochodziła głownie z organizacji "Kirche in Not" (Kościół w potrzebie). "Cieszymy się, że na to zapotrzebowanie możemy odpowiadać coraz lepiej" - dodaje duchowny.

Z okazji nadchodzącego Tygodnia św. Krzysztofa, MIVA Polska przypomniała opracowany przez siebie Dekalog Kierowcy. Oto jego treść:

"Jesteś kierowcą na drodze i nie jesteś na niej sam. Ponad wszystkim jest Pan Bóg Twój, więc zawsze o tym pamiętaj:

1. Nie będziesz egoistą na drodze, 2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi, 3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę - umiej też podziękować, 4. Szanuj pieszych, 5. Nie zabijaj - bądź trzeźwy, 6. Zapnij pasy - będziesz bezpieczny, 7. Nie bądź brawurowy w prędkości, 8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo, 9. Pomagaj potrzebującym na drodze, 10. Przestrzegaj przepisów drogowych, szanuj pracę naszej Policji".

MIVA Polska podaje też tragiczne statystyki: w ubiegłym roku na polskich drogach zginęło aż 2843 osób, czyli o 12 więcej niż w roku poprzednim.

***

MIVA Polska powstała w Roku Jubileuszu 2000 jako agenda Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Konferencja Episkopatu Polski na swoim 370. Posiedzeniu Plenarnym dnia 7 października 2015 roku powołała MIVA Polska jako kościelną publiczną osobę prawną i zatwierdziła statut MIVA.

Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 25 marca 2016 r. MIVA Polska otrzymała osobowość prawną.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Sarah sprzeciwia się przeciwstawianiu go papieżowi

2019-07-19 21:00

pb (KAI/romereports.com) / Watykan

Jestem wierny papieżowi, choć niektórzy próbują nas sobie przeciwstawić - mówi kard. Robert Sarah. Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów 20 lipca obchodzi 50. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich.

Bożena Sztajner/Niedziela

W rozmowie z portalem Rome Reports pochodzący z Gwinei hierarcha wspomina, że jego powołanie zaczęło się, gdy zobaczył misjonarzy modlących się jeszcze przed świtem.

- Gdy byłem małym chłopcem pytałem sam siebie: „Co ci ludzie robią w ciszy, w ciemnościach?”, bo w mojej wiosce nie było elektryczności. Myślałem: „Na pewno mówią do kogoś, kogo widzą i znają”. A kiedy jeden z nich zapytał mnie: „Czy chcesz pójść do seminarium”, nie wiedziałem, co to jest. Zapytałem: „Co tam robicie?”. Powiedział: „Idziesz tam, żeby stać się taki, jak my”. Zgodziłem się. Chciałem spotkać tę Osobę, którą widzieli w ciszy i ciemnościach kaplicy - opowiada kard. Sarah.

Choć minęło tyle lat, wciąż pamięta oddanie tych misjonarzy, którzy przyjechali do Afryki. - Przyjechali nie po to, żeby coś zyskać, ale żeby nam służyć, żeby nas zbawić, tak jak Chrystus nie przyszedł, żeby zyskać, ale żeby oddać swe życie. Oddali swoje życie, a niektórzy umarli bardzo młodo. Dla mnie bycie księdzem jest naśladowaniem tych misjonarzy, którzy przekazali mi swą wiarę. Chcę być taki, jak oni - podkreśla prefekt watykańskiej kongregacji, zajmującej się kwestiami liturgicznymi.

W Watykanie pracuje on od 2001 r. u boku Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Smutkiem napawa go to, że bywa przedstawiany jako oponent obecnego papieża. - Zachowuję spokój, bo jestem lojalny wobec papieża. Nie mogą zacytować słowa, zdania, gestu, którym sprzeciwiam się papieżowi. To niedorzeczne. Służę Kościołowi, Ojcu Świętemu, Bogu. To wystarczy - zapewnia afrykański purpurat.

Przestrzega, że są ludzie, którzy „piszą takie rzeczy, żeby wykreować opozycję przeciwko Ojcu Świętemu wśród biskupów albo kardynałów”. - Nie możemy wpaść w tę pułapkę - mówi kard. Sarah.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem