Reklama

Stacja Wielkiego Jubileuszu w Bełchatowie

KS. JANUSZ SZEREMETA
Edycja łódzka 40/2000

Dzień 8 września 2000 r. na trwałe wpisał się w historię kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bełchatowie. Tego bowiem dnia miejscowa świątynia przeżywała podwójną uroczystość - odpustową ku czci Patronki oraz pielgrzymkę dekanatów bełchatowskiego, szczercowskiego i zelowskiego z racji Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa. Zgodnie z decyzją abp. Władysława Ziółka, ta najstarsza w Bełchatowie świątynia, została wyznaczona w roku jubileuszowym jako kościół stacyjny, w którym można uzyskać odpust i błogosławieństwo. Uroczystości rozpoczęły się już 6 września Nowenną Jubileuszową a 7 września miało miejsce nabożeństwo światła i otwarcie wystawy prac Jana Funka. Rozstrzygnięto także w tym dniu konkurs pod hasłem: "Zabytki sakralne w fotografii" .

8 września, główne uroczystości rozpoczęły się o godz.10.00 występem zespołu dziecięcego z tutejszej parafii a następnie wykładem ks. dr. Jana Wolskiego na temat: "Wielki Jubileusz Chrześcijaństwa" oraz występem chóru "Schola Cantorum". W międzyczasie zaczęły dochodzić pielgrzymki z poszczególnych parafii nagradzane brawami przez zebranych już pątników oraz serdecznie witane przez miejscowych duszpasterzy z proboszczem miejsca ks. kan. Januszem Krakowiakiem na czele. Tak serdecznie powitano m.in. pątników z Kaszewic, którzy ze swoim proboszczem ks. Piotrem Szubskim, około godz. 10.00 dotarli do stacyjnej świątyni. Serdecznie witano także połączone grupy pielgrzymów z Łękawy i Grocholic oraz z bełchatowskiej parafii Zesłania Ducha Świętego. Przed godz.12.00 zaczęły zbierać się poczty sztandarowe poszczególnych parafii z wyżej wymienionych dekanatów, z bełchatowskich szkół, związków zawodowych, policji, harcerzy, "Strzelca" a także ochotniczej i zawodowej straży pożarnej z Bełchatowa, Łobudzic, Łękińska, Zelowa, Chabielic, Szczercowa, Dobrzelowa, Wolicy i Niedyszyny. W samo południe, w ogrodach parafialnych - przy specjalnie przygotowanym ołtarzu polowym, rozpoczęła się uroczysta Msza św. której przewodniczył abp Władysław Ziółek. W koncelebrze znalazło się 34 kapłanów, a wśród nich ks. kan. Jan Szadkowski, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Łodzi. W licznym gronie zaproszonych gości byli m.in.: ks. prał. Józef Nocny, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zduńskiej Woli ( gdzie został ochrzczony św. Maksymilian Kolbe), członkowie komitetu budowy pomnika Papieża Jana Pawła II z prezydentem Tadeuszem Rozparą na czele, przedstawiciele sejmu i senatu oraz władz miejskich, gminnych, powiatowych i wojewódzkich.

W wygłoszonej homilii, Ksiądz Arcybiskup wspomniał osobę naszego Papieża i Rodaka, który 22 października 1978 r. wobec zgromadzonych na Placu św. Piotra w Rzymie pielgrzymów najpierw wyznał wiarę w Jezusa Chrystusa powtarzając Piotrowe słowa: "Ty Jesteś Mesjasz, Syn Boga Żywego" a następnie skierował do ludzi dobrej woli i dzieci Kościoła apel o otwarcie szeroko drzwi swoich serc dla Chrystusa. Opierając się na tych słowach, Ksiądz Arcybiskup omówił problem wiary współczesnego człowieka i wezwał, abyśmy dokonali w Roku Jubileuszowym osobistego, nowego wyznania wiary. Na zakończenie Mszy św. abp Władysław Ziółek poświęcił zioła i kwiaty przyniesione w tym dniu do świątyni oraz udzielił jubileuszowego błogosławieństwa. Następnie Ordynariusz łódzki poświęcił pomnik Jana Pawła II - zaprojektowany przez Jana Funka i ufundowany przez społeczeństwo miasta Bełchatowa.

Uroczystości w Bełchatowie zgromadziły w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ogromną rzeszę wiernych, wielu z nich, by skorzystać z łaski odpustu przystąpiło jeszcze w tym dniu do sakramentu pokuty w niecodziennej scenerii, konfesjonały ustawiono bowiem także w ogrodach parafii. Sprawozdania z pielgrzymki jubileuszowej do kościoła stacyjnego w Bełchatowie zamieściła prasa regionalna oraz Łódzkie Wiadomości Dnia na antenie ogólnopolskiej TV.

Reklama

45 mln dziewczynek ofiarami selektywnej aborcji

2019-10-11 17:07

vaticannews.va / Lozanna (KAI)

Dziewczynki na świecie wciąż padają ofiarą przemocy, a ich życie ma „mniejszą wartość” niż przychodzącego na świat chłopca. Ta dyskryminująca praktyka jest obecna nie tylko w Indiach. Wciąż praktykuje się też haniebny proceder okaleczania seksualnego kobiet, którego ofiarą pada rocznie 3 mln dziewczynek.

Vatican News
45 mln dziewczynek ofiarami selektywnej aborcji

Międzynarodowe dzieło pomocy dzieciom „Terre des Hommes” opublikowało właśnie swój najnowszy raport na temat sytuacji dziewczynek na świecie. Nosi on tytuł „Bezbronne” i podkreśla, że choć sytuacja ulega pewnej poprawie, to rocznie 12 mln dziewcząt poniżej 18. roku życia zmuszanych jest do przedwczesnych małżeństw i zachodzenia w niechcianą ciążę. Szacuje się, że aż 2 mln dziewcząt nie mających 15 lat zostaje matkami.

Organizacja alarmuje też w sprawie powszechnego w wielu krajach procederu selektywnych aborcji, w wyniku którego w latach 1970-2017 nie urodziło się na świecie aż 45 mln dziewcząt. Poważnym wyzwaniem pozostaje wciąż walka z obrzezywaniem małych dziewczynek. Szacuje się, że od teraz do 2030 r. ta praktyka trwale okaleczy 68 mln kobiet. Problemem jest też wyłączenie dziewczynek z edukacji i wysyłanie do szkół jedynie chłopców.

„Sytuacja ulega powolnej poprawie. Jeszcze dekadę temu co czwarta dziewczynka zmuszana była do przedwczesnego małżeństwa i zajścia w ciążę, obecnie mowa o co piątej” – podkreśla Federica Gianotta z organizacji „Terre des Hommes”. Wskazuje zarazem, że walka o równe prawa dziewczynek to wciąż długa droga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Biskup Aleppo: turecka ofensywa w Syrii to „zbrodnia”

2019-10-14 15:37

ts (KAI) / Aleppo

Katolicki biskup Aleppo, Georges Abou Khazen, w ostrych słowach zareagował na turecką ofensywę wojskową w Syrii. „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni” - powiedział 14 października w rozmowie z Radiem Watykańskim katolicki biskup Aleppo. „Wojna jest podwaliną pod kolejne wojny i nie stanowi rozwiązania, zwłaszcza w regionie takim jak ten, że wszystkimi żyjącymi tam grupami etnicznymi i religijnymi" - stwierdził wikariusz apostolski Aleppo i podkreślił: "To, co tu przeżywamy, to ludzki dramat, to zbrodnia”.

youtube.com

W regionie, z którego teraz ucieka tak wielu ludzi, reprezentowane są wszystkie mniejszości chrześcijańskie, jak Asyryjczycy, syryjscy Chaldejczycy, czy Ormianie, zwrócił uwagę hierarcha. „Wielu ich przodków wymordowano w Turcji, tu żyją potomkowie tych, którzy zdołali się uratować przed masakrami i to oni teraz doświadczają napaści Turków na ich kraj”.

Wiele miejsc w regionie Dżazira położonym między Eufratem i Tygrysem, a także miasta Qamishli czy Hasake, w czasie pod mandatem francuskim w Syrii i Libanie, stanowiło schronienie dla chrześcijan, którzy przeżyli ludobójstwo, jakiego dopuścił się rząd turecki od 1915 roku w północnych regionach. Chrześcijanie żyjący dziś na tych terenach ciągle noszą w pamięci świadomość „sayfo” - "ludobójstwa".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem