Reklama

Stacja Wielkiego Jubileuszu w Bełchatowie

KS. JANUSZ SZEREMETA
Edycja łódzka 40/2000

Dzień 8 września 2000 r. na trwałe wpisał się w historię kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bełchatowie. Tego bowiem dnia miejscowa świątynia przeżywała podwójną uroczystość - odpustową ku czci Patronki oraz pielgrzymkę dekanatów bełchatowskiego, szczercowskiego i zelowskiego z racji Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa. Zgodnie z decyzją abp. Władysława Ziółka, ta najstarsza w Bełchatowie świątynia, została wyznaczona w roku jubileuszowym jako kościół stacyjny, w którym można uzyskać odpust i błogosławieństwo. Uroczystości rozpoczęły się już 6 września Nowenną Jubileuszową a 7 września miało miejsce nabożeństwo światła i otwarcie wystawy prac Jana Funka. Rozstrzygnięto także w tym dniu konkurs pod hasłem: "Zabytki sakralne w fotografii" .

8 września, główne uroczystości rozpoczęły się o godz.10.00 występem zespołu dziecięcego z tutejszej parafii a następnie wykładem ks. dr. Jana Wolskiego na temat: "Wielki Jubileusz Chrześcijaństwa" oraz występem chóru "Schola Cantorum". W międzyczasie zaczęły dochodzić pielgrzymki z poszczególnych parafii nagradzane brawami przez zebranych już pątników oraz serdecznie witane przez miejscowych duszpasterzy z proboszczem miejsca ks. kan. Januszem Krakowiakiem na czele. Tak serdecznie powitano m.in. pątników z Kaszewic, którzy ze swoim proboszczem ks. Piotrem Szubskim, około godz. 10.00 dotarli do stacyjnej świątyni. Serdecznie witano także połączone grupy pielgrzymów z Łękawy i Grocholic oraz z bełchatowskiej parafii Zesłania Ducha Świętego. Przed godz.12.00 zaczęły zbierać się poczty sztandarowe poszczególnych parafii z wyżej wymienionych dekanatów, z bełchatowskich szkół, związków zawodowych, policji, harcerzy, "Strzelca" a także ochotniczej i zawodowej straży pożarnej z Bełchatowa, Łobudzic, Łękińska, Zelowa, Chabielic, Szczercowa, Dobrzelowa, Wolicy i Niedyszyny. W samo południe, w ogrodach parafialnych - przy specjalnie przygotowanym ołtarzu polowym, rozpoczęła się uroczysta Msza św. której przewodniczył abp Władysław Ziółek. W koncelebrze znalazło się 34 kapłanów, a wśród nich ks. kan. Jan Szadkowski, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Łodzi. W licznym gronie zaproszonych gości byli m.in.: ks. prał. Józef Nocny, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zduńskiej Woli ( gdzie został ochrzczony św. Maksymilian Kolbe), członkowie komitetu budowy pomnika Papieża Jana Pawła II z prezydentem Tadeuszem Rozparą na czele, przedstawiciele sejmu i senatu oraz władz miejskich, gminnych, powiatowych i wojewódzkich.

W wygłoszonej homilii, Ksiądz Arcybiskup wspomniał osobę naszego Papieża i Rodaka, który 22 października 1978 r. wobec zgromadzonych na Placu św. Piotra w Rzymie pielgrzymów najpierw wyznał wiarę w Jezusa Chrystusa powtarzając Piotrowe słowa: "Ty Jesteś Mesjasz, Syn Boga Żywego" a następnie skierował do ludzi dobrej woli i dzieci Kościoła apel o otwarcie szeroko drzwi swoich serc dla Chrystusa. Opierając się na tych słowach, Ksiądz Arcybiskup omówił problem wiary współczesnego człowieka i wezwał, abyśmy dokonali w Roku Jubileuszowym osobistego, nowego wyznania wiary. Na zakończenie Mszy św. abp Władysław Ziółek poświęcił zioła i kwiaty przyniesione w tym dniu do świątyni oraz udzielił jubileuszowego błogosławieństwa. Następnie Ordynariusz łódzki poświęcił pomnik Jana Pawła II - zaprojektowany przez Jana Funka i ufundowany przez społeczeństwo miasta Bełchatowa.

Uroczystości w Bełchatowie zgromadziły w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ogromną rzeszę wiernych, wielu z nich, by skorzystać z łaski odpustu przystąpiło jeszcze w tym dniu do sakramentu pokuty w niecodziennej scenerii, konfesjonały ustawiono bowiem także w ogrodach parafii. Sprawozdania z pielgrzymki jubileuszowej do kościoła stacyjnego w Bełchatowie zamieściła prasa regionalna oraz Łódzkie Wiadomości Dnia na antenie ogólnopolskiej TV.

Mamy przyszłość

2019-05-15 08:05

O. Dariusz Kowalczyk SJ
Niedziela Ogólnopolska 20/2019, str. 33

Mówimy czasem, że coś ma przyszłość albo że jest bez przyszłości. Wierzący w Chrystusa ma przyszłość. Księga Apokalipsy naucza o niebie nowym i nowej ziemi, czyli o wiecznym przybytku Boga z ludźmi, gdzie nie będzie więcej łez i śmierci. Bóg nie tłumaczy się nam ze zła i cierpienia na świecie, choć nie brakuje takich, co do Boga mają pretensje, kiedy wydarzy się jakieś nieszczęście. Odpowiedzią Boga jest perspektywa nowego stworzenia: „Oto czynię wszystko nowe”. Chrześcijanin ma przyszłość, bo wierzy w Pana czasu. Co nie znaczy, że wierzącego mają omijać doczesne trudy. Czasem wydaje się, że jest akurat przeciwnie. Jezus zmartwychwstał, ale wcześniej został poddany męce krzyżowej.

W tej perspektywie można zrozumieć dziwne słowa Jezusa z dzisiejszej Ewangelii. Oto po wyjściu Judasza, który miał Go zdradzić, Jezus stwierdza, że w tym momencie Syn Człowieczy został otoczony chwałą. Tak! Ponieważ Chrystus wie, że krzyż, który będzie musiał ponieść, choć boli naprawdę, jest chwalebny, to znaczy jest bramą do życia. W tym momencie zostawia On swoim uczniom przykazanie-testament: „(...) abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem”. Miarą miłości nie jestem już ja sam (miłuj bliźniego, jak siebie samego), ale jest nią Bóg wcielony.

Ta miłość nie oznacza jednak uśmiechania się do wszystkich, dobrotliwej naiwności czy też dbania za wszelką cenę o miłą atmosferę. Jezus mówił prawdę, nawet jeśli innym się ona nie podobała. Tak samo działają Jego uczniowie. Widzą, „jak wiele Bóg przez nich zdziałał”, ale zarazem są świadomi, że „przez wiele ucisków trzeba nam wejść do królestwa Bożego” – jak czytamy w Dziejach Apostolskich. Apostołowie głoszą Żydom i poganom prawdziwą przyszłość. A skoro tak, to sami nie wahają się oddać za tę nowinę swego życia. Kościół potrzebuje dziś takiej gorliwości i odwagi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież pozdrowił Polaków w 75. rocznicę bitwy pod Monte Cassino

2019-05-19 15:41

pb, st (KAI) / Watykan

Papież Franciszek pozdrowił Polaków w 75. rocznicę bitwy pod Monte Cassino. Po odmówieniu z wiernymi obecnymi na modlitwie „Regina caeli” na placu św. Piotra, Ojciec Święty pozdrowił polskich harcerzy, którzy przybyli w towarzystwie biskupa polowego Józefa Guzdka. Wczoraj uczestniczyli oni w uroczystościach rocznicowych na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino.

Grzegorz Gałązka

- Pozdrawiam (...) pielgrzymów polskich, w szczególności harcerzy, w towarzystwie Ordynariusza Polowego, którzy przybyli w 75. rocznicę bitwy pod Monte Cassino - powiedział papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem