Reklama

Wystawa w Wadowicach

Znaki miłości do Ojca Świętego

W rodzinnym mieście Ojca Świętego Jana Pawła II w Domu Collegium Marianum Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Wadowicach na Kopcu, z inicjatywy ks. Stanisława Kuracińskiego SAC - sekretarza ds. misji Księży Pallotynów w prowincji Chrystusa Króla, powstała ekspozycja poświęcona misyjnej działalności Ojca Świętego Jana Pawła II, pt. Jan Paweł II - Misjonarz Świata. Wystawa jest niezwykła - powiedział nam rektor kolegium, ks. Piotr Machnacki SAC - bo obok Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach, gdzie znajdują się pamiątki rodzinne Jana Pawła II, powstała wystawa prezentująca eksponaty, które są znakami miłości do Ojca Świętego.
Otwarciu wystawy z udziałem abp. Józefa Kowalczyka - nuncjusza apostolskiego w Polsce, ks. prał. Jakuba Gila z Wadowic, ks. Czesława Parzyszka SAC - prowincjała prowincji warszawskiej Pallotynów oraz ks. Wojciecha Pietrzaka SAC - wiceprowincjała prowincji poznańskiej Pallotynów - towarzyszyły uroczystości, które rozpoczęła Msza św. w publicznej kaplicy Pallotynów, pw. Królowej Apostołów. Eucharystii przewodniczył i kazanie wygłosił abp Kowalczyk. Wysiłek misyjny Papieża Jana Pawła II porównał on do działalności św. Pawła, a znakiem, plastyczną ilustracją tego jest właśnie wystawa w Wadowicach.
Podczas konferencji poprzedzającej otwarcie wystawy ks. Jan Piwowarski - dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych z Warszawy wygłosił referat na temat wkładu Jana Pawła II w misyjną działalność Kościoła.
Wystawa, której otwarciu towarzyszyło bicie dzwonu misyjnego ( dar dla Ojca Świętego od katolików z Moskwy) oraz przecięcie wstęgi, dokumentuje obecność Jana Pawła II na wszystkich kontynentach. Papieski fotograf Arturo Mari przekazał na wystawę ponad sto fotogramów z papieskich pielgrzymek, które wyeksponowano według kontynentów na specjalnych planszach. Tę osobliwą pinakotekę umieszczono w Auli Jana Pawła II i w holu Collegium Marianum. Druga część wystawy prezentuje obrazy oraz inne pamiątki, które zostały ofiarowane Ojcu Świętemu podczas odwiedzin poszczególnych krajów, a które bp Stanisław Dziwisz wydobył z watykańskich zasobów i przekazał na tę ekspozycję. Górna więc aula została przeznaczona na pokazanie figurek różnych świętych i obrazów. Mamy tu więc pamiątki misyjne zebrane przez misjonarzy w Afryce, w Ameryce czy Azji, ale też pamiątki ofiarowane Papieżowi przez sportowców, różne grupy i stowarzyszenia, związki zawodowe itp.
Wystawa jest stałą ekspozycją, dostępną od poniedziałku do niedzieli: Collegium Marianum, Klecza 1, Wadowice, w godz. od 9.00 do 17.00. Dla grup zorganizowanych możliwe jest wcześniejsze uzgodnienie pod tel. (0-33) 872-20-50.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mazowieckie: Kobieta zaczęła rodzić przed szpitalem; poród odebrał policjant

2021-09-23 09:48

[ TEMATY ]

noworodek

Karol Porwich

Policjant z Kozienic (Mazowieckie) odebrał poród. Pomógł kobiecie, która nie zdążyła dotrzeć do szpitala na czas i zaczęła rodzić w samochodzie na parkingu tuż przed lecznicą - poinformowała w czwartek rzeczniczka kozienickiej policji asp. Ilona Tarczyńska.

W środę wieczorem 30-letni st. sierż. Ireneusz Iwańczyk wykonywał obowiązki służbowe przed szpitalem w Kozienicach, gdy nagle usłyszał krzyk kobiety. Natychmiast wybiegł z radiowozu i podbiegł do auta stojącego na parkingu. Była tam przyszła matka, która właśnie zaczęła rodzić, i towarzyszący jej mąż.

CZYTAJ DALEJ

Francuska batalia przeciwko transpłciowej indoktrynacji dzieci

2021-09-23 15:16

[ TEMATY ]

gender

Magdalena Pijewska

Francuscy lekarze, sędziowie, adwokaci, intelektualiści, nauczyciele i rodzice wystosowali apel zdecydowanie sprzeciwiający się transpłciowej indoktrynacji dzieci. Piszą w nim o „kradzieży dzieciństwa” i „robieniu towaru z ciała” nieletnich coraz częściej indoktrynowanych do zmiany płci. Mediom zarzucają, że świadomie promują ideologię gender, mimo iż znane są jej zgubne skutki.

„Nie możemy dłużej milczeć, wobec tego, co uważamy za poważne wypaczenie w imię emancypacji «dziecka transpłciowego» (które twierdzi, że nie urodziło się we «właściwym ciele»). Radykalne dyskursy legitymizują żądania zmiany płci na podstawie zwykłej percepcji, przedstawianej jako prawda. Ale dzieje się to za cenę dożywotniego leczenia, a nawet zabiegów chirurgicznych (usunięcie piersi lub jąder) na ciałach dzieci i młodzieży” – piszą sygnatariusze apelu. Wskazują, że ideologiczna indoktrynacja, której współwinne są też media, przyczynia się do gwałtownego wzrostu liczby dzieci i nastolatków pragnących zmienić płeć. Jako przykład podają region Ile-de-France, gdzie dekadę temu takich próśb było dziesięć rocznie, a obecnie jest dziesięć miesięcznie. Wskazują, że takie dzieci stają się ofiarami na całe życie: stają się dożywotnimi niewolnikami środków hormonalnych sprzedawanych przez firmy farmaceutyczne oraz kolejnych operacji w pogoni za chimerycznym marzeniem o wymarzonym ciele.

CZYTAJ DALEJ

Gorzów. Modlitwa za pracowników i funkcjonariuszy KAS

2021-09-24 14:02

[ TEMATY ]

katedra

gorzów

Krajowa Izba Skarbowa

Izba Administracji Skarbowej w Zielonej Górze

Karolina Krasowska

Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników KAS przewodniczył pasterz diecezji

Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników KAS przewodniczył pasterz diecezji

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej - Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze. Uroczystość odbyła się z okazji wojewódzkich obchodów Dnia Krajowej Administracji Skarbowej.

W Mszy św. w gorzowskiej katedrze wzięły udział poczty sztandarowe, przedstawiciele samorządu województwa i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na czele z Adamem Andrzejewskim - dyrektorem Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze oraz ks. Radosław Kalinowski - kapelan KAS na województwa wielkopolskie i lubuskie. Uczestników obchodów pozdrowił abp Andrzej Dzięga - delegat KEP ds. duszpasterstwa Krajowej Administracji Skarbowej. Uroczystość w katedrze uświetniła Orkiestra Wojskowa ze Szczecina. Oficjalna uroczystość z wręczeniem awansów i wyróżnień odbyła się po zakończonej Mszy św. na Starym Rynku w Gorzowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję