Reklama

E-mailem z Lichenia

Święcenia kapłańskie

15 czerwca br. pięciu zakonników ze Zgromadzenia Księży Marianów przyjęło w Licheniu święcenia kapłańskie z rąk biskupa włocławskiego Bronisława Dembowskiego.

Uroczystość zakończyła tegoroczne święcenia kapłańskie w Zgromadzeniu Księży Marianów w Prowincji Polskiej. Służbę kapłańską rozpoczęło 9 młodych zakonników. Jako pierwsi posługę duszpasterską rozpoczęli dwaj marianie narodowości ukraińskiej, którzy 5 maja br. w Czerniowcach na Ukrainie przyjęli święcenia kapłańskie z rąk ordynariusza diecezji kamieniecko-podolskiej, bp. Jana Olszańskiego.

12 maja w Agłonie na Łotwie dwaj marianie - Łotysze przyrzekali być wierni powołaniu kapłańskiemu, a w pierwszą sobotę czerwca w Czechach służbę duszpasterską rozpoczął Słowak.

W Licheniu bp B. Dembowski apelował do neoprezbiterów, by w swojej pracy szczególną uwagę zwrócili na przygotowanie młodych ludzi do życia w rodzinie. "We współczesnych czasach życie małżeńskie, życie rodzinne jest bardzo zaniedbane. A przecież małżeństwo to też życie konsekrowane; małżonkowie także składają ślub" - mówił Biskup włocławski. Podkreślił też, że zostali wyświęceni po to, by "byli dla wszystkich" i że mają być tymi, którzy "nie szukają siebie, bo oddali siebie na służbę Kościołowi", zatem mają być wierni powołaniu kapłańskiemu "bez podpórek i wykrętów".

Natomiast przełożony Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów, ks. Andrzej Pakuła MIC, podziękował przede wszystkim rodzicom za wychowanie neoprezbiterów i powierzenie ich Kościołowi: " Będą czerpać z tego, co jest najszlachetniejsze w waszych matczynych i ojcowskich sercach. Módlcie się za nich. Modlitwa rodziców i ich przykład są dla kapłanów wsparciem" - prosił Prowincjał. Rozdając dekrety kierujące młodych księży do pracy, dodał: "Teraz życie przed wami. Wychodzicie jak Apostołowie głosić Ewangelię i pełnić posługę w Kościele".

Zgromadzenie Księży Marianów powstało w XVIII w. Dziś liczy blisko 600 członków. Zakon ma 60 domów na wszystkich kontynentach.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Zmarła Mama Arcybiskupa Grzegorza Rysia

2021-06-12 17:18

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum

W Święto Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny - 12 czerwca br. zaopatrzona Świętymi Sakramentami odeszła do Pana śp. Maria Ryś – Mama księdza arcybiskupa Grzegorza Ryś – metropolity łódzkiego.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi o aktualnych kwestiach Kościoła w Polsce

2021-06-12 16:08

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, dokument dotyczący formacji kapłańskiej, duszpasterstwo w Kościele po pandemii, wizyta „ad limina Apostolorum” – to główne tematy 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 11-12 czerwca w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W pierwszym dniu obrad, przypadającym w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, biskupi ponowili Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w 100. rocznicę tego wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przestrzega przed zakorzenianiem się "chwastu nieufności" w Kościele

2021-06-13 12:42

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zakorzenianiem się "chwastu nieufności" w Kościele, zwłaszcza, gdy jesteśmy świadkami kryzysu wiary i niepowodzeń różnych projektów i inicjatyw - przestrzegł Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy "Anioł Pański" w Watykanie. Zachęcił do pielęgnowania postawy ufności, że "jesteśmy w rękach Boga a jednocześnie cierpliwie i wytrwale starać się wszyscy o odbudowę i rozpoczęcia od nowa". Papież wezwał: "Jakże ważna jest ta postawa także dla dobrego wyjścia z pandemii!" Podkreślił, że dobro zawsze wzrasta w sposób pokorny, ukryty, często niewidzialny.

Publikujemy tekst papieskiego rozważania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję