Reklama

Niedziela Legnicka

Motocykliści modlili się w Sanktuarium maryjnym w Krzeszowie

Najpierw spotkanie integracyjne przybyłych motocyklistów, później okazja do podziwiania jednośladów i wspólna Msza św. w krzeszowskiej Bazylice pod przewodnictwem ks. Dariusza Stańczyka - Kapelana Rajdów Katyńskich, proboszcza parafii pw. Św. Trójcy z Tobolska na Syberii, komendanta Wileńskiej Sztafety Niepodległościowej – tak przebiegła VIII Pielgrzymka Motocyklowa do Krzeszowa.

Monika Łukaszów

Miłośnicy jednośladów do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, przyjechali w niedzielę 9 maja. Od wczesnych godzin rannych plac przed świątynią zapełnił się motocyklami. Była to swego rodzaju wielka parada motorów. Można było podziwiać i te najnowocześniejsze maszyny jak i te już historyczne, które ich miłośnicy z pieczołowitością i wielkim zaangażowaniem odnawiają nadając im drugie życie. Jak zgodnie podkreślali oglądający jedne i drugie cieszyły oko, a do tego ryk silników i klaksonów robił duże wrażenie. Spotkanie w Krzeszowie było swojego rodzaju rozpoczęciem sezonu motocyklowego na tym terenie, bowiem w kwietniu motocykliści uczestniczyli w ogólnopolskiej pielgrzymce, która odbyła się w Częstochowie.

- Jan Paweł II kiedyś tak pięknie wzywał Polski naród: - Polsko zjednocz się w Chrystusie Eucharystycznym. I Dlatego jesteśmy dziś na tej Eucharystii, aby rozpocząć w tym trudnym czasie pandemii nowy sezon motocyklowy. Wcześniej rozpoczęliśmy na Jasnej Górze, ale teraz chcemy tu, u kolebki waszych domów, waszych rodzin, prosić o błogosławieństwo. Bądźmy dzisiaj tymi, którzy mówią: - o Maryjo ja jestem dzieckiem Twoim. I mimo, że jesteśmy mocni, silni to trzeba nam klęczeć przed Matką Bożą na kolanach i mówić „Ja Boga potrzebuję, Twojego Syna Nauczyciela i Zbawiciela” – mówił do zgromadzonych ks. Dariusz Stańczyk

Reklama

Wspominając sylwetki polskich pisarzy i poetów, którzy pokrzepiali serca Polaków przez trudne lata historii naszego narodu, a także przytaczając bohaterów narodowych, którzy ponieśli śmierć w obronie naszego kraju mówił m.in.: - Kiedy patrzymy na motocyklistów w różnych rajdach, w różnych zlotach, to chciałoby się powiedzieć - w was widzimy obrońców Ojczyzny, obrońców wiary, obrońców ziem kresowych. W was widzimy ludzi, którzy są gotowi czynić to samo, co czyniła polska husaria. I nie inaczej ja osobiście patrzę jako kapłan na motocyklistę. Chcę widzieć w tobie polskiego rycerza, a w wielu przywódcach klubów motocyklowych chcę widzieć hetmana. Chce się takich widzieć wodzów wszystkich polskich klubów motocyklowych, bo właśnie tacy wielcy hetmani bronili naszych Ojczyzn, bronili korony obojga narodów - mówił w homilii ks. Stańczyk.

Odnosząc się do Syberii, gdzie, na co dzień pracuje mówił: - Ojczyzna nas bardzo potrzebuje, a jeszcze bardziej potrzebują Ci Polacy, którzy są tam, na Syberii. Ja was zapraszam na Wschód. Na takie bardzo przemyślane wyjazdy, nie turystyczne, a religijne i patriotyczne. Oni tam czekają świadków pięknej Polski.

Na zakończenie spotkania Kapelan Rajdów Katyńskich poświęcił wszystkie motocykle, a zgromadzeni przed bazyliką motocykliści odśpiewali hymn Polski.

2021-05-11 13:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ziemia z grobu gen. Maczka w Słubicach

2021-07-23 12:18

[ TEMATY ]

Panteon Pamięci Żołnierza Polskiego

Archiwum autora

W dniu 22 lipca słubicką parafię pw. Ducha Świętego odwiedziła rodzina Państwa Ewy i Wojciecha Romaniuk, na co dzień mieszkających i pracujących w Belgii.

Razem ze swoimi dziećmi przywieźli do Słubickiego Panteonu Pamięci Żołnierza Polskiego ziemię z mogił żołnierzy Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej, którzy polegli w walkach w czasie II wojny światowej na terenie Królestwa Belgii. Małżeństwo Państwa Romaniuk aktywnie działa przy polskiej parafii oraz w Grupie Rekonstrukcyjnej Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej „Antwerpia” w Balen. Bardzo symbolicznym i wzruszającym momentem wizyty było przekazanie ziemi z Polskiego Wojskowego Cmentarza Honorowego w Bredzie z grobu gen. broni Stanisława Maczka, legendarnego dowódcy 1. Polskiej Dywizji Pancernej oraz Nieznanego Polskiego Żołnierza z cmentarza wojennego z Lommel. Dziękując za pomoc w realizacji słubickiego projektu z wielkim zainteresowaniem uczestnicy spotkania wysłuchali informacji o bogatej działalności Polonii w Królestwie Belgii, kultywującej pamięć i historię naszych żołnierzy, którym Belgowie zawdzięczają wyzwolenie od niemieckiego okupanta. Ziemia z mogił Bohaterów zostanie uroczyście złożona w panteonie z honorami wojskowymi, zgodnie z kalendarzem historycznym. Słubiccy pomysłodawcy panteonu mają nadzieję, że w obecności miłośników i fascynatów historii Oręża Polskiego z Królestwa Belgii.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystości odpustowe w Świętej Annie

2021-07-23 08:14

[ TEMATY ]

dominikanki

Święta Anna

www.swanna.mniszki.dominikanie.pl

Kaplica św. Anny w klasztorze dominikanek

Kaplica św. Anny w klasztorze dominikanek

Siostry dominikanki z klasztoru w Świętej Annie zapraszają do udziału w uroczystościach odpustowych w dniach 25-26 lipca.

W niedzielę 25 lipca o godz. 11 zostanie odprawiona Msza św. oraz zakończy się Nowenna do św. Anny. W poniedziałek 26 lipca o godz. 11.30 uroczystej Sumie odpustowej i procesji eucharystycznej będzie przewodniczył bp Andrzej Przybylski. Pozostałe Msze św. tego dnia o godz.: 7, 8.30, 10 i 17 (zbiorowa).

CZYTAJ DALEJ

Tokio 2020 [NA ŻYWO]

2021-07-23 22:19

[ TEMATY ]

Tokio 2020

PAP

23.07.2021, 16:30
Rywalizująca w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska i pływak Paweł Korzeniowski byli chorążymi reprezentacji Polski podczas ceremonii otwarcia igrzysk w Tokio. Po raz pierwszy w historii w biało-czerwonej ekipie funkcję tę pełniły dwie osoby. Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję