Reklama

Psary

Festiwal Kultury Chrześcijańskiej

Wszystkim chyba animatorom kultury, a już na pewno chrześcijańskiej przyświecają szczytne cele. Mają na względzie dobro społeczne, którym jest m.in. edukacja młodego pokolenia. Chodzi o kontakt ludzi z autentyczną, bogatą w atrakcyjne treści kulturę, nie o tzw. rozrywkę. Ta bowiem jest zwykle traktowana jako podrzędna wobec konieczności wyrabiania dobrego gustu, kształtowania wrażliwości. Przeglądy teatralne, festiwale muzyczne, plenery malarskie przyczyniają się do rozwoju wyobraźni, osobowości, budzą ciekawość świata, uczą, wychowują - słowem, są niezwykle pożyteczne. Imprezy te cieszą się sporym powodzeniem, mimo panującego powszechnie kultu swobody, poszukiwania uciech, braku zahamowań, a tym samym stanowią dowód, że może istnieć inny wzór zachowania i zapotrzebowanie ludzi na aktywność w tej sferze życia. Oto przykład.

9 czerwca br. w parafii Psary miał miejsce I Dekanalny Festiwal Kultury Chrześcijańskiej - Psary 2002. Odbywał się w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, a w jego przygotowanie zaangażowali się: proboszcz parafii - ks. kan. Tadeusz Szparaga, dyrektor Domu Kultury w Przykonie Zbigniew Bartosik i redaktor lokalnej gazety Echo Turku Andrzej Tyczyno. Patronat nad Festiwalem objął bp Roman Andrzejewski, który 9 czerwca przyjechał do Psar, odprawił Mszę św. i wygłosił okolicznościowe kazanie.

Festiwal odbywał się w trzech kategoriach: recytacja, malarstwo oraz piosenka religijna, a brali w nim udział uczniowie pięciu szkół leżących na terenie dekanatu dobrskiego. Laureatem w kategorii recytacja został Teatr Małych Form z Zespołu Szkół w Dobrej. Katarzyna Grabowska, Magdalena Owczarek, Cezary Pawłowski, Adrian Tyczyno, Szymon Dudek, Tomasz Bartosik, Radosław Górski i Jarosław Śmieja zaprezentowali spektakl Prymas Tysiąclecia, przygotowany pod kierunkiem katechetów: Jolanty Idzior i Pawła Janickiego. Przedstawione zostały najbardziej dramatyczne, ważne wątki z życia Prymasa Wyszyńskiego. Zwracali uwagę odtwórcy ról kard. Stefana Wyszyńskiego (A. Tyczyno) i Bolesława Bieruta (S. Dudek).

Wśród prac plastycznych jury wyróżniło ex aequo osiem prac: Magdaleny Kuźnickiej (Boleszczyn), Sylwii Kurzawy (Skęczniew), Agnieszki Ratajek, Katarzyny Rozmus (Dobra), Anny Sekury, Magdaleny Misiek, Pauliny Siwek i Michała Sekury (Psary). Natomiast w kategorii piosenka religijna pierwsze miejsce przypadło uczniom ze szkoły w Przykonie. Zespół Szkół w Dobrej zajął drugie miejsce. Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez wójta gminy Przykona - Józefa Zająca, ks. kan. Tadeusza Szparagę oraz dziekana dobrskiego - ks. kan. Zygmunta Chromińskiego.

Organizatorzy zakładają, że pokłosiem Festiwalu będą odbywające się od przyszłego roku Dekanalne Dni Kultury Chrześcijańskiej, przygotowywane przez kolejne parafie wchodzące w skład dekanatu dobrskiego. Odgrywać będą ważną rolę w życiu kulturalnym mikroregionu, a być może wyłonią i ukierunkują utalentowaną młodzież, której przecież tak wiele wśród uczniów wiejskich szkół.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi o aktualnych kwestiach Kościoła w Polsce

2021-06-12 16:08

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, dokument dotyczący formacji kapłańskiej, duszpasterstwo w Kościele po pandemii, wizyta „ad limina Apostolorum” – to główne tematy 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 11-12 czerwca w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W pierwszym dniu obrad, przypadającym w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, biskupi ponowili Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w 100. rocznicę tego wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Cześć Sercu Maryi

Niedziela podlaska 24/2002

[ TEMATY ]

serce

Archiwum Edycji Szczecińsko-Kamieńskiej

To serce tak czyste, tak piękne i dobre, dzieło i radość Trójcy Przenajświętszej. Ojciec znajduje upodobanie w oglądaniu Serca Przenajświętszej Panny Maryi jako arcydzieła swej ręki. Serce Maryi jest dla nas tak czułe, że serca wszystkich matek są przy nim jak sopel lodu. (z Myśli św. Jana Vianney´a - proboszcza z Ars)

CZYTAJ DALEJ

Bł. ks. Zygmunt Pisarski patronem miasta Krasnystaw

2021-06-13 16:19

Paweł Wysoki

Bł. ks. Zygmunt Pisarski został patronem miasta Krasnystaw. Uroczystości odbyły się 13 czerwca na rynku miejskim z udziałem m.in. abp. Stanisława Budzika, wicepremiera Jacka Sasina, burmistrza Roberta Kościuka, proboszczów i wiernych krasnostawskich parafii oraz przedstawicieli różnego szczebla władz, instytucji i służb mundurowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję