Reklama

Sympozjum w Watykanie: Kościół winien umacniać demokrację w społeczeństwie i formować polityków

W krajach, w których demokracja ma wciąż bardzo słabe korzenie, Kościół wezwany jest do umacniania demokratycznych struktur w społeczeństwie i formowania sumień polityków. Mówiono o tym na międzynarodowym sympozjum online, zatytułowanym „Stan zdrowia demokracji na świecie”, zorganizowanym przez Papieski Uniwersytet Gregoriański we współpracy z jezuickim ośrodkiem Astalli, który pomaga uchodźcom.

[ TEMATY ]

Watykan

sympozjum

Margita Kotas

Uczestnicy spotkania podkreślali, że niekończący się kryzys sanitarny i kolejne lockdowny znacząco osłabiły demokrację i uderzyły w swobody obywatelskie oraz doprowadziły do umacniania reżimów autorytarnych. Dzieje się tak w krajach Sahelu, na Bliskim Wschodzie, a nawet w sercu Europy.

Uczestnicząca w sympozjum Cecilia Brighi, sekretarz generalna Stowarzyszenia “Włochy-Birma. Razem”, zwróciła uwagę, że wspólnota międzynarodowa wciąż realizuje jedynie swoje krótkowzroczne interesy gospodarcze i zapomina o konieczności obrony wolności, czego najlepszym przykładem jest ostatnio Birma (Mianmar).

Reklama

„Nadzieję na zmianę budzi fakt, że sto dni po zamachu stanu społeczeństwo w tym kraju zdaje się rozumieć, iż jego siła tkwi w jedności i pokonaniu podziałów etnicznych. Istnieje mocny sprzeciw wobec dyktatury wojskowej" – powiedziała papieskiej rozgłośni Brighi. Zaznaczyła, że sytuacja społeczna wciąż jest tam trudna, trwają surowe represje a wojsko zwalnia nieprzychylnych sobie urzędników publicznych i zastępuje ich żołnierzami.

"Tragiczne jest to, że kontrolę nad ogromnymi bogactwami naturalnymi sprawuje junta wojskowa opływająca w niebotyczny dostatek. W tym kraju wszyscy mogliby dobrze żyć, tymczasem tylko 40 proc. ludności ma dostęp do elektryczności. I paradoksalnie dzieje się to w kraju, który ma ogromne zasoby gazu i ropy naftowej" – mówiła dalej Brighi. Zaznaczyła, że "bardzo ważnym gestem bliskości z cierpiącym narodem tego kraju będzie Msza św. w intencji Birmy, którą Franciszek odprawi 16 maja w Bazylice Watykańskiej". Dodała, że "Kościół katolicki w tym azjatyckim kraju odgrywa ważną rolę w budowaniu pokoju, dialogu i przezwyciężaniu istniejących podziałów“.

Wspomniane sympozjum, zatytułowane "Stan zdrowia demokracji na świecie", które odbywa się 12 maja, jest pierwszym z cyklu trzech podobnych przedsięwzięć. Dwa następne odbędą się 19 i 26 bm. a ich hasłem jest "Demokracja w warunkach lockdownu: szczepionka praw. Migracje w godzinie próby pandemii". Organizatorem jest Ośrodek Astalli we współpracy z Wydziałem Nauk Społecznych Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego.

2021-05-12 18:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak wierzyć

Niedziela Ogólnopolska 50/2017, str. 20-21

[ TEMATY ]

sympozjum

Bożena Sztajner/ Niedziela

Bierzmowanie to początek dojrzałego kroczenia za Chrystusem

Bierzmowanie to początek dojrzałego
kroczenia za Chrystusem

W Toruniu w listopadzie br. odbyło się sympozjum zorganizowane przez Radę Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich przy współpracy z toruńską Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej, poświęcone przede wszystkim formacji religijnej młodych, pt. „Jak żyć po bierzmowaniu?”

Uczestniczyłam w końcowej dyskusji panelowej razem z o. dr. Zdzisławem Klafką CSsR i prezes Akcji Katolickiej Urszulą Furtak. Gdy wybrzmiało przepełnione duszpasterską troską słowo podsumowania bp. Ignacego Deca, podeszła do mnie jedna ze słuchaczek – przyjechała spod Warszawy – i stwierdziła, że szkoda, iż w gruncie rzeczy wielu słów, które padły w toruńskiej auli, nie mogli usłyszeć przede wszystkim ludzie młodzi. Bo tak naprawdę to wszystko było o nich i dla nich. I rzeczywiście tu miała sporo racji.

CZYTAJ DALEJ

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom

2021-06-02 07:58

[ TEMATY ]

Tarnów

Diecezja Tarnowska

1 czerwca br. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje na pierwsze parafie czternastu neoprezbiterom diecezji tarnowskiej.

Posłani kapłani przyjadą do tych parafii w ostatnich dniach sierpnia. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą.

CZYTAJ DALEJ

Szczyt Biden-Putin, czyli spotkanie killera z liderem Wolnego Świata

2021-06-20 14:31

[ TEMATY ]

USA

Rosja

wikipedia.org

Joe Biden

Joe Biden

Zawiódł się ten, kto po bilateralnym spotkaniu prezydentów USA i Rosji w Genewie oczekiwał wielkiego przełomu w relacjach na linii Waszyngton-Moskwa. Na szczęście zawiedli się i ci, którzy trzymali kciuki za nowy reset z Rosją. Obawy o takowy były, przynajmniej częściowo, uzasadnione.

Administracja Joego Bidena ogłaszając koniec sankcji na najważniejsze konsorcjum budujące rurociąg gazowy Nord Stream II, a więc zrywając z doktryną Donalda Trumpa, wysyłała sygnały, które można było odebrać, jako próbę budowania gruntu pod powtórkę z roku 2009. Wówczas Hillary Clinton, ówczesna szefowa Departamentu Stanu USA, podarowała swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi Siergiejowi Ławrowowi owinięty czerwoną wstążką przycisk z napisem „RESET”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję