Reklama

Nowa Ewangelizacja w Rawie Mazowieckiej

Podczas tegorocznych Dni Rawy, trwających od 24 do 26 maja, wyraźnie zaznaczyła swą obecność katolicka młodzież z obu parafii miasta. W piątek 24 maja dziewczęta i chłopcy z Klubu Młodzieżowego, działającego przy Świetlicy Środowiskowej Stowarzyszenia "Przymierze Rodzin", zaprezentowali program pt. "Ewangelizacja 2002".

Jak podkreśla Elżbieta Muszyńska - kierowniczka świetlicy: " Kościół ze swej natury powołany jest do ewangelizacji. Nowe czasy niosą jednak nowe wyzwania. Współczesna młodzież ma inne problemy niż mieli ich rodzice, potrzeba również nowych metod i form, aby do nich dotrzeć. W świecie telewizji i komputerów trudno jest często mówić o Chrystusie poprzez słowo, dlatego Nowa Ewangelizacja stosuje inne metody, takie jak media, pantomima i dobra muzyka młodzieżowa. Nowa ewangelizacja jest skierowana przede wszystkim do młodzieży, która z różnych powodów nie chodzi do Kościoła, jest poraniona przez grzech, żyjąc tak, jakby nie było Boga".

Dlatego też grupa dziewcząt i chłopców z Klubu Młodzieżowego wyszła z inicjatywą przedstawienia podczas Dni Rawy programu, w którym mogliby pokazać swoim rówieśnikom inną od coraz powszechniej spotykanej propozycji na życie. Po uzyskaniu przyzwolenia na katechizację ze strony ks. prał. Mieczysława Iwanickiego, a także pozwolenia władz miasta, przystąpiono do przygotowania programu, w którym była mowa o uzależnieniach, szczególnie od alkoholu i narkotyków.

Poprzez pantomimę, przygotowaną pod kierownictwem katechetki Katarzyny Gałaj i braci Gabriela i Benedykta ze Wspólnoty Misjonarzy Krwi Chrystusa, młodzież ukazała podstawowe uzależnienia, którym ulegają ich rówieśnicy, takie jak: alkohol, papierosy, narkotyki, muzyka techno, telewizja, czasopisma młodzieżowe typu Popcorn i Bravo.

Przy wszystkich zagrożeniach, jakie niesie współczesny świat, Chrystus nie pozostawia jednak młodego człowieka samego. Czeka na niego z miłością i daje mu siłę do wyjścia z nałogu. I tylko Chrystus może zapewnić człowiekowi prawdziwą wolność, jedynie On mu pomoże - jeśli tylko człowiek zechce otworzyć się na Jego łaskę.

Potwierdzeniem tych prawd było podczas programu "Ewangelizacja 2002" świadectwo młodej dziewczyny. W programie znalazło się także dużo pieśni religijnych, zarówno radosnych, porywających młodzież, jak i refleksyjnych. Wykonywał je chór młodzieżowy z Rawy Mazowieckiej i zespół muzyczny pod kierownictwem Marka Kozłowskiego - katechety ze Skierniewic, zastępcy dyrektora Szkoły Nowej Ewangelizacji Diecezji Łowickiej. Nie zabrakło także elementów tanecznych, przygotowanych przez młodzież pod opieką studentów z Łodzi, Piotra i Oli.

Oprócz wymienionych już osób, wspomagających 40-osobową grupę młodzieży, warto jeszcze wymienić o. Mariusza z parafii księży pasjonistów, a także podkreślić modlitewne wsparcie, jakie udzieliła młodym ludziom cała Wspólnota Krwi Chrystusa. Dzięki wspólnym wysiłkom i modlitwom program "Ewangelizacja 2002" został bardzo dobrze przyjęty, bardzo podobał się zarówno młodym, jak i starszym uczestnikom Dni Rawy. Być może młodzież zaprezentuje go raz jeszcze, podczas otwarcia sezonu nad rawskim zalewem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co rośnie w nas?

Niedziela Ogólnopolska 24/2018, str. 33

Ks. Dariusz Kowalczyk SJ/facebook.pl

Ks. Dariusz Kowalczyk SJ

Ks. Dariusz Kowalczyk SJ

Jednym z podstawowych elementów rzeczywistości jest wzrost. Rosną ludzie, wzrastają społeczności, rozwijają się idee i rzeczy. W dzisiejszych czytaniach mowa jest o wspaniałym cedrze, który wyrasta z małej gałązki, o ziarnku gorczycy, z którego wyrasta okazały krzew.

Trzeba jednak zauważyć, że wzrost sam w sobie nie jest ani dobry, ani zły. Wszak może wzrastać dobro, ale może także wzrastać zło. Żyjemy w czasach, w których rozpowszechniony jest zabobon postępu, który głosi, że nowe jest zawsze lepsze od starego. To jedna z przyczyn szybkiego rozpowszechniania się zła w postaci np. przekręcania znaczeń podstawowych pojęć, takich jak małżeństwo i rodzina. Co więcej, niekiedy może się wydawać, że zło rośnie szybciej niż dobro. Dlatego Jezus uczy nas zaufania i cierpliwości. Królestwo Boże nie przegrywa z królestwem szatana. Może wydawać się małe, niepozorne, jak ziarnko gorczycy, ale prędzej czy później wyrośnie we wspaniałą roślinę, w której gałęziach można znaleźć schronienie. Autentyczny, trwały wzrost dobra wymaga pokory. Czytamy u proroka Ezechiela, że drzewo wysokie, będzie poniżone, a drzewo niskie wywyższone. Chełpiący się swoją wielkością niech zatem uważają, bo mogą upaść. Pokornego natomiast podźwignie Pan. Niekiedy czujemy się jak uschłe drzewo, które nie przynosi żadnego owocu. Dzisiejsze Słowo nas pociesza: powierz swą słabość Bogu, w Nim odnajdziesz sens swego życia. Zauważyliśmy, że Jezus uczy nas cierpliwości w oczekiwaniu owoców, ale trzeba najpierw podkreślić, że sam Bóg jest cierpliwy. Duch Święty cierpliwie działa w nas i wokół nas, byśmy mogli żyć wiecznie. Niestety, cierpliwy umie być także duch zły. Wskazywał na to m.in. Efrem z Edessy (zm. 373). Diabeł krąży wokół nas cierpliwie, by nas zniewolić, często pod pozorem dobra. Zauważmy, jak działa przemysł aborcyjny albo ideologia tzw. mniejszości seksualnych. Zaczynają od przekonywających słów o wolności, tolerancji, poszanowaniu inności, i powoli doprowadzają do ustanowienia kolejnych, chorych praw, do medialno-prawnego zamordyzmu, w którym nie można publicznie nazwać zła złem. Przeciwstawiajmy się tym trendom, patrząc na Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Katowicka: zmiany księży w parafiach

2021-06-10 13:55

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

ks. Tomasz Wojtal

W katowickiej Kurii abp Wiktor Skworc wręczył dekrety dla proboszczów i administratorów.

Księża proboszczowie przeniesieni na inną parafię:

CZYTAJ DALEJ

Zmarł prof. Witold Kieżun - weteran AK, powstaniec warszawski, ekonomista

2021-06-13 12:53

[ TEMATY ]

zmarły

Dominik Różański

Nie żyje prof. Witold Kieżun - ekonomista, żołnierz Armii Krajowej, w czasie Powstania Warszawskiego walczył w batalionie "Gustaw". Miał 99 lat.

"Bardzo, bardzo, bardzo smutna informacja: zmarł Witold Kieżun - Powstaniec Warszawski o pseudonimie +Wypad+, wybitny ekonomista, wielki przyjaciel Muzeum Powstania Warszawskiego, duży autorytet. Miał 99 lat. Cześć jego pamięci!" - podało na Twitterze Muzeum Powstania Warszawskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję