Reklama

Niedziela Lubelska

Czernięcin. Żywa wspólnota

Parafia św. Katarzyny w Czernięcinie należy do najstarszych w archidiecezji lubelskiej. Niebawem rozpoczną się przygotowania do 700-lecia jej istnienia.

Paweł Wysoki

W drugą niedzielę po Wielkanocy wspólnotę na południowych krańcach diecezji odwiedził abp Stanisław Budzik. W ramach wizytacji kanonicznej metropolita sprawował Msze św. i nauczał, a także udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. Na ten dzień młodzi ludzie długo czekali, bo pandemia pokrzyżowała wcześniejsze plany.

Piękna historia

Reklama

Od wieków Czernięcin słynie z pobożności pasyjnej. Na kształt duszpasterstwa wpływ miała relikwia z korony cierniowej Chrystusa, przywieziona tu z Rzymu przez Bogdana z Szamotuł. Według przekazów, założyciel parafii wraz z aktem erekcyjnym otrzymał od papieża cierń z korony Pana Jezusa, który wierni otoczyli wielką czcią. Wraz z utworzeniem Ordynacji Zamojskiej relikwia została przeniesiona do Zamościa, ale w miejscu jej długiej obecności pozostała wielka cześć dla Męki Pańskiej. Nawet nazwa miejscowości niegdyś brzmiała Ciernięcin.

Od ostatniej wizytacji wspólnota podjęła liczne parce renowacyjne w zabytkowej świątyni i jej otoczeniu. Wśród nich warto przywołać renowację XVI-wiecznego ołtarza z Ukrzyżowaniem. Doskonała współpraca wiernych z kapłanami, proboszczem ks. Bolesławem Stępikiem i seniorem ks. Stanisławem Jargiło, widoczna jest również w duchowym rozwoju wspólnoty. Zaangażowanie dzieci, młodzieży i dorosłych owocuje wzrostem wiary, dbałością o piękno liturgii i o świątynię, a także troską o siebie nawzajem w duchu braterskiej miłości. - Cieszę się, że wasza parafia ma piękną przeszłość, ale dzięki młodym otwartym na dary Ducha Świętego także piękną i dobrą przyszłość - powiedział abp Stanisław Budzik. Pasterz podziękował wspólnocie za świadectwo żywej wiary i troskę o świątynię, za harmonijną współpracę z kapłanami dla dobra parafii i jej przyszłych pokoleń.

Świadkowie zmartwychwstania

Reklama

W pasterskim przesłaniu abp Stanisław Budzik zachęcał wiernych do dawania świadectwa o Zmartwychwstałym Chrystusie w codziennym życiu. Nawiązując do czasu wielkanocnej radości metropolita podkreślił, że zmartwychwstanie to największy z cudów Jezusa, ukoronowanie Jego słów i czynów, niezwykłe świadectwo Jego bóstwa. Jak wyjaśniał, spotkanie ze Zmartwychwstałym uczyniło z Jego uczniów pełnych odwagi apostołów, podobnie ma stać się ze współczesnymi wyznawcami Chrystusa. - Ewangeliczne zdanie: „wy jesteście świadkami tego” (zmartwychwstania) skierowane jest również do nas, którzy spotykamy Chrystusa w sakramentach Kościoła i w Piśmie Świętym. Umocnieni Duchem Świętym mamy współczesnemu światu opowiadać słowem i życiem o Zmartwychwstałym; mamy świadczyć o wierze z taką mocą, jak czynili to apostołowie - powiedział ksiądz arcybiskup.

Zwracając się do młodych, w których sercach zostały złożone dary Ducha Świętego, życzył im, by nie obawiali się dojrzałego i odpowiedzialnego życia chrześcijan, ale by stawiali sobie wysokie wymagania i przez modlitwę oraz codzienne wybory czynili świat szlachetnym i pięknym. Pamiątką ważnego dnia i znakiem przypominającym o bezgranicznej miłości Boga były krzyże, które otrzymali bierzmowani.

2021-05-14 06:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Infomacje dla duchowych pielgrzymów 41. PPW

2021-07-29 11:21

Adobe Stock

Spośród wszystkich grup pielgrzymkowych, najliczniejszą stanowi gr. XVI. Są to pielgrzymi duchowi, którzy swoją modlitwą, postem i ofiarą wspierają pątników zmierzających na Jasną Górę.

Od wielu lat, w trosce o dobro pielgrzymów duchowych, przygotowywany jest specjalny przewodnik. Zawiera on rozważania na każdy dzień. Jest także pomocą w modlitwie różańcowej, koronce do Bożego Miłosierdzia czy wieczornym rachunku sumienia.  

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję