Reklama

Niedziela Lubelska

Trudna misja pielęgniarek i położnych

Ewa Kamińska

Samorząd pielęgniarek i położnych został powołany 19 kwietnia 1991 r. Dzisiaj, po trzydziestu latach działalności, zrzesza w Polsce ponad 300 tys. pielęgniarek i położnych. Na terenie działania Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Lublinie czynnych zawodowo jest ich ponad 8 tysięcy, w tym także wielu mężczyzn. Organizacja czuwa nad należytym wykonywaniem tych zawodów, stoi na straży godności zawodowej, kwalifikacji, kompetencji i profesjonalizmu. Działa też na rzecz rozwoju i profesjonalizacji zawodów, które reprezentuje.

Z okazji jubileuszu 30-lecia Samorządu oraz Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki (12 maja) i Dnia Położnej (5 maja) w lubelskiej archikatedrze 12 maja 2021 r. została odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem bp Mieczysława Cisło. W homilii przypomniał, że każdy człowiek – z całą historią życia – stworzony został na obraz i podobieństwo Boga, i posiada swoją godność. – Za każdego człowieka i jego godność Jezus umarł na krzyżu – podkreślił ks. Biskup. Zauważył, że czasem, widząc cierpienie, chorobę, a nawet zdegradowanie ciała, trudno jest uwierzyć w zmartwychwstanie człowieka. Dlatego w służbie na rzecz chorych potrzebne jest przylgnięcie do Jezusa i światło Ducha Świętego, by z szacunkiem i czcią pochylać się nad człowiekiem chorym i cierpiącym. – To wiara daje siłę, by trwać w postawie Jezusa Chrystusa, który służył człowiekowi – powiedział.

Reklama

Bp Mieczysław spośród wielu przykładów ewangelicznego ideału służby człowiekowi w środowisku pielęgniarek i położnych przywołał bł. Hannę Chrzanowską, pielęgniarkę, której życie przepełnione było wrażliwością na człowieka potrzebującego, chorego i odrzuconego oraz Stanisławę Leszczyńską, położną, która heroicznie ratowała dzieci przychodzące na świat w straszliwych warunkach obozu koncentracyjnego. – Powołaniem pielęgniarki, wierzącej w Chrystusa, jest dawanie świadectwa, jeżeli nie słowem, to właśnie heroiczną miłością, bo język miłości ma większą siłę przekonywania, niż słowo – podkreślił Ksiądz Biskup.

Pod koniec Mszy Świętej, Krystyna Mateuszuk (pielęgniarka) i Zofia Szyszkowska-Furtak (położna) zostały uhonorowane statuetką „Homo res sacra homini” (Człowiek dla człowieka świętością) za działalność publiczną, będącą istotnym wkładem w rozwój pielęgniarstwa i położnictwa oraz za kształtowanie właściwych postaw zawodowych, moralnych i etycznych. Ks. Wojciech Iwanicki, wieloletni archidiecezjalny duszpasterz służby zdrowia, otrzymał odznaczenie „Za Zasługi dla Samorządu Pielęgniarek i Położnych”.

Przewodniczący Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Lublinie Andrzej Tytuła powiedział dla Niedzieli Lubelskiej, że tegoroczne obchody Jubileuszu 30 lecia samorządu pielęgniarek i położnych oraz Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej mają skromniejszy wymiar. Ich znakiem jest dziękczynna Msza Święta w Archikatedrze Lubelskiej z tej okazji pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło, jubileuszowe wydanie pisma OIPiP w Lublinie „Nasz Głos”, iluminacja na fasadzie Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Przewodniczący podkreślił, że w obecnych czasach pandemii Covid-19 praca pielęgniarek i położnych jest szczególnie trudna i naznaczona ryzykiem utraty nie tylko zdrowia, ale i życia. „Dziś, jak nigdy dotąd w powojennej Polsce, pielęgniarki i położne godzą troskę i strach o najbliższych z opieką nad pacjentami, pozostają wierne wartościom humanitarnym, dokonując życiowych wyborów podejmują walkę z hejtem. Trwając na swoich stanowiskach pracy chorują, a także umierają, jak ich podopieczni. Jednak nie rezygnują, znają misję swojego zawodu i pomimo ludzkich słabości wypełniają ją”.


2021-05-14 06:07

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jesteśmy dziećmi wieczności

Niedziela Ogólnopolska 31/2018, str. 32-33

[ TEMATY ]

homilia

Wikipedia

Gerbrand van den Eeckhout, „Jezus głosi nad jeziorem Genezaret” (XVII wiek)

Gerbrand van den Eeckhout, „Jezus głosi nad jeziorem Genezaret” (XVII wiek)

Żeby żyć, trzeba jeść. To oczywiste. Ale czy życie bierze się z tego, co się zje? Życie daje Bóg, nie rodzice. Rodzice to życie przekażą lub tego nie zrobią. Bóg jest życiem – mieć Dawcę życia w sobie, trwać w jedności z Bogiem to żyć pełnią życia niezależnie od tego, co i ile się zje. Dowodem jest Marta Robin, która przez 51 lat nie jadła i nie piła, a jedynym jej pokarmem była konsekrowana Hostia. O takim pokarmie danym od Boga mówi pierwsze czytanie. Prawdziwe są również słowa: „Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Alfons Maria Liguori – patron spowiedników

Święty Alfons urodził się w Marinelli k. Neapolu w 1696 r. W 16. roku życia uzyskał doktorat z prawa i rozpoczął karierę adwokacką. Porzucił ją jednak i poświęcił się służbie Bożej. W 1726 r. przyjął święcenia kapłańskie. W 1732 r. założył Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela (redemptorystów). W 1762 r. papież Klemens XIII mianował Alfonsa biskupem ordynariuszem w miasteczku Santa Agata dei Goti. Wrócił jednak do Zgromadzenia Redemptorystów. Alfons Liguori zmarł 1 sierpnia 1787 r. w wieku 91 lat.

CZYTAJ DALEJ

Licheń: Modlitwa przebłagalna za grzechy aborcji

2021-08-01 10:24

[ TEMATY ]

aborcja

Licheń

Adobe Stock

Dzień modlitwy przebłagalnej za grzechy aborcji odbył się w sobotę, 31 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Po południowej Mszy świętej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, Bolesnej Królowej Polski odczytano modlitwę ekspiacyjną.

Podczas głównej Mszy świętej dziękowano za dzieci, które są darem i błogosławieństwem. Przepraszano za odrzucanie tego daru, za ojców, którzy pozwolili lub nakłaniali do aborcji, za kobiety, które odrzuciły powołanie do macierzyństwa, za wywierających presję ku wybraniu aborcji i za przyczyniających się do cywilizacji śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję