Reklama

Niedziela Lubelska

Trudna misja pielęgniarek i położnych

Ewa Kamińska

Samorząd pielęgniarek i położnych został powołany 19 kwietnia 1991 r. Dzisiaj, po trzydziestu latach działalności, zrzesza w Polsce ponad 300 tys. pielęgniarek i położnych. Na terenie działania Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Lublinie czynnych zawodowo jest ich ponad 8 tysięcy, w tym także wielu mężczyzn. Organizacja czuwa nad należytym wykonywaniem tych zawodów, stoi na straży godności zawodowej, kwalifikacji, kompetencji i profesjonalizmu. Działa też na rzecz rozwoju i profesjonalizacji zawodów, które reprezentuje.

Z okazji jubileuszu 30-lecia Samorządu oraz Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki (12 maja) i Dnia Położnej (5 maja) w lubelskiej archikatedrze 12 maja 2021 r. została odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem bp Mieczysława Cisło. W homilii przypomniał, że każdy człowiek – z całą historią życia – stworzony został na obraz i podobieństwo Boga, i posiada swoją godność. – Za każdego człowieka i jego godność Jezus umarł na krzyżu – podkreślił ks. Biskup. Zauważył, że czasem, widząc cierpienie, chorobę, a nawet zdegradowanie ciała, trudno jest uwierzyć w zmartwychwstanie człowieka. Dlatego w służbie na rzecz chorych potrzebne jest przylgnięcie do Jezusa i światło Ducha Świętego, by z szacunkiem i czcią pochylać się nad człowiekiem chorym i cierpiącym. – To wiara daje siłę, by trwać w postawie Jezusa Chrystusa, który służył człowiekowi – powiedział.

Reklama

Bp Mieczysław spośród wielu przykładów ewangelicznego ideału służby człowiekowi w środowisku pielęgniarek i położnych przywołał bł. Hannę Chrzanowską, pielęgniarkę, której życie przepełnione było wrażliwością na człowieka potrzebującego, chorego i odrzuconego oraz Stanisławę Leszczyńską, położną, która heroicznie ratowała dzieci przychodzące na świat w straszliwych warunkach obozu koncentracyjnego. – Powołaniem pielęgniarki, wierzącej w Chrystusa, jest dawanie świadectwa, jeżeli nie słowem, to właśnie heroiczną miłością, bo język miłości ma większą siłę przekonywania, niż słowo – podkreślił Ksiądz Biskup.

Pod koniec Mszy Świętej, Krystyna Mateuszuk (pielęgniarka) i Zofia Szyszkowska-Furtak (położna) zostały uhonorowane statuetką „Homo res sacra homini” (Człowiek dla człowieka świętością) za działalność publiczną, będącą istotnym wkładem w rozwój pielęgniarstwa i położnictwa oraz za kształtowanie właściwych postaw zawodowych, moralnych i etycznych. Ks. Wojciech Iwanicki, wieloletni archidiecezjalny duszpasterz służby zdrowia, otrzymał odznaczenie „Za Zasługi dla Samorządu Pielęgniarek i Położnych”.

Przewodniczący Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Lublinie Andrzej Tytuła powiedział dla Niedzieli Lubelskiej, że tegoroczne obchody Jubileuszu 30 lecia samorządu pielęgniarek i położnych oraz Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej mają skromniejszy wymiar. Ich znakiem jest dziękczynna Msza Święta w Archikatedrze Lubelskiej z tej okazji pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło, jubileuszowe wydanie pisma OIPiP w Lublinie „Nasz Głos”, iluminacja na fasadzie Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Przewodniczący podkreślił, że w obecnych czasach pandemii Covid-19 praca pielęgniarek i położnych jest szczególnie trudna i naznaczona ryzykiem utraty nie tylko zdrowia, ale i życia. „Dziś, jak nigdy dotąd w powojennej Polsce, pielęgniarki i położne godzą troskę i strach o najbliższych z opieką nad pacjentami, pozostają wierne wartościom humanitarnym, dokonując życiowych wyborów podejmują walkę z hejtem. Trwając na swoich stanowiskach pracy chorują, a także umierają, jak ich podopieczni. Jednak nie rezygnują, znają misję swojego zawodu i pomimo ludzkich słabości wypełniają ją”.


2021-05-14 06:07

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życie cudem jest...

2021-06-15 11:59

Niedziela Ogólnopolska 25/2021, str. 3

[ TEMATY ]

aborcja

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Każda aborcja ma twarz konkretnej osoby – niewinnej, bezbronnej, samotnej, zdanej na łaskę lub niełaskę rodziców.

Czy istnieje jakaś istotna różnica między człowiekiem, który jeszcze się nie narodził, a tym, który już ogląda świat? Nie ma, prawda? Nie ma znaczenia fakt, czy ma on chwilę swych urodzin jeszcze przed, czy już za sobą. Jasność sytuacji psują bezsensowne dyskusje na temat: kiedy człowiek zaczyna istnieć? Wszyscy doskonale wiedzą, że w chwili poczęcia – jest to fakt niepodważalny z biologicznego i medycznego punktu widzenia. „Wszyscy ludzie są istotami ludzkimi od momentu poczęcia. Suma indywidualnych cech charakterystycznych dla każdego człowieka, jak kolor włosów, oczu czy predyspozycje, jest zdeterminowana w tym właśnie momencie” – stwierdził dr Jérôme Lejeune, ceniony francuski genetyk. Inny wybitny naukowiec –dr Jérôme Gasser, embriolog z Akademii Medycznej w stanie Luizjana, mówi wprost: „Istota ludzka nigdy nie jest bezładną masą protoplazmy lub komórek”. Współczesna embriologia nie pozostawia wątpliwości co do tego, że ludzki embrion stanowi odrębną jednostkę należącą do gatunku homo sapiens. Jednakże ustalenia embriologii jedynie przemawiają za postawą absolutnego uszanowania poczętej istoty ludzkiej, ale nie są impulsem do przyjęcia takiej postawy.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Losowanie el. Ligi Konferencji Europy. Śląsk zagra z wicemistrzem Estonii.

2021-06-16 21:34

uefa.com

Dziś w Nyonie rozlosowano pary I i II rundy kwalifikacji Ligi Konferencji Europy. Śląsk Wrocław poznał rywala.

Rywalem wrocławskiem drużyny będzie estoński Paide Linnameeskond. Drużyna ta debiutowała na europejskiej arenie rok temu. Wtedy to w 1. rundzie el. Ligi Europy, drużyna ta została wyeliminowana przez litewski Żalgiris Wilno 2-0. Natomiast ostatnia przygoda Śląska na europejskiej arenie miała miejsca w sezonie 2015/2016. Rywalem wrocławian w 2. rundzie el. Ligi Europy był szwedzki IFK Göteborg. W dwumeczu lepsi okazali się Szwedzi (0:0, 0:2)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję