Reklama

Uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w parafii Skibniew

Św. Wojciech, obok św. Stanisława i Matki Bożej Królowej Polski, jest patronem Polski. Jest również patronem parafii Skibniew (dekanat sterdyński). W kościele w Skibniewie znajdują się relikwie św. Wojciecha sprowadzone w 1997 r. z Gniezna. W tym roku uroczystość odpustowa ku czci Patrona przypadła na dzień 21 kwietnia. Na dziewięć dni przed uroczystością po Mszy św. rannej przed obrazem i relikwiami św. Wojciecha odprawiana była nowenna.

Msza św. odpustowa została odprawiona o godz. 12.00. Głównym celebransem był ordynariusz diecezji drohiczyńskiej bp Antoni Dydycz, który wygłosił również homilię. W swej homilii na początku przedstawił życie i działalność św. Wojciecha, a następnie, ponieważ była to Niedziela Dobrego Pasterza, mówił o kapłaństwie i o roli kapłana w życiu człowieka. W uroczystej procesji na zakończenie Mszy św. strażacy w mundurach nieśli relikwie św. Wojciecha. W bocznej nawie przed obrazem i relikwiami św. Wojciecha była moc róż i wiosennej zieleni. Piękne dekoracje i kompozycje kwiatowe to od wielu lat zasługa Elżbiety Szulak.

Uroczystość odpustowa w tym roku zbiegła się z zakończeniem trzydniowej wizytacji duszpasterskiej przeprowadzonej przez bp. Antoniego Dydycza. W pierwszym dniu wizytacji (piątek) ok. godz. 10.00, Pasterza diecezji powitali na granicy parafii mieszkańcy wsi Emilianów. Po krótkim powitaniu Ksiądz Biskup wsiadł do czarnej limuzyny - 47-letniego forda, którego właścicielem jest Kazimierz Zawistowski z Hilarowa. Tą limuzyną jeździł niegdyś kard. Stefan Wyszyński Prymas Polski.

Na szczególną uwagę zasługuje spotkanie Księdza Biskupa z ludźmi chorymi i w podeszłym wieku. Z inicjatywy proboszcza parafii, ks. Franciszka Szulaka spotkanie to odbyło się we wsi Wyszomierz, najbardziej oddalonej od kościoła. Mimo to na wspólną modlitwę przybyło bardzo dużo osób. Udzielono ponad 60 Komunii św. Szczęśliwi uczestnicy nie czuli bólu, zapomnieli o swoich krzyżach, chorobach i kłopotach. Poczuli natomiast, że są zauważeni i zarówno Ksiądz Proboszcz i Ksiądz Biskup o nich pamiętają.

Miłym akcentem wizytacji było odwiedzenie przez Pasterza rodzin wielodzietnych i rodzin dotkniętych tragedią utraty dziecka. Rodziny te potrzebują wsparcia duchowego, słów otuchy i pociechy i takie właśnie usłyszały z ust Księdza Biskupa. Licznie stawili się w mundurach strażacy z całej parafii na swoje spotkanie do Pogorzeli. Było to dla nich też wielkie wyróżnienie i zaszczyt, że ich poświęcenie i trud został doceniony. Na spotkaniu obecny był wójt gminy Sokołów, Ryszard Domański i gminny komendant OSP, Waldemar Kruszewski.

W sobotni, piękny wieczór 90-osobowa grupa młodzieży gimnazjalnej przyjęła sakrament bierzmowania. Była to podniosła uroczystość i niezwykłe przeżycie zarówno dla młodzieży, jak i ich rodziców i świadków.

Uroczystości odpustowe poprzedzone nabożeństwami i spotkaniami z Księdzem Biskupem przebiegały w bardzo modlitewnej i pełnej skupienia atmosferze.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W rzymskich katakumbach odkryto najstarszy obraz Wniebowstąpienia

2021-06-13 10:54

Włodzimierz Rędzioch

Watykańskim archeologom udało się zidentyfikować najstarszy obraz Wniebowstąpienia. Znajduje się on w katakumbach Vigna Charaviglio, stanowiących część kompleksu nekropolii św. Sebastiana. Jego powstanie datuje się na przełom IV i V w.

O istnieniu tych katakumb wiedziano już od lat 20-tych ubiegłego wieku. Już wtedy przeprowadzono drobiazgowe badania wykopaliskowe i odkryto gęstą nekropolię wokół grobu męczennika Eutychiusza, z którego zachowała się piękna płyta nagrobna, wykonana na zamówienie papieża Damazego. Wydobyte z katakumb datowane inskrypcje pozwalają precyzyjnie ustalić ich zakres chronologiczny, który rozciąga się między pontyfikatami dwóch papieży Damazego (366-384) i Inocentego I (401-417).

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przestrzega przed zakorzenianiem się "chwastu nieufności" w Kościele

2021-06-13 12:42

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zakorzenianiem się "chwastu nieufności" w Kościele, zwłaszcza, gdy jesteśmy świadkami kryzysu wiary i niepowodzeń różnych projektów i inicjatyw - przestrzegł Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy "Anioł Pański" w Watykanie. Zachęcił do pielęgnowania postawy ufności, że "jesteśmy w rękach Boga a jednocześnie cierpliwie i wytrwale starać się wszyscy o odbudowę i rozpoczęcia od nowa". Papież wezwał: "Jakże ważna jest ta postawa także dla dobrego wyjścia z pandemii!" Podkreślił, że dobro zawsze wzrasta w sposób pokorny, ukryty, często niewidzialny.

Publikujemy tekst papieskiego rozważania.

CZYTAJ DALEJ

Wdzięczni za dar małżeństwa, rodziny i wspólnoty

2021-06-13 13:26

ks. Łukasz Romańczuk

Dziś w Sanktuarium NMP Matki Dobrej Rady w Sulistrowiczkach odbyło się coroczne Spotkanie Rodzin. Uroczystość ta połączona była z obchodami 30-lecia utworzenia parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sulistrowicach. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, który wręczył zasłużonym parafianom Medale św. Jadwigi.

Zanim rozpoczęła się Eucharystia, ks. abp Józef Kupny poświęcił figurę Księcia Bolka II Małego. Jest to dar metropolity wrocławskiego dla miłośników Ziemi Ślężańskiej. Postawiona ona została przed wejściem na plac kościelny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję