Reklama

Wiadomości

Jarosław Kaczyński: Polski Ład jest oparty o polskie wartości

Wszystko wskazuje na to, że kończy się pandemia, ale bez jej dogaszenia te wszystkie plany nie będą miały żadnego sensu - mówił w sobotę podczas prezentacji Polskiego Ładu prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 • Będzie ustawa o jakości świadczeń lekarskich; Stworzymy Fundusz Modernizacji Szpitali
  • Mieszkanie lub dom bez wkładu własnego oraz pakiet dopłat dla rodzin
   • Emerytura i renta bez podatku do 2500 zł
   • Podnosimy kwotę wolną od podatku do 30 tys. PLN
   • Podwyższymy II próg podatkowy z 85 tys do 120 tys rocznie; zniesiemy umowy śmieciowe
   • Realizacja budynków jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 bę-dzie możliwa jedynie na podstawie zgłoszenia
   • Wprowadzimy ustawę o rodzinnym gospodarstwie rolnym; opracujemy kodeks rolny

   "Przypadł mi dzisiaj zaszczyt przedstawienia wstępu do omówienia programu Polski Ład - programu obszernego, wielkiego, programu, który został sformułowany niedawno i dzisiaj po różnego rodzaju przygodach ma być przedstawiony Polakom" - mówił prezes PiS.

   "Ktoś zapyta, dlaczego dzisiaj, teraz. Otóż wszystko wskazuje na to, że kończy się pandemia. Oczywiście nie jesteśmy tego pewni i ciągle musimy zdawać sobie sprawę z tego, że bez dogaszenia pandemii, jeśli się będzie ona dalej szarzyć, a od czasu do czasu wybuchać jak ognisko, to wtedy wszystkie plany nie będą miały żadnego sensu" - dodał Kaczyński.

   Polski Ład ma zrealizować polskie aspiracje, a może coś trudniejszego, polskie marzenia - powiedział podczas prezentacji Nowego Ładu prezes PiS i wicepremier Jarosław Kaczyński.

   Prezes PiS podkreślił, że "Polski Ład jest oparty o polskie wartości".

   Podziel się cytatem

   Reklama

   "Zawsze prowadziliśmy naszą politykę właśnie w oparciu o takie wartości" - przekonywał Kaczyński. "Polska oparta o tradycję, o solidarność, Polska sprawiedliwa, Polska równych szans, niezależnie od tego gdzie się urodził, zarówno w wymiarze społecznym jak i terytorialnym, to był nasz cel i to był polski cel, bo to jest głęboko osadzone w naszej kulturze, naszej tradycji i naszym myśleniu" - podkreślał.

   Stąd, jak mówił, jest ta nazwa Polski Ład. "Polski Ład ma zrealizować polskie aspiracje, a może nawet jeszcze coś więcej, jeszcze coś trudniejszego, polskie marzenia" - zaznaczył prezes PiS.

   Wypowiedź wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego
   Prezentacja programu rozwoju Polski “Polski Ład”

   - Przypadł mi dzisiaj zaszczyt przedstawienia wstępu do omówienia Programu Polski Ład. Programu obszernego, wielkiego, programu, który został sformułowany niedawno i dzisiaj po różnego rodzaju przygodach, ma być przedstawiony Polakom.

   - Ktoś zapyta: dlaczego dzisiaj, dlaczego teraz? Wszystko wskazuje na to, że kończy się pandemia. Nie jesteśmy tego pewni i ciągle musimy zdawać sobie sprawę, że bez jej dogaszenia, jeśli będzie dalej się szerzyć, to wszystkie plany nie będą miały sensu.

   - Wierzymy w siłę Polskiego państwa, w jego sprawność i w rozsądek Polaków.

   - Trzeba zadać kolejne pytanie: dlaczego taka nazwa? Dlaczego Polski Ład? W ciągu ostatnich 5 lat działaliśmy sprawnie. Istniała strategia odpowiedzialnego rozwoju i bardzo się sprawdzała. Polska rozwijała się na dwa sposoby - gospodarczo w dobrym tempie i jednocześnie rozwijała się społecznie - rosły płace, ograniczono nędzę, zmniejszały się dystanse społeczne.

   Reklama

   - Na czoło trzeba wysunąć to, co jest znakiem firmowym Zjednoczonej Prawicy - polityka społeczna.

   Polski Ład jest z dwóch powodów. Dlatego, że Polacy są głęboko przekonani i słusznie przekonani, że należy im się taki poziom życia jak w krajach na zachód, a po części też na południe od naszych granic. My chcemy te aspiracje zaspokoić. To naprawdę jest szansa. Szansa tego, żeby te polskie aspiracje zostały załatwione w ciągu tego 10-lecia. Nie możemy tego zmarnować.

   - Jest też druga przyczyna. Polski Ład jest oparty o polskie wartości. Prowadziliśmy zawsze naszą politykę w oparciu o nie. Polska oparta o tradycje, solidarność, Polska sprawiedliwa, równych szans - nie ważne, kto gdzie się urodził. To był nasz cel. To jest Polski cel.

   - Z tych dwóch powodów ta nazwa. Polski Ład, który ma zrealizować polskie aspiracje, a może nawet jeszcze coś więcej, coś trudniejszego - polskie marzenia.

   - Zweryfikowałem to, co zostało już przeze mnie powiedziane, jeśli chodzi o kontynuację drogi. To jest przede wszystkim sprawa opieki zdrowotnej - w każdym badaniu jest dzisiaj stawiana na pierwszym miejscu. Sprawa pracy i płacy, sprawa mieszkań, wreszcie wielka sprawa polskiej wsi. Kwestia ostatnia - tożsamość.

   - Co ma się zdarzyć w polskiej służbie zdrowia? Na służbę zdrowia jest zawsze za mało pieniędzy. Zwiększyliśmy bardzo wydatki. Ale to ciągle za mało. Chcemy więcej. Chcemy w 2023 r. osiągnąć 6 proc. PKB. Chcemy w 2027 r. osiągnąć 7 proc. PKB.

   - Musimy kształcić coraz więcej lekarzy, dotyczy to również pielęgniarek, ale i innych pracowników służby zdrowia. Przeprowadzimy wielkie procesy inwestycyjne i procesy naprawy, i będziemy mieć do tego wszelkie instrumenty.

   Reklama

   - Pojawią się nowe instytucje, które będą przeprowadzać modernizację, badania, które mają także porządkować sprawy w szpitalach i restrukturyzować - Fundusz Modernizacji Szpitali oraz Agencja Rozwoju Szpitali.

   - Jest sprawa jakości świadczeń. Będzie ustawa o tej jakości. Będzie możliwość kontroli, będzie Fundusz Odszkodowawczy dla tych, którzy padli ofiarą lekarskich błędów. To dziś duży problem.

   - W każdym powiecie będą 24-godzinne dyżury, które będą udzielały pierwszej pomocy. Będzie reorganizacja służby zdrowia tak, aby działała w nagłych wypadkach na trzech poziomach: teleporada, wizyta u lekarza oraz odpowiedni oddział w szpitalu.

   - Będzie mechanizm koordynacji leczenia najcięższych chorób. Sieć onkologiczna, pilotaż ruszył z dobrym wynikiem, podobnie sieci kardiologiczna. Żeby była pełna wiedza o tym, co się dzieje.

   - Ośrodek obsługi pacjentów. Kto będzie chciał, to będzie mógł tam przekazać swoje medyczne dane. Każdy będzie mógł skorzystać z internetu albo infolinii, żeby zapisać się do lekarza. Będą smsy przypominające o wizytach. Cały ten mechanizm ma być bardzo sprawny.

   - Sprawa pracy i płac. Mamy niskie bezrobocie. To jeden z naszych sukcesów. Ale nasze przedsięwzięcia dadzą przynajmniej w tym pierwszym rzucie 500 tys. miejsc pracy.

   - Bardzo ważna dla wielu mln ludzi sprawa płac i emerytur. Z jednej stron liwkidujemy szkodliwy, degresywny system podatkówy, a z drugiej - podnosimy sumę wolną od podatku do 30 tys, zł. Czyli 65 proc. emerytur, a także najniższa płaca będą bez podatku.

   - Ci, którzy zarabiają do 10,5 tys. zł miesięcznie, też będą mieli niewielkie, ale jednak zmniejszenie podatku.

   - Drugi mechanizm obniżenia podatku to obniżenie drugiej stawki podatkowej. W tej chwili to 85 tys. zł rocznie, a będzie 120 tys. Nie zapominamy o tych lepiej zarabiających.

   Reklama

   - Będą i inne zmiany - nastawione na pracę zdalną, na sytuację młodych rodziców. Będziemy dążyć do tego, żeby zostały zmienione umowy śmieciowe, By powstał jeden mechanizm kontraktu pracy. To duże zmiany.

   - Kwestia mieszkaniowa. Tutaj mamy do czynienia z różnego rodzaju barierami. Liczba wybudowanych mieszkań rośnie - zwiększyła się o ok. 50 proc. Ale to zdecydowanie za mało.

   - Jeśli chodzi o tak wielką przeszkodę w zaciąganiu kredytów mieszkaniowych przez młodych ludzi, będzie możliwość uzyskania gwarancji bankowej na 100 tys zł. Problem zostanie zniesiony albo radykalnie ograniczony. To duże pchnięcie do przodu.

   - Sprawa możliwości budowy bez pozwolenia, bez księgi, bez kierownika budowy - tylko na zawiadomienie, domów do 70 m2 z płaskim dachem. To pozwoli na osiągnięcie sytuacji, w której ma się własny dom za sumę stosunkowo niewielką. To będzie naprawdę bardzo ważna zmiana.

   - Polska wieś. Ja kiedyś, kilka lat temu mówiłem, że jestem dumny z tego, że Prawo i Sprawiedliwość reprezentuje polską wieś. I powtarzam te słowa dzisiaj - jestem z tego dumny, że reprezentujemy różne grupy społeczne. Ci, którzy próbują się od wsi odcinać i próbują ją lekceważyć, są śmieszni i niemądrzy.

   - My polską wieś szanujemy i wiemy, że osiągnięcie równości - jeśli chodzi o poziom życia i poziom szans - jest jeszcze nieosiągnięty. A to jest nasz cel i będziemy w tym kierunku iść. Służyć temu będą najróżniejsze przedsięwzięcia i będzie ich wiele.

   - Na pierwszym planie postawiłbym ustawę o rodzinnym gospodarstwie rolnym. Możliwość przekazania gospodarstwa bez zrzekania się go. To dzisiaj często poważna bariera dla ludzi zmęczonych, którzy mają następców.

   - Chcemy po jakimś czasie opracować kodeks rolny. Są też inne przedsięwzięcia - zwrot za akcyzę od hektara będzie o 10 proc. podwyższony.

   - Uprościmy w radykalny sposób wszelkiego rodzaju procedury, biurokracje, które są związane z produkcją rolną. Zrobimy to w ogromnej mierze przez cyfryzację.

   - Każdy urząd gminny, który będzie chciał się scyfryzować, będzie scyfryzowany. To bardzo ułatwi wykonywanie tych zadań, które wiążą się z prowadzeniem gospodarki rolnej.

   - Takich działań zmierzających do tego, by polskim rolnikom działo się lepiej, jest więcej. Spółki energetyczne dla rolników. To razem z innymi kwestiami doprowadzi do tego, że naprawdę wieś i małe miasta będą szybko się zmieniały.

   Reklama

   - Innymi inwestycjami będą inwestycje typu kulturalnego. 4000 świetlic, boiska, 100 basenów i 300 boisk w tych gminach, gdzie ich dotąd nie ma. Cały plan dotyczący terenów wiejskich to 3600 boisk, które będą poddane renowacji.

   - Chcemy umacniać naszą tożsamość i polską kulturę. Powstanie ustawa, która będzie zapewniała status artysty zawodowego.

   - Chcemy rozbudowywać polskie muzea. W tej chwili jest w realizacji ok. 100, ale to ciągle bardzo daleko od przeciętnej, zachodniej Europy. Będziemy odbudowywać zabytki, zamki. Pałac Saski. Będziemy budowali nowe teatry.

   - W szkołach średnich wprowadzimy naukę historii dwoma nurtami tzn., historię powszechną i historię Polski. Dla każdego z tych nurtów będzie przeznaczone 2-3, może więcej godzin w ciągu tygodnia zajęć. Będzie to ogromna zmiana. Chcemy, aby młodzi ludzie poznawali Polskę, jej historię, kulturę, by wiązali się z Polską.

   - Warto być Polakiem. Warto spełniać polskie aspiracje i polskie marzenia. Dlatego Polski Ład to nowa, wielka ofensywa.

2021-05-15 10:36

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piątka Kaczyńskiego

Prorodzinne i progospodarcze propozycje wyborcze partii rządzącej mają być zrealizowane jeszcze przed wyborami. Trzeba przyznać, że w tej kategorii PiS jest najskuteczniejszą formacją polityczną od dziesięcioleci

Politycy przez trzy dekady zdążyli nas przyzwyczaić, że co innego mówią przed wyborami, a co innego po wyborach. PiS mocno zmienił ten słaby standard. Dlatego ostatnie obietnice prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, które mają być zrealizowane przed wyborami, są nieszczęściem dla opozycji.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: zmarł kard. Angelo Sodano

2022-05-28 08:09

wikipedia.pl

W piątek 27 maja wieczorem zmarł w Rzymie liczący 94 lata były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej i dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Angelo Sodano.Po niedawnej infekcji koronawirusem lekarze określali stan jego zdrowia jako krytyczny. Był bliskim współpracownikiem św. Jana Pawła II.

Angelo Sodano urodził się 23 listopada 1927 r. w Isola d'Asti w Piemoncie; był drugim z sześciorga dzieci w rodzinie właścicieli ziemskich. Ojciec, Giovanni Sodano, który zmarł w 1991 r. na krótko przed nominacją kardynalską swego syna, był przez trzy kadencje posłem włoskiego parlamentu. Po studiach, święceniach kapłańskich i 9-letniej pracy jako wykładowca i duszpasterz młodzieży w Asti, w 1959 r. podjął pracę w służbach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: z bł. Prymasem Wyszyńskim modlitwa za Ojczyznę i pokój

2022-05-28 15:39

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze trwają obchody pierwszego wspomnienia liturgicznego bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Uroczystości rozpoczęły się muzycznie - koncertem poświęconym dwóm wielkim synom polskiej ziemi bł. Prymasowi Wyszyńskiemu i św. Janowi Pawłowi II. Z modlitwą za Ojczyznę, o pokój na świecie i z rozważaniami Prymasa Wyszyńskiego uczestnicy Pielgrzymki Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” odprawili Drogę Krzyżową.

Do Kaplicy Matki Bożej wprowadzone zostaną wyjątkowe relikwie Prymasa, które znajdą swoje miejsce obok częstochowskiego Wizerunku. Za jego heroiczne i wierne Bogu życie wierni dziękować będą podczas Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem przełożonego generalnego Zakonu Paulinów o. Arnolda Chrapkowskiego. O godz. 17.00 w Bazylice zabrzmi oratorium do słów bł. kard. Stefana Wyszyńskiego "Dla nas po Bogu, największa miłość to Polska!" autorstwa Wincentego z Krakowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję