Reklama

Dymensja - wystawa grafiki w szkolnej bibliotece

9 maja w Bibliotece Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Jana Pawła II w Boćkach odbyło się otwarcie wystawy grafiki komputerowej Kordiana Michalskiego pt.: "Dymensja".

Można już mówić o pewnej plastycznej aktywności boćkowskiej biblioteki: wcześniej wystawiano tu poplenerowe prace podlaskich malarzy. To obcowanie ze sztuką młodzież i mieszkańcy Bociek zawdzięczają uprzejmości Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku, skąd dwukrotnie wypożyczano obrazy, ale przede wszystkim osobie organizującej wystawy - Małgorzacie Pietraszko. Wróćmy jednak do ostatniego wernisażu, na którym mogliśmy obejrzeć Malarstwo z siedemnastocalowego monitora - jak informuje mieszkający w Andryjankach (gmina Boćki) Autor wystawy, zajmujący się na co dzień projektowaniem dla poligrafii i reklamy.

"Komputer, jak każde inne narzędzie, stwarza ograniczenia. Mimo swego technologicznego zaawansowania, nie daje nieskończonych możliwości, zawsze pozostanie tylko urządzeniem. Dopiero dusza, umysł i ręka artysty są w stanie wyprowadzić odbiorcę z ´domu niewoli´ jakim jest zwykłe wytwarzanie, bezduszna, masowa produkcja. Dzieje się tak od lat - od malowanych dłońmi i glinkami zwierząt z Lascaux, poprzez dłuto Fidiasza czy Michała Anioła, poprzez pędzle mistrzów włoskiego odrodzenia, holenderskiego baroku, francuskiego impresjonizmu, aż po współczesnych geniuszy fotografii, filmu czy każdej innej dziedziny sztuki. Jeśli oprócz wiedzy i sprawności artysta nie włoży w dzieło jakiejś cząstki swojej duszy (inaczej: nie pomnoży talentu otrzymanego od Ojca), będziemy mieli do czynienia z kolejnym materialnym wytworem" - mówi Kordian - "Jeśli udało mi się swoimi pracami kogoś poruszyć, trącić tę strunę nieobojętności, to powód nie tyle do dumy, a do tego, że warto oddawać siebie, dzielić się talentem. Nawet gdy nie robi się tego wprost na chwalę Bożą, a czyni się choćby ´jednemu z tych maluczkich´".

Dymensja - to nic innego jak wymiar. W aspekcie religijnym może oznaczać inny rodzaj rzeczywistości, tajemniczej. Tej, do której zostajemy przeniesieni po śmierci ciała... W ulotce wystawy czytamy: " Dymensja, to kraina, leżąca gdzieś na południowej granicy 3D - tej bliższej drugiemu wymiarowi". Wymyślony kraj gościł wcześniej w galeriach Bielska Podlaskiego, Świdnika i Lublina. Złożyło się nań około trzydziestu prac, będących swoistym (może zbyt delikatnym) protestem przeciwko powierzchowności współczesnego ludzkiego świata. "Komputer nie był tu narzędziem przypadkowym. Zaprzągłem ten cud techniki, to szczytowe osiągnięcie cywilizacji do pracy nad prostym przekazem: nasz skomplikowany świat jest płytki - piękno leży w odkrywaniu pozornie zwykłych tajemnic" . Uzupełnieniem tej myśli jest charakterystyka mieszkańców Dymensji zamieszczona w ulotce wystawy: "Nie są zauroczeni rtęciowym połyskiem kosmicznych przestrzeni. Pociąga ich raczej tajemnica punktu i linii, zer i jedynek. Uważają, że hiperrealistyczne obiekty mogą podniecać tylko umysły płaskie. I odwrotnie: umysły głębokie, wrażliwe, dociekliwe może zaspokoić to, co nieskończenie małe, niewidzialne, nieodgadnione. Stąd też te zamglone, niedosłowne, prymitywne dymensjańskie pejzaże" .

Przejeżdżających przez miejscowość Boćki, położoną przy drodze krajowej nr 19 między Bielskiem Podlaskim a Siemiatyczami, zachęcam do odwiedzenia zabytkowego kościoła - sanktuarium św. Antoniego, gdzie obok relikwii świętych i ciernia z Korony Chrystusowej oraz unikalnych dzieł europejskiej kultury chrześcijańskiej znalazła się skromna, impresyjna Droga Krzyżowa autorstwa Kordiana Michalskiego. Nie zapomnijcie też Państwo zajrzeć do galerii w bibliotece szkolnej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W rzymskich katakumbach odkryto najstarszy obraz Wniebowstąpienia

2021-06-13 10:54

Włodzimierz Rędzioch

Watykańskim archeologom udało się zidentyfikować najstarszy obraz Wniebowstąpienia. Znajduje się on w katakumbach Vigna Charaviglio, stanowiących część kompleksu nekropolii św. Sebastiana. Jego powstanie datuje się na przełom IV i V w.

O istnieniu tych katakumb wiedziano już od lat 20-tych ubiegłego wieku. Już wtedy przeprowadzono drobiazgowe badania wykopaliskowe i odkryto gęstą nekropolię wokół grobu męczennika Eutychiusza, z którego zachowała się piękna płyta nagrobna, wykonana na zamówienie papieża Damazego. Wydobyte z katakumb datowane inskrypcje pozwalają precyzyjnie ustalić ich zakres chronologiczny, który rozciąga się między pontyfikatami dwóch papieży Damazego (366-384) i Inocentego I (401-417).

CZYTAJ DALEJ

Co rośnie w nas?

Niedziela Ogólnopolska 24/2018, str. 33

Ks. Dariusz Kowalczyk SJ/facebook.pl

Ks. Dariusz Kowalczyk SJ

Ks. Dariusz Kowalczyk SJ

Jednym z podstawowych elementów rzeczywistości jest wzrost. Rosną ludzie, wzrastają społeczności, rozwijają się idee i rzeczy. W dzisiejszych czytaniach mowa jest o wspaniałym cedrze, który wyrasta z małej gałązki, o ziarnku gorczycy, z którego wyrasta okazały krzew.

Trzeba jednak zauważyć, że wzrost sam w sobie nie jest ani dobry, ani zły. Wszak może wzrastać dobro, ale może także wzrastać zło. Żyjemy w czasach, w których rozpowszechniony jest zabobon postępu, który głosi, że nowe jest zawsze lepsze od starego. To jedna z przyczyn szybkiego rozpowszechniania się zła w postaci np. przekręcania znaczeń podstawowych pojęć, takich jak małżeństwo i rodzina. Co więcej, niekiedy może się wydawać, że zło rośnie szybciej niż dobro. Dlatego Jezus uczy nas zaufania i cierpliwości. Królestwo Boże nie przegrywa z królestwem szatana. Może wydawać się małe, niepozorne, jak ziarnko gorczycy, ale prędzej czy później wyrośnie we wspaniałą roślinę, w której gałęziach można znaleźć schronienie. Autentyczny, trwały wzrost dobra wymaga pokory. Czytamy u proroka Ezechiela, że drzewo wysokie, będzie poniżone, a drzewo niskie wywyższone. Chełpiący się swoją wielkością niech zatem uważają, bo mogą upaść. Pokornego natomiast podźwignie Pan. Niekiedy czujemy się jak uschłe drzewo, które nie przynosi żadnego owocu. Dzisiejsze Słowo nas pociesza: powierz swą słabość Bogu, w Nim odnajdziesz sens swego życia. Zauważyliśmy, że Jezus uczy nas cierpliwości w oczekiwaniu owoców, ale trzeba najpierw podkreślić, że sam Bóg jest cierpliwy. Duch Święty cierpliwie działa w nas i wokół nas, byśmy mogli żyć wiecznie. Niestety, cierpliwy umie być także duch zły. Wskazywał na to m.in. Efrem z Edessy (zm. 373). Diabeł krąży wokół nas cierpliwie, by nas zniewolić, często pod pozorem dobra. Zauważmy, jak działa przemysł aborcyjny albo ideologia tzw. mniejszości seksualnych. Zaczynają od przekonywających słów o wolności, tolerancji, poszanowaniu inności, i powoli doprowadzają do ustanowienia kolejnych, chorych praw, do medialno-prawnego zamordyzmu, w którym nie można publicznie nazwać zła złem. Przeciwstawiajmy się tym trendom, patrząc na Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Wdzięczni za dar małżeństwa, rodziny i wspólnoty

2021-06-13 13:26

ks. Łukasz Romańczuk

Dziś w Sanktuarium NMP Matki Dobrej Rady w Sulistrowiczkach odbyło się coroczne Spotkanie Rodzin. Uroczystość ta połączona była z obchodami 30-lecia utworzenia parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sulistrowicach. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, który wręczył zasłużonym parafianom Medale św. Jadwigi.

Zanim rozpoczęła się Eucharystia, ks. abp Józef Kupny poświęcił figurę Księcia Bolka II Małego. Jest to dar metropolity wrocławskiego dla miłośników Ziemi Ślężańskiej. Postawiona ona została przed wejściem na plac kościelny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję