Reklama

Niedziela Wrocławska

Bóg kieruje nasz wzrok ku niebu

16 maja wspominamy męczeńską śmierć św. Andrzeja Boboli. Wśród parafii, które przeżywają dziś odpust parafialny jest wspólnota z wrocławskich Kuźnik.

Marzena Cyfert

Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Jacek Kiciński

Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Jacek Kiciński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zebranych na uroczystości powitał proboszcz parafii ks. Artur Stochła i zaprosił do wspólnej modlitwy. Uroczystej Sumie odpustowej przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Jacek Kiciński.  

Na początku homilii podkreślił, że przeżywany odpust parafialny wpisuje się w Uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa. – Nasze oczy i serce kierujemy ku górze. A przecież niebo to kres naszej pielgrzymki i cel naszego życia, dlatego gromadzimy się tutaj wokół ołtarza Jezusa Chrystusa, który jest źródłem naszej wiary, naszej miłości i naszej jedności. A skoro gromadzimy się wokół Jezusa, to Jezus mówi do nas – zaznaczył biskup Jacek i podkreślił, że Jezus mówi do nas po to, aby umocnić nas na drodze wiary, by ostrzec przed niebezpieczeństwami i wskazać cel naszego życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Na tym tle słów Jezusa dzisiaj jako wspólnota tej parafii spoglądamy na naszego patrona św. Andrzeja Bobolę. Patrzymy na jego życie i pytamy dziś, co św. Andrzej Bobola chce powiedzieć do nas i czego nas nauczyć – mówił kaznodzieja.

Następnie nawiązał do odczytanego fragmentu Ewangelii, w którym Jezus prosi swojego Ojca abyśmy byli jedno. – Jezus rozmawia z Ojcem, a ta rozmowa to modlitwa. W modlitwie Jezus prosi swojego Ojca, abyśmy byli jedno. Modli się za swoich uczniów, za Apostołów. To się dzieje w czasie Ostatniej Wieczerzy, ale prosi również „za tych, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć”. Czyli Jezus modli się o jedność Apostołów i modli się, abyśmy my stali się jedno – nauczał ksiądz biskup i dodał: – A jak ta jedność ma wyglądać? Aby byli jedno, tak jak Jezus jest ze swoim Ojcem. I to świadectwo jedności ma być znakiem dla całego świata. Jedność i miłość ma być potwierdzeniem tego, że Bóg jest obecny pośród nich. I wreszcie Jezus dodaje: „Aby byli tam, gdzie Ja jestem”. Czyli Jezus pragnie, abyśmy kiedyś osiągnęli niebo, abyśmy byli szczęśliwi – tłumaczył.

Reklama

Bp Kiciński zauważył, że Jezus podczas modlitwy przewidział, że będą trudności w budowaniu wzajemnej jedności. Dlatego modli się i prosi za swoich uczniów. Prosi również za nas i pokazuje, że źródłem jedności jest miłość Boga a potem drugiego człowieka. – I zobaczmy: to, co Jezus przewidział, stało się. Po śmierci Jezusa zachwiała się wspólnota Apostołów. Zachwiała się ich wiara. Wiemy, że Jezus umierał na krzyżu niemalże w opuszczeniu. Zabrakło Apostołów, został tylko jeden, umiłowany Jan, pozostali się rozproszyli. Jezus w momencie śmierci został opuszczony – mówił bp. Kiciński.

Nawiązał następnie do zaparcia się Piotra, pierwszego papieża. Po śmierci Jezusa, gdy Piotr zrozumiał to, co się stało, tak się czuł niegodny, że powiedział, iż wraca do dawnego zajęcia – idzie łowić ryby. Apostołowie idą za nim, też idą łowić ryby. – My dzisiaj żyjemy w świecie, w którym bardzo często Piotra zostawiamy. Jest wiele ludzi, którzy krytykują Papieża. A Piotr, który zaparł się Jezusa, który powiedział: nie znam tego człowieka, nie został opuszczony przez Apostołów. I co robi wtedy Jezus? Ukazuje się nad brzegiem jeziora, powoli zbiera tych Apostołów, by stanowili jedno. Wieczernik, Zesłanie Ducha Świętego i idą na cały świat głosić Ewangelię, oddają życie za Jezusa. To jest Kościół. Jest słabość, ale jest też moc Ducha Świętego, która sprawia, że mimo trudności ten Kościół trwa w jedności – mówił biskup Jacek.

Ojciec biskup zwrócił uwagę, że na tle słów „aby byli jedno” sytuuje się postać św. Andrzeja Boboli, który całe swoje życie poświęcił budowaniu jedności w Kościele katolickim. Przypomniał kilka faktów z jego życiorysu, zwracając uwagę na gorliwość w głoszeniu słowa Bożego i męczeńską śmierć. Podkreślił, że rzadko kiedy historia Kościoła odnotowuje tak wielkie męczeństwo. A przecież św. Andrzej mógł się wyprzeć swojej wiary, Chrystusa i jedności z Ojcem Świętym. Nie zrobił tego, oddał swoje życie. To wszystko zaowocowało beatyfikacją i kanonizacją. Ojciec Święty był pod tak wielkim wrażeniem męczeństwa i wiary świętego, że wydał jedyną w historii Kościoła encyklikę jemu poświęconą.

Reklama

– My nawet nie zdajemy sobie sprawy, jakiego mamy patrona i orędownika. Taki będzie dzisiaj prezent dla Was, encyklika poświęcona życiu św. Andrzeja Boboli – zapowiedział ksiądz biskup.

Nawiązał następnie do drugiego czytania z Listu św. Pawła do Koryntian, w którym Apostoł upomina braci, aby byli zgodni i by nie było wśród nich podziałów. – Te słowa św. Paweł mówił prawie dwa tysiące lat temu. Zobaczcie, jakie one są aktualne. Zobaczmy, ile dzisiaj jest wśród nas podziałów – w Kościele, w naszych rodzinach, domach, w całym naszym społeczeństwie. Chciałoby się powiedzieć, że naszą cechą narodową jest prowadzenie sporów – mówił ksiądz biskup.

Podkreślił, że pandemia wyzwoliła niesamowite dobro i wspaniałe inicjatywy, ale też podzieliła społeczeństwo. – Jak łatwo stracić wzrok i nie dostrzec drugiego człowieka, jak łatwo stracić słuch, by nie usłyszeć głosu tych, którzy proszą o pomoc. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że jeśli człowiek zatopi się w doczesności, zaczyna myśleć tylko o sobie. Dlatego dziś w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, w uroczystość odpustową ku czci św. Andrzeja Boboli Bóg podnosi nasz wzrok do góry, jakby chciał powiedzieć: „Szukajcie we Mnie pomocy i ratunku” – mówił ojciec biskup i zakończył: – Dziś Jezus mówi: Budujcie jedność, ale pamiętajcie, że nie da się zbudować jedności bez więzi z Bogiem. Jezus żegnając się z Apostołami przed Wniebowstąpieniem, powiedział piękne słowa: „Nie zostawię was sierotami. Przyjdzie Duch Święty, który was umocni i będzie kontynuował moje dzieło”. Dlatego Wniebowstąpienie Pańskie pokazuje nam cel naszego życia – celem tym jest niebo. I może się tak zdarzyć, że i w naszym życiu będą trudności. One już są. Może przyjdzie taki moment, jak w życiu św. Andrzeja Boboli, że będziemy musieli dać świadectwo naszej wiary, nawet za cenę przelania krwi. Zawsze mi się serce kroi, jak słyszę, gdy ktoś porzuca wiarę, odchodzi z Kościoła, bo nie tak sobie wyobrażał Kościół, kapłanów i biskupów. W tym Kościele najważniejszy jest Chrystus – On jest Panem naszym i całego Kościoła. Dlatego pamiętajmy słowa Jezusa: „Będę z wami aż do skończenia świata, ja was nigdy nie opuszczę”. Dlatego prosimy Cię, św. Andrzeju Bobolo, wstawiaj się za nami, ucz nas kochać Boga i ludzi. Prosimy Cię, abyśmy stanowili jedno, tak jak Jezus z Ojcem a Ojciec z Synem.

Reklama

Przy wyjściu z kościoła każdy z uczestników Eucharystii otrzymał w prezencie encyklikę Invicti Athletae Christi Ojca Świętego Piusa XII w trzechsetną rocznicę chwalebnego męczeństwa św. Andrzeja Boboli.

Po Eucharystii bp Jacek Kiciński dokonał poświęcenia obelisku, który znajduje się na placu przykościelnym, ku pamięci pierwszego proboszcza i budowniczego kościoła ks. prał. Bolesława Szczęcha.

Na koniec wierni mogli napić się kawy i porozmawiać z księdzem biskupem.

2021-05-16 18:22

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co z postem w Wielką Sobotę?

Niedziela łowicka 15/2004

[ TEMATY ]

post

Wielka Sobota

monticellllo/pl.fotolia.com

Coraz częściej spotykam się z pytaniem, co z postem w Wielką Sobotę? Obowiązuje czy też nie? O poście znajdujemy liczne wypowiedzi na kartach Pisma Świętego. Chcąc zrozumieć jego znaczenie wypada powołać się na dwie, które padają z ust Pana Jezusa i przytoczone są w Ewangeliach.

Pierwszą przytacza św. Marek (Mk 9,14-29). Po cudownym przemienieniu na Górze Tabor, Jezus zstępuje z niej wraz z Piotrem, Jakubem i Janem, i spotyka pozostałych Apostołów oraz - pośród tłumów - ojca z synem opętanym przez szatana. Apostołowie są zmartwieni, bo chcieli uwolnić chłopca od szatana, ale ten ich nie usłuchał. Gdy już zostają sami, pytają Chrystusa, dlaczego nie mogli uwolnić chłopca od szatana? Usłyszeli wówczas znamienną odpowiedź: „Ten rodzaj zwycięża się tylko przez modlitwę i post”.
Drugi tekst zawarty jest w Ewangelii św. Łukasza (5,33-35). Opisuje rozmowę Pana Jezusa z faryzeuszami oraz z uczonymi w Piśmie na uczcie u Lewiego. Owi nauczyciele dziwią się, czemu uczniowie Jezusa nie poszczą. Odpowiada im wówczas Pan Jezus „Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, wtedy, w owe dni, będą pościć”

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

W Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus polecił Siostrze Faustynie, aby przez 9 dni odmawiała szczególne modlitwy i tym samym sprowadzała rzesze grzeszników do zdroju Jego miłosierdzia.

Nowenna do Miłosierdzia Bożego w 2023 roku rozpoczyna się 7 kwietnia i zakończy się w sobotę przed Świętem Miłosierdzia Bożego, 15 kwietnia.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: niektórzy rządzący usiłują zafundować narodowi holokaust nienarodzonych

2024-03-29 10:20

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

kalwaria

Kalwaria Zebrzydowska

Archidiecezja Krakowska

Abp Marek Jędraszewski, zwracając się w Wielki Piątek do pielgrzymów w Kalwarii Zebrzydowskiej, apelował o ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Mówił, że niektórzy rządzący w imię wolności kobiet usiłują "zafundować narodowi kolejny holokaust nienarodzonych".

Metropolita krakowski, mówiąc do dziesiątków tysięcy wiernych, wskazywał, że nowożytna Europa nie chce mieć niż wspólnego z Chrystusem i Ewangelią, nie chce słyszeć o Bogu, który przejmuje się losem człowieka. W imię czystego rozumu potępia wiarę, ogłaszając ją jako zabobon.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję