Reklama

Niedziela Kielecka

Rajd pamięci Józefa Piłsudskiego

Rajd pamięci Józefa Piłsudskiego

TD

Agnieszka Dziarmaga

Kielczanie świętują wejście kadrówki w sierpniu, a w maju obecność marszałka Józefa Piłsudskiego przypomina Ponidzie.

Reklama

Ziemia pińczowska i jędrzejowska były miejscem majowego raju poświęconego pamięci Józefa Piłsudskiego. Kilkudziesięciu uczestników wyruszyło sprzed Muzeum Regionalnego w Pińczowie, idąc do Grudzyn w gminie Imielno. Było to 14 kilometrów trasy.

Pierwszym przystankiem był pomnik Józefa Piłsudskiego w Pińczowie. Tam delegacje gminy Pińczów, starostwa powiatowego, Muzeum Regionalnego oraz harcerze złożyli kwiaty. Przy pomniku odegrano ulubiony utwór marszałka - Pieśń Legionów „My pierwsza Brygada”.

Trasa przebiegała przez tereny, gdzie w 1915 roku przez trzy miesiące toczyły się ciężkie walki. Uczestnicy rajdu zatrzymali się pod dębem, który został posadzony w 1929 roku z okazji imienin Piłsudskiego w Pińczowie. Rajd zawsze odbywał się w marcu, w okolicach imienin Józefa Piłsudskiego, ale przełożono go z powodu pandemii. 12 maja obchodzona była 86. rocznica jego śmierci, więc połączono rajd z rocznicą.

Reklama

Ostatnim punktem na trasie wędrówki był Mierzwin. Na cmentarzu została odsłonięta tablica upamiętniająca żołnierzy poległych w walkach nad Nidą, 5 grudnia 1863 roku.

Bogate tradycje legionowe mają Kielce. W sierpniu 1914 roku w Krakowie, Józef Piłsudski połączył żołnierzy Polskich Drużyn Strzeleckich i Związku Strzeleckiego i utworzył Pierwszą Kompanię Kadrową. 6 sierpnia 1914 roku Kompania wymaszerowała z podkrakowskich Oleandrów i przez Miechów, Michałowice – obalając rosyjskie słupy graniczne dotarła do Kielc. 12 sierpnia przed godz. 14 na kielecką Krakowską Rogatkę wkroczyli strzelcy w ogólnej sile przekraczającej batalion. Zgrupowaniem dowodził kapitan Kazimierz Jan Piątek ps. Herwin. Meldunek od ułana Czesława Skauta – Bankiewicza przyjął na rogatce miejskiej Komendant Piłsudski. Strzelcy sprawnie odparli atak rosyjskiego zwiadu pod miejskim dworcem, równie dobrze poradzili sobie z oddziałem Kozaków na Rynku.

Strzelcy rozlokowali się w różnych miejscach Kielc, komendę główną umieszczono w dawnym pałacu biskupów krakowskich. Niestety Strzelcy zostali wyparci z Kielc. Pomimo to, po umocnieniu się nad Nidą, przeorganizowaniu w okolicy Bolmina, 22 sierpnia Strzelcy ponownie zajęli miasto, odpierając ataki rosyjskie. 5 września 1914 roku na wzgórzach wsi Szydłówek doszło do uformowania Pierwszego Pułku Legionów Polskich pod komendą Józefa Piłsudskiego. Wszystkie te wydarzenia sprawiły, że na przełomie sierpnia i września 1914 roku Kielce stały się nieformalną „stolicą” odradzającej się Polski – stały się „Miastem Legionów”.

Józef Piłsudski był honorowym obywatelem Kielc. Otrzymał je w październiku 1921 r. Wielokrotnie mówił o swojej miłości do miasta nad Silnicą. W 1926 roku na Zjedzie Legionistów powiedział; „Kielce są wyjątkowe drogie myślom i wspomnieniom wielkiej części legionistów, bo tu był pierwszy pocałunek wojny, bo tu był pierwszy krok do awantur naszych girlandy..” A kiedy indziej: ..”Tymczasem żegnałem się z Kielcami, z pałacem byłym biskupim, ogrodem, powiem wprost, z najpiękniejszą i najbardziej kochaną pracą…” (cyt. za J. Osiecki, Kieleckie ścieżki Józefa Piłsudskiego).

2021-05-16 20:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prof. Valerio Marinelli opowiada o bilokacjach Natuzzy Evolo

2021-06-16 09:27

[ TEMATY ]

mistycy

Włodzimierz Rędzioch

Natuzza Evolo

Natuzza Evolo

Natuzza Evolo to jedna z największych mistyczek naszych czasów - miała wizje Jezusa, Maryi i świętych, rozmawiała z aniołami stróżami, spotkała dusze zmarłych, miała stygmaty i dar bilokacji. Jej głównym biografem jest prof. Valerio Marinelli, naukowiec, fizyk, który opublikował już wiele książek na temat kalabryjskiej mistyczki.

W przeddzień jedenastej rocznicy śmierci Natuzzy (1 listopada 2020 r.) prof. Marinelli wydał swoją nową książkę poświęconą bilokacjom mistyczki, zjawisku, które zawsze go fascynowało. Opisał w niej 300 przypadków tego zjawiska. Oto nasza rozmowa o jego dziele.

CZYTAJ DALEJ

Dobry jak chleb

Brat Albert pokazał, że kto chce prawdziwie czynić miłosierdzie, musi sam stać się „bezinteresownym darem” dla drugiego człowieka. Służyć bliźniemu to według niego przede wszystkim dawać siebie: „być dobrym jak chleb”
(Jan Paweł II, List do Zgromadzeń Albertyńskich)

CZYTAJ DALEJ

#DzienniczekWdzięczności – wyjątkowy konkurs dla czytelników „Niedzieli”

Tygodnik Katolicki "Niedziela" we współpracy z Edycją Świętego Pawła, która ufundowała nagrody, mają zaszczyt zaprosić Czytelników do udziału w niecodziennym konkursie wdzięczności. Do wygrania 4 niezwykłe książki „DZIENNICZEK WDZIĘCZNOŚCI”, które są idealnym sposobem na lepsze, bardziej radosne życie z wdzięcznością za każdy nowy dzień.

Poniżej zasady udziału w naszej zabawie:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję