Reklama

Prawo amerykańskie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim

Po raz drugi w historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - 6 grudnia 2001 r. uhonorowano 30 studentów dyplomem Chicago Kent College of Law.
Szkoła Prawa Amerykańskiego utworzona została przy Katedrze Historii Państwa i Prawa KUL w 1998 r. z inicjatywy prof. dr. hab. Grzegorza Górskiego, przy życzliwej pomocy dziekana Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji - ks. prof. dr. hab. Mariana Stasiaka.
Celem tego przedsięwzięcia było poszerzenie programu studiów na Wydziale Prawa KUL o zajęcia z zakresu prawa amerykańskiego.
Obecnie w ramach współpracy z Uniwersytetem w Chicago organizowane są wykłady dla studentów prawa w cyklu dwuletnim. Uczęszczanie na te wykłady możliwe jest po uprzednim zdaniu egzaminu wstępnego z Wstępu do Historii prawa USA. Przystąpić do niego mogą wszyscy studenci Wydziału Prawa KUL.
Zajęcia i wykłady prawa amerykańskiego prowadzone są w języku angielskim przez profesorów ze Stanów Zjednoczonych. Jeden z uczestników kursu tak mówi o korzyściach studiowania prawa amerykańskiego: " Jestem przekonany, że studia prawa amerykańskiego pomogą mi w mojej karierze. Nauka ta daje doskonałe poznanie słownictwa angielskiego - zwłaszcza specyficznej terminologii prawniczej w tymże języku - ale również umożliwia bezpośrednie kontakty z kadrą profesorską z Uniwersytetu w Chicago, co nie jest dla mnie bez znaczenia. Nauka prawa amerykańskiego to dla studentów spojrzenie na system prawny z zupełnie innej strony. System legislacji USA bowiem nie jest oparty na prawie rzymskim, tak jak w Europie, lecz swoistość jego polega na tym, że każdy sędzia współtworzy prawo przez wydawanie orzeczeń, które mogą stać się precedensami (tzw. common law)".
Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, jak ogromnym atutem na dzisiejszym rynku pracy jest swobodne posługiwanie się językiem angielskim. Kurs organizowany na Wydziale Prawa KUL przygotowuje w sposób profesjonalny przyszłych prawników do poznania fachowej terminologii w tym języku, a zarazem rozwija umiejętności oratorskie przyszłych adwokatów, którzy będą mogli bez problemów używać języka angielskiego, prowadząc sprawy w sądach, niejednokrotnie na arenie międzynarodowej.
Dla najlepszych studentów prawa amerykańskiego, którzy ukończyli już swoje studia prawnicze na KUL, istnieje możliwość bezpłatnej kontynuacji tych studiów w trybie podyplomowym w Chicago (stypendium amerykańskie). Z takiej okazji skorzystało już dwóch absolwentów poprzednich kursów. Pozostali, pragnąc kontynuować naukę w tym kierunku, zmuszeni są, niestety, do pokrycia kosztów nauki we własnym zakresie.
Nie ulega wątpliwości fakt, że wielość inicjatyw podejmowanych przez Szkołę Prawa Amerykańskiego KUL (m.in.: konferencje w Stanach Zjednoczonych, Szkoła Letnia z udziałem profesorów z Uniwersytetów Europy Zachodniej i USA) zachęca młodych ludzi do studiowania prawa w obcym języku, co jest równoznaczne z podnoszeniem ich umiejętności w posługiwaniu się fachowymi terminami prawniczymi i poszerzeniem wiedzy z zakresu legislacji USA.
Szkoła Prawa Amerykańskiego jest organizatorem sesji naukowych z udziałem polskich uczonych, a także profesorów z USA, Chile, Japonii, Korei, Belgii, Niemiec, Danii, Włoch, Francji. Jest to wyjątkowa okazja do pogłębienia wiedzy prawniczej i poznania systemów prawnych różnych państw, a także porównania ich z systemem panującym w USA.
Ogromnie cieszy fakt, że Katolicki Uniwersytet Lubelski w wyniku nawiązania kontaktu z Uniwersytetem w Chicago poszerzył profesjonalne kształcenie prawników o aspekt mający znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że Szkoły Prawa Amerykańskiego istnieją tylko na dwóch uczelniach w Polsce.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda po spotkaniu z papieżem: rozmawialiśmy o pokoju

2020-09-25 12:33

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Andrzej Duda

EWTN POLSKA

Wizyta prezydenta z żoną w Watykanie

Wizyta prezydenta z żoną w Watykanie

Zaangażowanie każdego człowieka na rzecz pokoju było jednym z tematów rozmowy prezydenta Polski, Andrzeja Dudy z Papieżem Franciszkiem.

  • Wczesnym popołudniem Duda wziął udział w Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra.

Prezydent Polski poinformował o tym na komunikatorze Twitter:

Jego Świątobliwość Papież Franciszek podkreśla, że pragnienie pokoju leży głęboko w ludzkich sercach. Rozmawialiśmy o tym, jak każdy człowiek, w ramach swoich możliwości, może starać się postępować tak, by zawsze i wszędzie dążyć do pokoju. Ta myśl przyświeca też moim decyzjom.

Prezydent wręczył papieżowi Franciszkowi upominek w postaci kopii obrazu Matki Boskiej Łaskawej, patronki Warszawy - przekazały źródła w Kancelarii Prezydenta.

Andrzej Duda jest pierwszym prezydentem, którego papież przyjął na audiencji, odkąd w marcu również w Watykanie wprowadzono restrykcje sanitarne i tzw. lockdown w związku z pandemią koronawirusa.

Po rozmowie z papieżem prezydent spotkał się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem, któremu towarzyszył sekretarz ds. relacji z państwami abp Paul Gallagher. Oficjalny komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej podkreślił, że „serdeczne rozmowy odbywały się w kontekście stulecia urodzin św. Jana Pawła II i 40. rocznicy powstania samorządnego, niezależnego związku zawodowego «Solidarność». Poruszono niektóre tematy będące przedmiotem wspólnego zainteresowania, związane z misją Kościoła, wśród nich promocję rodziny i wychowanie młodzieży. Na koniec omówiono pewne kwestie międzynarodowe, takie jak obecny kryzys zdrowia publicznego, sytuacja w regionie i bezpieczeństwo”.

PAP

Wizyta prezydenta z żoną w Watykanie

Wizyta prezydenta z żoną w Watykanie

VATICAN NEWS

Prezydent z wizytą w Watykanie

Prezydent z wizytą w Watykanie

Wczesnym popołudniem Duda wziął udział w Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra. Oprawił ją abp Jan Romeo Pawłowski, kierujący sekcją III Sekretariatu Stanu, zajmującą się personelem dyplomatycznym.

W homilii hierarcha zwrócił się do prezydenta, nawiązując do jego wyboru na drugą kadencję. – Niech to będzie dla Pana, dla rodziny, dla Polaków czas błogosławiony, czas dumnej, wolnej i rozwiniętej Polski – życzył arcybiskup.

Zacytował słowa Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego: „Powszechnie mówi się, że czas to pieniądz. Ja wam powiem: czas to miłość”. Zaapelował „właśnie o tę miłość, o wzajemne zrozumienie, o wspólne decydowanie o przyszłości zamiast podstawiania nogi, o dialog zamiast wrzasku, o jedność zamiast podziałów, o Polskę piękną od Tatr do Bałtyku i o mądrych Polaków”.

KPRP

Pod koniec Mszy abp Pawłowski złożył prezydentowi życzenia bezpiecznego powrotu do Polski i potrzebnych łask Bożych. Andrzej Duda z małżonką złożyli biało-czerwony wieniec przy grobie św. Jana Pawła II.

Podczas wizyty w Watykanie parze prezydenckiej towarzyszył ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański.

Przed odlotem do Polski Andrzej Duda odwiedzi jeszcze Wspólnotę św. Idziego (Sant’Egidio) w bazylice św. Bartłomieja na Wyspie Tyberyjskiej.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie patriotyczne

2020-09-25 23:23

archiwum parafii

W najbliższą niedzielę 27 września w parafii pw. św. Bartłomieja w Morawicy odbędą się uroczystości wpisujące się w upamiętnienie 100- lecia Bitwy Warszawskiej.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 15. 00 Mszą św. w intencji obrońców Ojczyzny oraz za Prezydenta RP. Z kolei o 16. 00 nastąpi odsłonięcie pamiątkowych tablic na pomniku „Niezłomnym – Ojczyna” połączone ze złożeniem kwiatów. Na 16. 15 jest zaplanowane spotkanie z prof. Andrzejem Nowakiem, który w parafialnej sali gimnastycznej wygłosi wykład „Bitwa Warszawska a współczesna sytuacja geopolityczna.

Do Morawicy, na patriotyczne wydarzenie, które zakończy się spotkaniem przy kawie i ciastku, w imieniu wspólnoty parafialnej zaprasza proboszcz – ks. Władysław Palmowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję