Reklama

Nieskórz - tu walczyli partyzanci AK

Niedziela łomżyńska 26/2002

W 59. rocznicę walk partyzanckich VIII Batalionu Uderzeniowego ( później AK) pod Nieskórzem (Gmina Ostrów Mazowiecka), 2 czerwca br., odprawiona została nad grobami poległych w tej akcji uroczysta Msza św. polowa z udziałem uczestników wydarzeń, w tym dowódcy oddziału, wówczas podporucznika uderzenia Ryszarda Reiffa, ps. "Jacek" (obecnie prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków). Gośćmi honorowymi byli ponadto jedyni pozostający przy życiu członkowie oddziału, przybyli z różnych stron Polski - Stefan Mrowiec, ps. "Klimczok", Marek Kolendo, ps. "Żegota", Stanisław Oleksiak, ps. "Kozic", Henryk Kraszewski.

Podczas uroczystości przypomniano wydarzenia z maja 1943 r., kiedy to VII i VIII Batalion Uderzeniowy starały się przedrzeć na tereny wschodnie dawnej Polski, by tam stawić opór okupantom. Liczący ok. 110 żołnierzy oddział, po wyjściu z obławy pomiędzy Ostrowią a Wyszkowem, przedzierał się przez lasy w okolicach Grabownicy, Kuskowizny i miejscowości Żachy Pawły, by w nocy z 29 na 30 maja 1943 r. dotrzeć do Nieskórza. W jego okolicach oddział stoczył kilka walk z Niemcami, ponosząc dotkliwe straty. Pamiątką tych wydarzeń są trzy mogiły powstańcze wystawione w miejscach, w których zostali pochowani partyzanci. W szczerym polu w miejscowości Rabędy leży kpr. podchor. Jerzy Dolnicki, ps. "Łada". Jest to jednocześnie symboliczny grób rodziny Wiśniewskich, miejscowych włościan, którzy w swojej stodole ukrywali partyzantów, przypłacając to życiem (zostali straceni w Ostrołęce). Przy drodze w Żachach znajduje się mogiła ppor. Michała Schoena, ps. "Jędrzejewski" . Trzecia mogiła znajduje się w lasku brzozowym, w środku wsi Nieskórz - to grób kpr. Stanisława Kisiela, gdzie odbyły się tegoroczne uroczystości. Po Mszy św., którą odprawił ks. Jerzy Krysztopa z parafii w Jasienicy, złożono symboliczne wiązanki kwiatów na grobie kpr. Stanisława Kisiela oraz wysłano delegacje na groby w Rabędach i Żachach. Program artystyczny, na który złożyła się m.in. wiązanka pieśni patriotycznych, przygotowali uczniowie Gimnazjum w Jasienicy.

W uroczystości brali udział m.in. członkowie związków kombatanckich ziemi ostrowskiej: Koła Ostrowskiego Światowego Związku Żołnierzy AK z prezesem Wiesławem Wiśniewskim, KG Związku Kombatantów RP i BWP z prezesem Wacławem Anuszewskim, dowódca Garnizonu Komorowo płk Janusz Sielecki, poseł ziemi ostrowskiej Zbigniew Krutczenko, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji społecznych i liczna reprezentacja Ochotniczej Straży Pożarnej. Przybyli goście z różnych stron Polski: Ostrowi, Ostrołęki, Radomia, Warszawy i Zielonej Góry.

Uroczystość, jaka odbyła się w Nieskórzu w pierwszą czerwcową niedzielę br., wydobyła z zapomnienia kolejną, chlubną i godną przekazania młodemu pokoleniu kartę z historii narodu polskiego. Do niedawna tylko uczestnicy wydarzeń z 1943 r. odwiedzali groby swoich przyjaciół, ale mamy nadzieję, że odtąd 30 maja na stałe wejdzie do kalendarza rocznic miejscowej społeczności. Uroczystość zorganizowana została z inicjatywy: wójta Gminy Ostrów Mazowiecka Waldemara Brzostka, przewodniczącego Rady Gminy Tadeusza Jabłonki oraz miejscowej jednostki OSP z prezesem Romanem Pecurą. Członkowie OSP zajęli się m.in. odnowieniem grobów i zbudowali wspaniały ołtarz polowy zwieńczony biało-czerwonym spadochronem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Zmarła Mama Arcybiskupa Grzegorza Rysia

2021-06-12 17:18

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum

W Święto Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny - 12 czerwca br. zaopatrzona Świętymi Sakramentami odeszła do Pana śp. Maria Ryś – Mama księdza arcybiskupa Grzegorza Ryś – metropolity łódzkiego.

CZYTAJ DALEJ

81 lat temu Niemcy deportowali pierwszych Polaków do KL Auschwitz

2021-06-13 10:06

[ TEMATY ]

Auschwitz

RJA1988/pixabay.com

81. rocznica pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz przypada w poniedziałek. 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie Niemcy przywieźli 728 mężczyzn. Polacy stali się pierwszymi więźniami Auschwitz, gdyż to dla nich Niemcy utworzyli obóz.

14 czerwca obchodzony jest w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję