Reklama

Otwarcie nowego ośrodka Caritas w Popowie

Chrześcijaństwo domaga się czynu

13 czerwca br. w Popowie n. Bugiem bp Stanisław Wielgus poświęcił nowy ośrodek charytatywno-szkoleniowy Caritas Diecezji Płockiej. Uroczystość połączona została z sesją naukową dotyczącą działalności charytatywnej Kościoła w Polsce, w której wzięli udział księża dziekani i wicedziekani ze wszystkich dekanatów diecezji. Obecni byli także przedstawiciele Kurii Diecezjalnej i innych centralnych urzędów diecezji.

Rozpoczynając obrady, biskup płocki prof. Stanisław Wielgus stwierdził, że chrześcijaństwo jest jedyne i wyjątkowe, jeśli chodzi o miłość bliźniego. "Inne religie, zwłaszcza religie Dalekiego Wschodu, mówią także o miłości. Nieraz jest to miłość posunięta do ostatecznych granic, polegająca na tym, że nie wolno - nawet niechcący - zrobić krzywdy żadnemu stworzeniu. Niemniej są to religie bierne, które uważają, że jakiekolwiek działanie, obojętnie czy dobre, czy złe, powoduje powstawanie na duszy skazy, zwanej dharmą. Chrześcijaństwo jako jedyna religia domaga się czynu; nie wystarczy tylko powstrzymywać się od zła, trzeba czynić dobro wobec bliźnich" - mówił Biskup płocki. Ksiądz Biskup wskazał także na problemy, jakie mogą wiązać się z działalnością charytatywną. "Istnieje niebezpieczeństwo, że będąc bardzo czynnymi w dziedzinie charytatywnej, zatracimy wymiar wertykalny, wskazujący na Boga; staniemy się tylko aktywistami. Tymczasem nasza praca ma prowadzić do Boga" - zaznaczył Ordynariusz płocki.

Sesja naukowa, której przewodniczył bp Stanisław Wielgus, objęła 7 referatów, poświęconych różnym aspektom działalności charytatywnej polskiego Kościoła. Dziekan Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych UKSW - ks. prof. Henryk Skorowski wygłosił prelekcję zatytułowaną Kościół w Polsce wobec wyzwań socjalnych okresu transformacji. W swym przedłożeniu do najważniejszych wyzwań zaliczył m.in. postępującą pauperyzację społeczeństwa oraz zwiększające się bezrobocie. Dyrektor Studium Caritas UKSW - ks. dr Jarosław Koral przybliżył zaś problematykę charytatywnej posługi młodzieży w Kościele. Jak poinformował Prelegent, jedną z form tej posługi są szkolne koła Caritas, tworzące się w miejsce dawnych szkolnych kół PCK. "Młodzież chętnie wstępuje do kół Caritas, widzi w niej bowiem wiarygodną instytucję, niosącą pomoc człowiekowi znajdującemu się w potrzebie" - mówił ks. J. Koral.

Kolejna prelekcja poświęcona była służebnej roli Caritas wobec Kościoła, a wygłosił ją ks. dr Wojciech Łazewski, dyrektor Caritas Polska. O działalności charytatywnej Kościoła mówił natomiast do zebranych ks. dr hab. Piotr Mazurkiewicz z UKSW. Formy działalności Caritas Diecezji Płockiej przybliżyła Anna Siemiątkowska, kierownik NZOZ Caritas w Płocku. Refleksję naukową zakończyło wystąpienie ks. prof. Michała Grzybowskiego z Akademii Bydgoskiej, który zapoznał uczestników sesji z postacią patrona ośrodka - bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego, wykazując na podstawie jego biografii wielkie zaangażowanie abp. A. Nowowiejskiego w działalność charytatywną.

Głos zabrali także zaproszeni goście. Starosta wyszkowski Stanisław Jastrzębski gratulował diecezjalnej Caritas inicjatywy i rozmachu w realizacji nowych dzieł charytatywnych, zaś minister w rządzie Jerzego Buzka Mirosław Koźlakiewicz przypomniał wkład Kościoła w wychowanie dzieci i młodzieży, dziękując za uwrażliwianie młodego pokolenia na ludzkie problemy.

Podsumowując obrady, Ksiądz Biskup złożył także podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do powstania nowego ośrodka. Wśród darczyńców znaleźli się: Caritas Polska oraz wspomniani przedstawiciele władz: b. minister Mirosław Koźlakiewicz i starosta powiatu Wyszków Stanisław Jastrzębski.

Po sesji zebrani udali się do kaplicy, gdzie Ksiądz Biskup dokonał poświęcenia nowego ośrodka charytatywno-szkoleniowego Caritas im. bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego.

Placówka dysponuje 67 miejscami w standardzie hotelowym i ponad 20 w domkach letniskowych; znajduje się w niej m.in. kaplica, stołówka i centrum konferencyjne. W ośrodku będą odbywać się kolonie i zimowiska dla dzieci z rodzin ubogich, wczasorekolekcje dla chorych, a także konferencje i sympozja. Teren pod nowe centrum charytatywne wraz z niewielką częścią infrastruktury został przekazany przez Skarb Państwa w ramach zwrotu zagarniętego w latach PRL mienia kościelnego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi o aktualnych kwestiach Kościoła w Polsce

2021-06-12 16:08

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, dokument dotyczący formacji kapłańskiej, duszpasterstwo w Kościele po pandemii, wizyta „ad limina Apostolorum” – to główne tematy 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 11-12 czerwca w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W pierwszym dniu obrad, przypadającym w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, biskupi ponowili Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w 100. rocznicę tego wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Katowicka: zmiany księży w parafiach

2021-06-10 13:55

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

ks. Tomasz Wojtal

W katowickiej Kurii abp Wiktor Skworc wręczył dekrety dla proboszczów i administratorów.

Księża proboszczowie przeniesieni na inną parafię:

CZYTAJ DALEJ

W rzymskich katakumbach odkryto najstarszy obraz Wniebowstąpienia

2021-06-13 10:54

Włodzimierz Rędzioch

Watykańskim archeologom udało się zidentyfikować najstarszy obraz Wniebowstąpienia. Znajduje się on w katakumbach Vigna Charaviglio, stanowiących część kompleksu nekropolii św. Sebastiana. Jego powstanie datuje się na przełom IV i V w.

O istnieniu tych katakumb wiedziano już od lat 20-tych ubiegłego wieku. Już wtedy przeprowadzono drobiazgowe badania wykopaliskowe i odkryto gęstą nekropolię wokół grobu męczennika Eutychiusza, z którego zachowała się piękna płyta nagrobna, wykonana na zamówienie papieża Damazego. Wydobyte z katakumb datowane inskrypcje pozwalają precyzyjnie ustalić ich zakres chronologiczny, który rozciąga się między pontyfikatami dwóch papieży Damazego (366-384) i Inocentego I (401-417).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję