Reklama

Aspekty

Biskup objął patronatem słubicki Panteon Pamięci Żołnierza Polskiego

W 77. rocznicę zwycięskiej bitwy o Monte Cassino podczas uroczystości w kościele Ducha Świętego w Słubicach do słubickiego Panteonu Pamięci Żołnierza Polskiego bp Tadeusz Lityński złożył ziemię z mogił gen. broni Władysława Andersa (dowódcy 2 Polskiego Korpusu) i starszego ułana Franciszka Kasztelana z 15 Pułku Ułanów Poznańskich, który poległ 18 maja w ostatnim dniu bitwy pod Monte Cassino.

[ TEMATY ]

Słubice

Panteon Pamięci Żołnierza Polskiego

Kamil Krasowski

Biskup złożył do Panteonu Pamięci ziemię z Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino

Biskup złożył do Panteonu Pamięci ziemię z Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino

W uroczystościach wziął udział sztandar, a także posterunek honorowy przy panteonie z 15. batalionu Ułanów Poznańskich im. gen. broni Władysława Andersa z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego z Międzyrzecza. Batalion dziedziczy barwy i tradycje 15. Pułku Ułanów Poznańskich, przedwojennego i odtworzonego w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, jednostki biorącej między innymi w walkach o zdobycie Monte Cassino.

Pasterz diecezji objął honorowym patronatem słubicki Panteon Pamięci Żołnierza Polskiego.

2021-05-18 20:38

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzież od Kościuszki pamięta

[ TEMATY ]

Słubice

Panteon Pamięci Żołnierza Polskiego

Michał Sobociński

Mieć takiego patrona szkoły jak Tadeusz Kościuszko zobowiązuje – udowodnili to po raz kolejny uczniowie klasy VII a słubickiej podstawówki.

Młodzi wolontariusze działający w ramach projektu Słubickiego Panteonu Pamięci Żołnierza Polskiego realizowanego przy parafii pw. Ducha Świętego w Słubicach podwinęli rękawy i przed Dniem Wspomnienia Zmarłych podjęli się uporządkowania mogiły Nieznanych Żołnierzy na miejskim cmentarzu. W zbiorowej mogile spoczywa siedmiu polskich żołnierzy poległych w walce z Niemcami w trakcie II Wojny Światowej. Uczniowie wraz z opiekunem Panią Moniką Kołoszyc w ten sposób starali się ocalić od zapomnienia mogiłę tych bezimiennych, którzy stali się symbolem i wzorcem dla młodego pokolenia poświęcenia dla Ojczyzny. Zapalając znicze składając symboliczne kwiaty oddali w ten sposób hołd Żołnierzom Wojska Polskiego poległym na frontach całego świata. Bardzo ważnym elementem była wspólna modlitwa w intencji tych, którzy nie powrócili do swoich najbliższych z wojennej zawieruchy, także tych, których symboliczna ziemia jest umieszczona w Słubickim Panteonie Pamięci Żołnierza Polskiego. Młodzi patrioci tym czynem potwierdzili słowa, które wyryte są na płycie słubickiego panteonu „Oni walczyli o wolność – my walczymy o pamięć”.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

UE/ Minister Adamczyk w Brukseli: Via Carpatia i CPK wpisane do sieci głównych szlaków komunikacyjnych Unii

2022-12-05 17:33

[ TEMATY ]

Bruksela

Via Carpatia

Andrzej Adamczyk/Twitter

Via Carpatia i Centralny Port Komunikacyjny zostały wpisane do sieci bazowej Transeuropejska Sieć Transportowa (TEN-T), czyli sieci głównych szlaków komunikacyjnych w UE - powiedział w poniedziałek w Brukseli minister infrastruktury Andrzej Adamczyk po spotkaniu unijnych ministrów odpowiedzialnych w swoich rządach za kwestie transportu.

"Dzisiaj bardzo ważny dzień dla Polski. Można powiedzieć wprost: nastąpiło zwieńczenie wieloletnich starań, których celem było wpisanie głównych korytarzy komunikacyjnych, szczególnie tych na wschodzie Polski, do sieci bazowej TEN-T - sieci głównych szlaków komunikacyjnych w Unii Europejskiej" - powiedział Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję