Reklama

Niedziela Wrocławska

Zmarł ks. Stanisław Orzechowski

Do wieczności odszedł ks. prałat Stanisław Orzechowski, znany jako “Orzech”. Miał 81 lat. Zmarły kapłan był cenionym duszpasterzem akademickim, formatorem wielu pokoleń, związany z “Solidarnością”, a także założyciel i główny przewodnik Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę.

Kamil Szyszka

Ks. Stanisław Orzechowski

Ks. Stanisław Orzechowski
Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie….

Podziel się cytatem

PRZECZYTAJ TAKŻE: ORZECH-PASTERZ, KTÓRY KOCHA OWCE

Ks. Stanisław “Orzech” Orzechowski urodził się 7 listopada 1939 roku w Kobylinie. Syn Stanisława I Franciszki z d. Robakowskiej. Miał 3 braci: Bronisława, Kazimierza i Józefa.

Reklama

W 1957 roku zdał egzamin maturalny kończąc Technikum Budowlanym we Wrocławiu. Rok później wstąpił do Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie przyjął 26 czerwca 1964 r. z rąk arcybiskupa Bolesława Kominka.

Po święceniach został skierowany jako wikariusz do parafii św. Barbary w Nowej Rudzie-Drogosławiu. Posługiwał tam do roku 1967, kiedy to otrzymał dekret wikariuszowski do parafii św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida we Wrocławiu. Jednocześnie pełnił funkcję duszpasterza akademickiego w D.A. “Wawrzyny”. Po roku skierowany na studia pedagogiczne na KUL-u. Tam osiągnął tytuł licencjusza teologii pastoralnej na podstawie pracy pt. „Przygotowanie do małżeństwa młodzieży akademickiej”. Po powrocie ze studiów powrócił do “Wawrzynów”.

Reklama

“Orzech” stał się także ikoną jeżeli chodzi o czasy “Solidarności” w Polsce, a przede wszystkim we Wrocławiu. Zaangażował się w duszpasterstwo robotników i kolejarzy. W pamięci wielu strajkujących zapadła pierwsza Msza św. w sierpniu 1980 roku odprawiał mszę św. w czasie strajku w zajezdni tramwajowej. Później “Orzech” dołączył do uczestniczył w strajku głodowym kolejarzy wrocławskich. Także z jego inicjatywy, od początku stanu wojennego we wszystkie czwartki, w kościele przy ul. Bujwida odbywały się Msze święte za Ojczyznę (popularnie zwane Dwudziestkami, gdyż odbywały się o godz. 20 00).

Od 1981 ks. Orzechowski był głównym przewodnikiem Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę. Umiłował pielgrzymowanie do Pani Jasnogórskiej.

Reklama

“Orzech” to postać nietuzinkowa. Znany był ze swojego mocnego języka, ale także niezmiennej troski drugiego człowieka. Niezwykle ceniony w wielu środowiskach. Jego marzeniem było umrzeć w miesiącu maryjnym lub na pieszej pielgrzymce....

Dobry Jezu, a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie.....

2021-05-19 13:01

Ocena: +17 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Komunikat dotyczący wizytacji Wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre”

2022-01-17 15:30

[ TEMATY ]

Wspólnota Przymierza Rodzin „Mamre”

M.K.

W związku z kierowanymi do Kurii Metropolitalnej w Częstochowie informacjami o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu Wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre”, zgodnie z ustaleniami podjętymi na 390. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze w dniach 18-19 listopada 2021 roku, decyzją Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego będzie zarządzona wizytacja stowarzyszenia, której celem jest zapoznanie się z funkcjonowaniem wspólnoty, weryfikacja doniesień oraz kontrola sposobu działania władz wspólnoty.

Należy zastrzec, że wspomniane zarzuty nie dotyczą kwestii natury seksualnej, a sposobu kierowania stowarzyszeniem i jego funkcjonowania.

CZYTAJ DALEJ

Gromnica - czym tak naprawdę jest ta wyjątkowa świeca?

2022-01-18 15:04

[ TEMATY ]

gromnica

BOŻENA SZTAJNER

Już 2 lutego będziemy obchodzić w Kościele święto Ofiarowania Pańskiego, z którą nierozerwalnie związana jest tradycja tzw. gromnicy. Czym jest ta niezwykła świeca i dlaczego warto zadbać o nią już dziś?

CZYTAJ DALEJ

23 stycznia: Niedziela Słowa Bożego

2022-01-20 08:03

[ TEMATY ]

Pismo Święte

Niedziela Słowa Bożego

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z motu proprio papieża Franciszka "Aperuit illis" w Kościele katolickim w III niedzielę okresu zwykłego obchodzony jest Niedziela Słowa Bożego. W tym roku przypada ona 23 stycznia. Jej celem jest pogłębianie świadomości znaczenia Pisma Świętego w życiu wierzących oraz w liturgii.

W nocie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zaznaczono, że "poprzez teksty biblijne odczytywane podczas liturgii, sam Bóg mówi do swojego ludu i sam Chrystus głosi swoją Ewangelię".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję