Reklama

Niedziela Częstochowska

Ekologiczna parafia św. Wojciecha w Częstochowie

Encyklika papieża Franciszka „Laudato si'” to zaproszenie do troski o wspólny dom, jakim jest nasza planeta. W encyklice papież porusza temat ekologii integralnej, która jest odpowiedzią Kościoła katolickiego na światowy kryzys ekologiczny i społeczny. Odnosi się ona nie tylko do wzajemnych relacji między organizmami żywymi i środowiskiem nieożywionym, ale także do warunków życia ludzi i szans przetrwania społeczeństw.

[ TEMATY ]

Częstochowa

Caritas

Laudato si

parafia św. Wojciecha

Archiwum/ Caritas Laudato Si

Projekt Caritas Laudato si' jest odpowiedzią na wezwanie papieża Franciszka oraz potrzebę budzenia w nas ekologicznej wrażliwości. Promuje również encyklikę „Laudato si'”. W ramach projektu mówimy o tym, jak przełożyć ją na życie. Jak i dlaczego być eko!

Archiwum Caritas Archidiecezji Częstochowskiej Laudato'Si

W ekologiczny projekt Caritas Laudato si’ włączyła się m.in. parafia św. Wojciecha w Częstochowie. Ks. Proboszcz Ryszard Umański wraz z parafianką Weroniką Mądrzyk napisali projekt ekologiczny dla swojej parafii i wystartowali w jednym z konkursów grantowych Caritas Laudato si’. I udało się! Wygrali 12 500 zł na realizację ekoprojektu w swojej parafii pt. „Parafialny ogród zasilany wodą deszczową”.

Archiwum Caritas Archidiecezji Częstochowskiej Laudato'Si

W ramach projektu parafia stworzyła ogród: zasadziła rośliny, zamontowała ławki, karmniki, poidełka i domki dla owadów. Celem jest przeciwdziałanie marnowaniu się wody deszczowej, w związku z tym zamontowano instalację kanalizacji deszczówki wraz ze zbiornikami, dzięki czemu woda opadowa będzie mogła być wykorzystana do podlewania ogrodu.

Reklama

Działania projektowe są w dużej mierze społeczne, nastawione na zwiększanie świadomości ekologicznej wiernych, w związku z tym parafia przeprowadziła szereg ciekawych warsztatów i spotkań o tematyce ekologicznej. Parafianie mieli m.in. okazję uczestniczyć w: warsztatach rodzinnych z robienia karmników i domków dla owadów, warsztatach z szycia toreb na zakupy z recyklingu, ekowarsztatach plastycznych i konkursie na najładniejszy karmnik. Nie mogło również zabraknąć promocji encykliki „Laudato si’”, w związku z tym parafia zorganizowała dzień poświęcony temu dokumentowi. Homilie wygłoszone tego dnia były poświęcone ekologii integralnej. Przeprowadzono również szereg ciekawych katechez w szkole, gdzie poruszano tematykę ekologii integralnej i encykliki.

Archiwum Caritas Archidiecezji Częstochowskiej Laudato'Si

Parafia św. Wojciecha w Częstochowie wspaniale odpowiedziała na apel papieża Franciszka i zatroszczyła się o nasz wspólny dom – Ziemię. Jej przykład pokazuje, że małe lokalne projekty są w stanie dużo zmienić, nie tylko w świadomości mieszkańców, ale również realnie nieść dobrą ekozmianę w naszych małych ogródkach.

[zdjecie id="103161"][/zdjecie]
2021-05-21 11:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryjo, czuwaj nad nami!

[ TEMATY ]

Częstochowa

szkoła

Elżbieta Pisarczyk

1 października br. Szkoła Podstawowa przy ul. Łukasińskiego w Częstochowie należąca do Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, otrzymała imię Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: zmarł ojciec abp. S. Szewczuka

2022-12-06 11:39

[ TEMATY ]

abp. S. Szewczuk

Wikipedia/Longin Wawrynkiewicz

Arcybiskup Światosław Szewczuk

Arcybiskup Światosław Szewczuk

W wieku 79 lat zmarł 5 grudnia po ciężkiej chorobie Jurij Szewczuk – ojciec arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Swiatosława, głowy Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Wiadomość tę przekazała 6 bm. służba prasowa arcybiskupstwa. Wyraziła jednocześnie kondolencje i współczucie swemu zwierzchnikowi i jego bratu Wsewołodowi i całej rodzinie Szewczuków.

Jurij Szewczuk pochodził z ziemi stanisławowskiej (od 1962 – Iwanofrankowsk), był urzędnikiem państwowym, pracował na kolei. Jego rodzina była bardzo związana z UKGK, który w latach sowieckich został zdelegalizowany i musiał działać w podziemiu, a jego wyznawców siłą wcielono do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, tych zaś, którzy z tym się nie zgadzali, surowo prześladowano.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: przygotowania do Orszaku Trzech Króli rozpoczęte!

2022-12-06 21:00

[ TEMATY ]

archidicezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Dziś w południe oficjalnie rozpoczęto przygotowania do zbliżającego się łódzkiego Orszak Trzech Króli, który już tradycyjnie 6 stycznia 2023 r. przejdzie ulicą Piotrkowską, będą to – tak jak co roku - największe jasełka w mieście.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję