Reklama

Wiadomości

Częstochowa ma swój hejnał autorstwa Mateusza Pospieszalskiego

Częstochowa ma swój hejnał – podczas ostatniej sesji częstochowscy radni podjęli uchwałę w sprawie zasad używania tego utworu autorstwa Mateusza Pospieszalskiego – muzyka m.in. grupy Voo Voo.

Jak przypomniało w piątek biuro prasowe Urzędu Miasta, jeszcze w listopadzie ubiegłego roku zespół do spraw uroczystości i ceremoniału miejskiego wskazał, jako potencjalny hejnał Częstochowy, utwór znanego w Częstochowie kompozytora.

Prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk – po zapoznaniu się z utworem – zaproponował go z kolei Radzie Miasta, która podjęła intencyjną uchwałę, zatwierdzającą pomysł. Kolejnym krokiem było przedstawienie propozycji Komisji Heraldycznej działającej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nie zgłosiła ona zastrzeżeń, dzięki czemu możliwe stało się podjęcie właściwej uchwały, zatwierdzającej hejnał oraz zasady jego używania.

Reklama

Inicjatywa wpisuje się w obchody 800-lecia pisanych dziejów miasta i trzech dekad samorządu.

Pierwszy hejnał Częstochowy został skomponowany w latach 50. XX w. przez Zygfryda Jałowieckiego. W 1966 r. można było go wysłuchać podczas obchodów 1000-lecia państwa polskiego. Autorem kolejnego hejnału był Stanisław Antoni Sypek.(PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ pat/

2021-05-21 16:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy hejnał Częstochowy autorstwa Mateusza Pospieszalskiego

[ TEMATY ]

Częstochowa

hejnał

Pospieszalski Mateusz

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

Rada Miasta Częstochowy zaakceptowała podczas sesji nowy hejnał, skomponowany przez znanego częstochowskiego muzyka Mateusza Pospieszalskiego. Utwór musi jeszcze zostać zaopiniowany przez komisję heraldyczną przy ministrze spraw wewnętrznych i administracji.

W piątek Mateusz Pospieszalski - członek m.in. grup Tie Break i Voo Voo - odwiedził Urząd Miasta, w którym spotkał się z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem i przekazał mu symboliczny zapis nutowy swojego utworu.

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedź Ministra Edukacji i Nauki na list Przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego

2021-07-23 17:46

[ TEMATY ]

list

parlament europejski

Przemysław Czarnek

polityka antypolska

Karol Porwich/Niedziela

Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odniósł się do listu przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego, Pani Sabine Verheyen. W swoim piśmie minister przytoczył bolesne karty antypolskiej polityki Niemiec w okresie międzywojennym, dramat września 1939, okupacji niemieckiej i zakłamania historii w czasach panowania komunizmu, ale także współczesne próby zniekształcania obrazu dziejów m.in. w niemieckich mediach.

- Po zagarnięciu ziem Polski we wrześniu 1939 roku w propagandzie niemieckiej przedstawiano Polskę jako kraj zacofany, nieprzygotowany do wojny. Za przegraną we wrześniu 1939 roku obwiniano władze polskie i sojusz Polski z Anglią i Francją. Podobnie postępował okupant sowiecki, który brutalny atak na Polskę 17 września 1939 roku i zajęcie wschodniej części naszego kraju usprawiedliwiał obroną życia i mienia ludności białoruskiej i ukraińskiej – napisał minister Przemysław Czarnek. – Po wojnie narzucone Polsce władze komunistyczne nie oszczędzały w krytyce przedwojennej Polski, umniejszały polski wkład w walkach w czasie II wojny światowej, a pomnik Powstańcom Warszawskim w Warszawie postawiono dopiero w 1989 roku, 45 lat od powstania – dodał minister.

CZYTAJ DALEJ

Odpust w Jakubowie

2021-07-25 15:00

[ TEMATY ]

odpust

Jakubów

Karolina Krasowska

25 lipca obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jakuba Apostoła

25 lipca obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jakuba Apostoła

W sanktuarium w Jakubowie odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Jakuba Starszego Apostoła. Modlitwie przewodniczył bp Paweł Socha.

Uroczystości w Jakubowie rozpoczęły się modlitwą różańcową w sanktuarium, którą poprowadzili członkowie Stowarzyszenia Krwi Chrystusa z Bolesławca. Następnie odbyła się Msza św. odpustowa, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Paweł Socha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję