Reklama

Święta i uroczystości

Maryja zawsze otwarta na Boga

Liturgiczne wspomnienie ofiarowania Najświętszej Maryi Panny (21 listopada) ma swoje zakorzenienie w idei Bożego wybrania.

To właśnie Bóg wybrał Ją na Matkę swego Syna. Innym słowy, całe jej życie podporządkowane jest spełnieniu woli Pana Boga. Maryja w całości powierza się planom Najwyższego. Choć główna myśl ofiarowania Najświętszej Maryi Panny odwołuje się do tekstów pozabiblijnych, to jednak Sobór Watykański II (1962-65) nie zniósł tego liturgicznego wspomnienia. Jego bowiem głęboka teologia odwołuje się do pełni łaski, jak to mówimy w codziennym pacierzu, który Stwórca obdarował Maryję.

Historycznie rzecz ujmując, już VIII stuleciu w całym Bizancjum obchodzono pamiątkę ofiarowania Matki Bożej w świątyni jerozolimskiej. W kościele zachodnim święto przyjęło się od XII wieku (Anglia). Potem stopniowo rozpowszechniło się w całej Europie. Papież Sykstus IV w 1472 r. uroczyście aprobował je w Rzymie. Wspominając zatem ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny, uświadamiamy sobie tę teologiczną prawdę, że Matka Jezusa z Nazaretu zawsze była otwarta na Pana Boga.

Na co dzień bowiem realizowała Jego wolę. Wpatrzeni w Jej niedościgły wzór, chcemy tak żyć, by Bóg zawsze był w naszym życiu na pierwszym miejscu. Szczególnie w dzisiejszych, zlaicyzowanych czasach nasza postawa może sprawić, że wielu ludzi odnajdzie drogę do Boga. Aby tak się stało, nie ustawajmy w pracy nad sobą i przyzywajmy wstawiennictwa Tej, która stoi najbliżej Bożego tronu.

2013-11-21 08:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Małe krople wielkiej nadziei

Niedziela lubelska 26/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Maryja

Maryja Matka Kościoła

Katarzyna Artymiak

Przed obrazem Matki Bożej Płaczącej nieustannie modlą się wierni

Przed obrazem Matki Bożej Płaczącej nieustannie modlą się wierni

Łzy Maryi dają moc każdej modlitwie.

Matka Boża płacze! Ta krótka informacja, niby dzisiejszy sms, rozeszła się po Lublinie w ciągu kilku godzin w niedzielne popołudnie 3 lipca 1949 r. Ludzie przekazywali ją sobie z ust do ust, powtarzali z niedowierzaniem, ale i z nadzieją. Pojedynczo i zabierając sąsiadów śpieszyli do katedry; wieczorem świątynia była już pełna wiernych przekonanych o cudzie.

CZYTAJ DALEJ

Owoce Ducha Świętego - Radość

2023-02-04 17:36

[ TEMATY ]

Duch Święty

Duch Św.

Adobe Stock

„Radość jest ważna w naszym życiu. W jakiś sposób jest to czujnik tego, czy dobrze żyjemy, czy źle żyjemy. Taki drobny czujniczek, ale ważny! Coś jak kontrolka ABS-u w samochodzie.

Można jechać dalej, ale prawdopodobnie, na pierwszych światłach, gdy ktoś przed nami zahamuje, to będziemy musieli trochę przerwać tę naszą podróż. Gdzie szukać radości? Jak sprawić, żeby zachować skarb radości w swoim sercu?” - na te pytania odpowiada ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Gala Orszaku Trzech Króli

2023-02-05 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Niecały miesiąc po największych jasełkach w mieście, Mszą św. i uroczystą galą organizatorzy, darczyńcy i wolontariusze podsumowali Orszak Trzech Króli, który 6 stycznia przeszedł ulicami Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję