Reklama

Kościół

Nuncjusz Apostolski w Polsce wręczył krzyże misyjne 15 nowym misjonarzom

Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio wręczył krzyże misyjne piętnastu nowym misjonarzom, którzy wyjadą m.in. do Peru, na Alaskę czy Kamerunu. Z powodu epidemii uroczystość odbyła się w czwartek w kaplicy pw. świętych Cyryla i Metodego w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.

W minionych latach wręczenie krzyży misyjnych odbywało się w czasie uroczystości ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie.

Mszę św. w stołecznym Centrum Formacji Misyjnej koncelebrował m.in. przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur, ordynariusz diecezji Doumé-Abong’ Mbang w Kamerunie bp Jan Ozga oraz dyr. Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce ks. Maciej Będziński.

"Wpatrujcie się w Jezusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, Dobrego Pasterza, który mówi do nas: +Idźcie i czyńcie uczniami+ zapewniając, że będzie z nami aż do skończenia świata" - powiedział bp Mazur. Podkreślił, że otrzymując krzyże misyjne kolejne pokolenia wyznawców Chrystusa realizują jego testament wyrażający się w słowach: "Idźcie i głoście".

"Bądźcie tą miłością Bożą chodzącą po ziemi afrykańskiej, Ameryki Łacińskiej, Azji, a także Oceanii, gdziekolwiek Bóg was posyła" - życzył misjonarzom bp Mazur.

W tych trudnych czasach podziwiam waszą odwagę i radość, że chcecie nieść Krzyż i Ewangelię – powiedział abp Pennacchio.

W homilii zaznaczył, że tegoroczne posłania misyjne przeżywane jest w duchu eucharystycznym.

Wskazując na słowa św. Jana Pawła II z drugiego orędzia na Światowy Dzień Misyjny zaznaczył, że Kościół, by urzeczywistnić swoje powołanie "potrzebuje stałej więzi z eucharystią, posilania się tym pokarmem, który uświęca”.

Podziel się cytatem

Reklama

"Do ewangelizacji świata potrzeba apostołów doświadczonych w sprawowaniu, adoracji i kontemplacji Eucharystii" – zaznaczył nuncjusz apostolski w Polsce.

Podkreślił, że "Msza św. nie kończy się wraz z zakończeniem celebracji, ale ma trwać w naszym życiu".

Abp Pennacchio życzył nowym misjonarzom z Polski, by byli "głęboko zakorzenieni w eucharystii czerpiąc z niej siłę do gorliwego i odważnego niesienia Dobrej Nowiny".

"Ci spośród was, którzy są kapłanami wpatrzeni w przykład Jezusa Najwyższego i wiecznego Kapłana, przez posługę Słowa i sakramentów, zwłaszcza eucharystii, niech przedłużają jego obecność wśród wiernych" – wskazał hierarcha.

Zwracając się do osób konsekrowanych i wiernych świeckich zachęcał, by "rozpalili w sobie gorliwego ducha ewangelizacji, podejmując wezwanie do świadectwa i odważnego głoszenia Dobrej Nowiny w Chrystusie w sposób dostosowany do realiów swego stylu życia".

"Niech Duch Święty uczyni z nas misjonarzy Twego pocieszenia, parakletami miłosierdzia dla świata. Obrońco nasz, słodki Doradco Duszy, uczyń nas świadkami dnia dzisiejszego Boga, prorokami jedności Kościoła i ludzkości, apostołami opierającymi się na Twojej łasce, która wszystko stwarza i odnawia" – podsumował abp Pennacchio.

Na zakończenie uroczystości Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio na ręce dyr. CFM ks. Jana Fecko wręczył medal będący symbolem pamięci o Kościele w Amazonii. "Papież myśli o narodzie, który w cierpieniu i trudzie oczekuje na Ewangelię" – zaznaczył nuncjusz.

Reklama

Od początku swego istnienia, czyli od 1984 r., Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie przygotowało do pracy 1064 misjonarzy.

W tym roku do wyjazdu na misje przez dziewięć miesięcy przygotowywało się 17 osób, w tym jedna siostra zakonna, brat zakonny, 5 osób świeckich, dwóch kapłanów zakonnych i 8 kapłanów diecezjalnych. Spośród nich w tym roku 7 osób uda się do Afryki, 5 do Ameryki Łacińskiej i na Alaskę, a 4 do Azji. Jeden z misjonarzy już wyjechała na Filipiny.

Nowi misjonarze byli zgłoszeni przez diecezje i wspólnoty zakonne. W ramach formacji poza nauką języka obcego, poznawali medycynę tropikalną, zasady inkulturacji oraz podstawy misjologii.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji w 99 krajach posługuje 1883 misjonarek i misjonarzy. Według danych z ubiegłego roku były to 1903 osoby. W gronie tym są księża fidei donum (diecezjalni), osoby świeckie, siostry zakonne i zakonnicy.

Polscy misjonarze są najliczniej reprezentowani w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – jest ich tam 756. W Afryce pracuje 726 osób. W Azji mamy 325 misjonarzy, a w Oceanii – 62. W Ameryce Północnej na placówkach misyjnych przebywa 16 osób z Polski. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

2021-05-27 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół w Polsce a misje

[ TEMATY ]

misje

misjonarze

Archiwum ks. K. Dybała

Ks. Krzysztof Dybał z posługą sakramentalną na misjach

Ks. Krzysztof Dybał z posługą sakramentalną na misjach

Pod hasłem „Poślij mnie” dziś odbędzie się na Jasnej Górze organizowana przez Papieską Unię Misyjną sesja misjologiczna, którą rozpocznie Msza św. o 13.30 w kaplicy Cudownego Obrazu, pod przewodnictwem dyrektora krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Tomasza Atłasa. Z tej okazji publikujemy materiał prezentujący najbardziej aktualne dane obrazujące działalność misyjną Kościoła w Polsce.

Na misjach „ad gentes” (czyli w tradycyjnych krajach misyjnych) posługuje 1883 polskich misjonarzy i misjonarek, którzy przebywają w 99 krajach na 5 kontynentach. Wśród misjonarzy 303 osoby to księża diecezjalni. W pracę na innych kontynentach zaangażowanych jest obecnie 879 zakonników i 662 siostry zakonne. 39 osób to misjonarze świeccy. Natomiast na terenach b. ZSRR pracuje 197 księży diecezjalnych, 367 kapłanów zakonnych, 37 braci i 213 sióstr z Polski.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Premier: decyzje w sprawie wydłużenia wakacji kredytowych zależą od sytuacji inflacyjnej w Polsce

2023-01-30 11:20

[ TEMATY ]

gospodarka

Adobe Stock

Decyzje w sprawie wakacji kredytowych nie zostały jeszcze podjęte, zależą one od ukształtowania się sytuacji inflacyjnej w Polsce w dalszej części tego roku - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek podczas konferencji prasowej odniósł się do możliwości wydłużenia wakacji kredytowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję