Reklama

Kościół

Nuncjusz Apostolski w Polsce wręczył krzyże misyjne 15 nowym misjonarzom

Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio wręczył krzyże misyjne piętnastu nowym misjonarzom, którzy wyjadą m.in. do Peru, na Alaskę czy Kamerunu. Z powodu epidemii uroczystość odbyła się w czwartek w kaplicy pw. świętych Cyryla i Metodego w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.

W minionych latach wręczenie krzyży misyjnych odbywało się w czasie uroczystości ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie.

Mszę św. w stołecznym Centrum Formacji Misyjnej koncelebrował m.in. przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur, ordynariusz diecezji Doumé-Abong’ Mbang w Kamerunie bp Jan Ozga oraz dyr. Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce ks. Maciej Będziński.

"Wpatrujcie się w Jezusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, Dobrego Pasterza, który mówi do nas: +Idźcie i czyńcie uczniami+ zapewniając, że będzie z nami aż do skończenia świata" - powiedział bp Mazur. Podkreślił, że otrzymując krzyże misyjne kolejne pokolenia wyznawców Chrystusa realizują jego testament wyrażający się w słowach: "Idźcie i głoście".

"Bądźcie tą miłością Bożą chodzącą po ziemi afrykańskiej, Ameryki Łacińskiej, Azji, a także Oceanii, gdziekolwiek Bóg was posyła" - życzył misjonarzom bp Mazur.

W tych trudnych czasach podziwiam waszą odwagę i radość, że chcecie nieść Krzyż i Ewangelię – powiedział abp Pennacchio.

W homilii zaznaczył, że tegoroczne posłania misyjne przeżywane jest w duchu eucharystycznym.

Wskazując na słowa św. Jana Pawła II z drugiego orędzia na Światowy Dzień Misyjny zaznaczył, że Kościół, by urzeczywistnić swoje powołanie "potrzebuje stałej więzi z eucharystią, posilania się tym pokarmem, który uświęca”.

Podziel się cytatem

Reklama

"Do ewangelizacji świata potrzeba apostołów doświadczonych w sprawowaniu, adoracji i kontemplacji Eucharystii" – zaznaczył nuncjusz apostolski w Polsce.

Podkreślił, że "Msza św. nie kończy się wraz z zakończeniem celebracji, ale ma trwać w naszym życiu".

Abp Pennacchio życzył nowym misjonarzom z Polski, by byli "głęboko zakorzenieni w eucharystii czerpiąc z niej siłę do gorliwego i odważnego niesienia Dobrej Nowiny".

"Ci spośród was, którzy są kapłanami wpatrzeni w przykład Jezusa Najwyższego i wiecznego Kapłana, przez posługę Słowa i sakramentów, zwłaszcza eucharystii, niech przedłużają jego obecność wśród wiernych" – wskazał hierarcha.

Zwracając się do osób konsekrowanych i wiernych świeckich zachęcał, by "rozpalili w sobie gorliwego ducha ewangelizacji, podejmując wezwanie do świadectwa i odważnego głoszenia Dobrej Nowiny w Chrystusie w sposób dostosowany do realiów swego stylu życia".

"Niech Duch Święty uczyni z nas misjonarzy Twego pocieszenia, parakletami miłosierdzia dla świata. Obrońco nasz, słodki Doradco Duszy, uczyń nas świadkami dnia dzisiejszego Boga, prorokami jedności Kościoła i ludzkości, apostołami opierającymi się na Twojej łasce, która wszystko stwarza i odnawia" – podsumował abp Pennacchio.

Na zakończenie uroczystości Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio na ręce dyr. CFM ks. Jana Fecko wręczył medal będący symbolem pamięci o Kościele w Amazonii. "Papież myśli o narodzie, który w cierpieniu i trudzie oczekuje na Ewangelię" – zaznaczył nuncjusz.

Reklama

Od początku swego istnienia, czyli od 1984 r., Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie przygotowało do pracy 1064 misjonarzy.

W tym roku do wyjazdu na misje przez dziewięć miesięcy przygotowywało się 17 osób, w tym jedna siostra zakonna, brat zakonny, 5 osób świeckich, dwóch kapłanów zakonnych i 8 kapłanów diecezjalnych. Spośród nich w tym roku 7 osób uda się do Afryki, 5 do Ameryki Łacińskiej i na Alaskę, a 4 do Azji. Jeden z misjonarzy już wyjechała na Filipiny.

Nowi misjonarze byli zgłoszeni przez diecezje i wspólnoty zakonne. W ramach formacji poza nauką języka obcego, poznawali medycynę tropikalną, zasady inkulturacji oraz podstawy misjologii.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji w 99 krajach posługuje 1883 misjonarek i misjonarzy. Według danych z ubiegłego roku były to 1903 osoby. W gronie tym są księża fidei donum (diecezjalni), osoby świeckie, siostry zakonne i zakonnicy.

Polscy misjonarze są najliczniej reprezentowani w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – jest ich tam 756. W Afryce pracuje 726 osób. W Azji mamy 325 misjonarzy, a w Oceanii – 62. W Ameryce Północnej na placówkach misyjnych przebywa 16 osób z Polski. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

2021-05-27 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce po spotkaniu z wiernymi archidiecezji gdańskiej

Nuncjatura Apostolska w Warszawie potwierdza, iż w dniu 2 marca 2020 doszło do spotkania Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, ks. abpa Salvatore Pennacchio wraz z współpracownikami, z grupą wiernych archidiecezji gdańskiej – czytamy w oświadczeniu Nuncjatury wydanym 3 marca po spotkaniu związanym z sytuacją w gdańskim Kościele.

Publikujemy pełny tekst oświadczenia:

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

2022-11-29 19:09

[ TEMATY ]

sport

Adobe Stock

Mężczyzna, który wbiegł na boisko w drugiej połowie poniedziałkowego meczu piłkarskich mistrzostw świata w Katarze pomiędzy Portugalią i Urugwajem niosąc tęczową flagę, otrzymał zakaz wstępu na trybuny.

Jak się później okazało, protestującym był Włoch Mario Ferri, który ujawnił swoją tożsamość wpisem na Instagramie. Przyznał się, że podobne akcje protestacyjne przeprowadził także podczas mistrzostw świata w RPA w 2010 i Brazylii w 2014 roku.

CZYTAJ DALEJ

XXI Ogólnopolska Zbiórka Żywności „Tak. Pomagam!”

2022-12-01 21:29

CAL

W dniach 2 i 3 grudnia w wybranych sklepach w Lublinie, Lubartowie, Chełmie, Piaskach, Rejowcu Fabrycznym, Krasnymstawie, Trawnikach, Niemcach, Dorohusku i Dysie (w sumie w 41 placówkach handlowych) odbędzie się zbiórka żywności dla podopiecznych Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję