Reklama

Kościół

Obchody 40. rocznicy śmierci Prymasa Wyszyńskiego na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze będzie to dzień dziękczynienia za jego służbę dla Kościoła i narodu. Główne uroczystości rozpocznie Msza św. o 13.30 pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

kard. Wyszyński

Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

Obchody 40. rocznicy śmierci Prymasa Wyszyńskiego na Jasnej Górze

Obchody 40. rocznicy śmierci Prymasa Wyszyńskiego na Jasnej Górze

Mottem jasnogórskich uroczystości, które potrwają cały dzień, będą słowa kard. Wyszyńskiego: „Matka Boża w Polsce słabsza nie będzie, choćby zmieniali się ludzie”. Przybędzie 41. Pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, którego Prymas jest patronem.

O godz. 17. 00 w Sali Papieskiej odbędzie się wykład dotyczący jasnogórskiej posługi kard. Stefana Wyszyńskiego, który przedstawi o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów. Zaplanowano także koncert kwartetu akordeonowego, w programie m.in. Adagio Tomaso Albinionego, Modlitwa ze Suity Gotyckiej Léona Boëllmanna.

Podziel się cytatem

O godz. 19.00 na placu przed szczytem, przy stacjach różańcowych, rozpocznie się modlitwa różańcowa z rozważaniami Prymasa Wyszyńskiego.

Reklama

Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski, którego początek powstania związany jest z osobą Prymasa Tysiąclecia. Modlitwa o 21.00 została zainagurowana w 1953r. z prośbą o uwolnienie kard. Wyszyńskiego z uwięzienia go przez władze komunistyczne.

Paulini z Jasnej Góry zawsze swoją modlitwą otaczali osobę kardynała, także po jego śmierci, modląc się o jego beatyfikację, która odbędzie się 12 września 2021r. w Warszawie.

Zobacz zdjęcia: Obchody 40. rocznicy śmierci Prymasa

W jasnogórskie obchody rocznicy śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego wpisuje się pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które w 2013r. oficjalnie przyjęło Prymasa Tysiąclecia za patrona. Od lat pielgrzymki te połączone są z rozważaniem jego nauczania i społecznej nauki Kościoła. Stowarzyszenie podejmując szereg projektów, które upowszechniają jego dziedzictwa i popularyzują jego nauczania w aktualnym kontekście religijnym i społecznym. Członkowie Civitas Christiana pogłębiają swoja formację duchową, intelektualną i społeczną opartą o nauczanie patrona, starając się nabyte doświadczenie wcielać w życie lokalnych społeczności.

2021-05-28 10:11

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zastawił się za Chrystusa i Kościół. Rocznica nominacji kardynalskiej Prymasa Tysiąclecia

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Instytut Prymasa Wyszyńskiego

Reprodukcja: Łukasz Krzysztfka

Ceremonia wręczenia prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu przez papieża Piusa XII w Watykanie kapelusza kardynalskiego (18 maja 1957 r.).

Ceremonia wręczenia prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu przez papieża Piusa XII w Watykanie kapelusza kardynalskiego (18 maja 1957 r.).

Dzisiaj mija 68 lat od momentu, kiedy papież Pius XII na konsystorzu w Rzymie nadał godność kardynalską prymasowi Polski abp. Stefanowi Wyszyńskiemu.

Rok 1953 był czasem, w którym wzmogło się w kraju prześladowanie Kościoła. Ograniczano jego wolność, podstawowe prawa do bytu i pracy. Władze Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej odmówiły paszportu nowo mianowanemu kardynałowi, który miał pojechać do Rzymu na konsystorz.

CZYTAJ DALEJ

Jesteśmy dziećmi wieczności

Niedziela Ogólnopolska 31/2018, str. 32-33

[ TEMATY ]

homilia

Wikipedia

Gerbrand van den Eeckhout, „Jezus głosi nad jeziorem Genezaret” (XVII wiek)

Gerbrand van den Eeckhout, „Jezus głosi nad jeziorem Genezaret” (XVII wiek)

Żeby żyć, trzeba jeść. To oczywiste. Ale czy życie bierze się z tego, co się zje? Życie daje Bóg, nie rodzice. Rodzice to życie przekażą lub tego nie zrobią. Bóg jest życiem – mieć Dawcę życia w sobie, trwać w jedności z Bogiem to żyć pełnią życia niezależnie od tego, co i ile się zje. Dowodem jest Marta Robin, która przez 51 lat nie jadła i nie piła, a jedynym jej pokarmem była konsekrowana Hostia. O takim pokarmie danym od Boga mówi pierwsze czytanie. Prawdziwe są również słowa: „Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski do sióstr nazaretanek: tylko miłość wszystko wyjaśnia

2021-07-31 17:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

nazaretanki

profesja zakonna

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Jak to jest, że trzy młode, ładne, zdrowe, sprytne i mające przed sobą masę perspektyw dziewczyny nagle to wszystko rzucają i idą w rzeczywistość, która zupełnie nie przystaje do pędu tego świata? Tylko miłość to wszystko wyjaśnia – mówił w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie bp Andrzej Przybylski, który przewodniczył 31 lipca uroczystościom złożenia pierwszych ślubów zakonnych przez trzy siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Swoje pierwsze śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa złożyły: s. Klara Krawczyk, s. Karmela Baryła i s. Izabela Ciuk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję