Reklama

Kościół

Szwajcaria: przedstawiciele świeccy zastąpią wikariuszy biskupich

O likwidacji urzędów wikariuszy biskupich i wikariatów, a ustanowieniu w ich miejsce przedstawicieli biskupa i regionów diecezjalnych postanowił biskup Lozanny, Genewy i Fryburga, Charles Morerod OP. Księży pełniących dotychczas te urzędy zastąpi dwoje świeckich oraz diakon stały. Decyzje w tej sprawie szwajcarski biskup konsultował z Kongregacją ds. Duchowieństwa w Rzymie.

[ TEMATY ]

Szwajcaria

BOŻENA SZTAJNER

„Rozmawiałem z nimi zwłaszcza na temat kwestii terminologicznych. Są ostrożni, aby uniknąć wrażenia, że jedynie zastępujemy księdza wikariusza biskupiego świeckim wikariuszem biskupim. Ważne, by uniknąć zamieszania, które mogłoby mieć wpływ na inne dziedziny, dlatego tak ważne są konsultacje z Watykanem” – powiedział biskup.

Podziel się cytatem

Dodał, że chociaż terminy są różne, to chodzi tu zawsze o jednostkę terytorialną pośrednią między jednostkami duszpasterskimi a diecezją. Przedstawiciele biskupa w regionach diecezjalnych zajmują się sprawami lokalnymi, dyskutując na poziomie diecezjalnym z biskupem. Do ich zadań należeć będzie również reprezentowanie diecezji w kontaktach z władzami państwowymi i korporacjami kościelnymi (instytucje zajmujące się w kantonach szwajcarskich poborem podatków kościelnych), a także z innymi Kościołami i religiami. Na przykład w kontekście duszpasterstwa w szpitalach lub więzieniach.

Reklama

Biskup Morerod, były rektor Papieskiego Uniwersytetu Angelicum w Rzymie, a także były sekretarz Międzynarodowej Komisji Teologicznej, podkreśla rolę osób świeckich w Kościele, a także konieczność, aby duchowni poświęcali się w pierwszym rzędzie duszpasterstwu.

Decyzją biskupa jego przedstawiciele otrzymali nominację na pięcioletnią kadencję rozpoczynającą się 1 września 2021 r:

- dla regionu diecezjalnego francuskojęzycznego Fryburga, została nim Céline Ruffieux, z Riaz, matka pięciorga dzieci, pracująca jako pomoc duszpasterska, nauczyciel i psycholog. Obecny wikariusz biskupi, ks. Jean Glasson, będzie pełnił funkcję moderatora parafii w Vevey, gdzie jego zadaniem będzie rozwój ośrodka regionalnego.

Reklama

- dla regionu diecezjalnego Neuchâtel, Romuald Babey, z Fleurier, diakon stały, duszpasterz, nauczyciel i były dyrektor szkoły, ojciec czworga dzieci. Obecny wikariusz biskupi, ks. Pietro Guerini, powraca do Bergamo we Włoszech, diecezji, z której pochodzi, mocno dotkniętej kryzysem Covid.

- Dla regionu diecezjalnego Vaud, Michel Racloz, z Renens, pracownik duszpasterski i obecny delegat wikariusza biskupiego. Ks. Christophe Godel, obecny wikariusz biskupi, dołączy do La Chaux-de-Fonds jako moderator parafii, gdzie jego misją będzie rozwój centrum regionalnego.

W regionie diecezjalnym niemieckojęzycznego Fryburga od sierpnia 2020 r. funkcję delegata biskupiego pełni Marianne Pohl-Henzen.

2021-05-28 11:37

Ocena: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szwajcaria: katolicy nadal największym wyznaniem

[ TEMATY ]

katolicy

Szwajcaria

Wikipedia/Tschubby

Jezioro genewskie, Szwajcaria

Jezioro genewskie, Szwajcaria

Mimo utrzymującej się fali wystąpień z Kościoła katolicy nadal stanowią największą pod względem liczby wiernych wspólnotę wyznaniową w Szwajcarii.

Świadczą o tym wyniki badań „Języki i religie w 2018 roku”, opublikowanych 31 stycznia przez urząd statystyczny tego kraju.

CZYTAJ DALEJ

Dziś mija ponad 750 lat od rozpoczęcia najdłuższego konklawe w dziejach Kościoła

2021-11-29 18:48

[ TEMATY ]

biskupi

konklawe

Episkopat News

W dniu 29 listopada 1268 rozpoczęło się w Viterbo w środkowych Włoszech (region Lacjum) najdłuższe konklawe w dziejach Kościoła katolickiego, trwające prawie 3 lata.

Właśnie przedłużające się obrady kardynałów, którzy nie mogli przez tyle czasu dojść do porozumienia, skłoniły władców i mieszkańców miasta do podjęcia stanowczych kroków: zamknęli oni purpuratów-elektorów "pod kluczem" (cum clave), ograniczając im jednocześnie dostawy żywności, zmuszając ich tym samym do bardziej zdecydowanych działań. Sposób ten okazał się ostatecznie skuteczny i 1 września 1271, a więc 750 lat został wybrany Grzegorz X (†1276). Tak narodziła się instytucja konklawe, czyli całkowitego oddzielenia kardynałów od świata zewnętrznego do czasu wyboru papieża.

CZYTAJ DALEJ

Twórczą odwagą jest zostać w Kościele, nie odchodzić z niego

2021-12-01 19:24

[ TEMATY ]

Kościół

Adobe.Stock

Być zwyczajnym człowiekiem, zgodzić się na to, co niesie życie oraz zachować wiarę – to rady, jakie dał uczestnikom rekolekcji w kęckiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa ks. Michał Olszewski SCJ. Założyciel Fundacji Profeto i znany ewangelista zachęcił do zainspirowania się postacią Józefa w codziennym życiu i wskazał, by, tak jak Opiekun Jezusa, kierować się w życiu „twórczą odwagą”.

Kaznodzieja przypomniał nauczanie papieża Franciszka z Listu Apostolskiego „Patris corde”, ogłaszającego rok jubileuszowy poświęcony św. Józefowi. Za Ojcem Świętym ks. Olszewski powtórzył, że aby wyjść z ciemności, w jakich dziś żyjemy, należy być zwyczajnym człowiekiem, przyjąć z pokorą to, co niesie życie i w obliczu tego uratować w naszym życiu Jezusa i Maryję. „Od Józefa musimy się nauczyć tej samej troski i odpowiedzialności: kochać Dziecię i Jego matkę, kochać sakramenty i miłosierdzie, kochać Kościół i ubogich” – dodał podczas poniedziałkowej nauki w ramach kilkudniowych rekolekcji w Kętach na Podbeskidziu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję