Reklama

Krzepice

W 120. rocznicę urodzin Ignacego Kozielewskiego

Niedziela częstochowska 26/2002

W styczniu br. minęła 120. rocznica urodzin Ignacego Kozielewskiego - autora hymnu harcerskiego, współzałożyciela harcerstwa polskiego, działacza społecznego, narodowego i oświatowego, wybitnego pedagoga, człowieka, który położył ogromne zasługi dla wychowania wielu pokoleń młodych Polaków. Ten wielki Polak jest dziś postacią mało znaną, a w rodzinnej ziemi wieluńskiej nawet zapomnianą. Dlatego wielkie wyrazy uznania dla wszystkich, którzy przygotowali obchody rocznicowe i konferencję, by przypomnieć tę wybitną postać.

O Kozielewskim pamiętano w Krzepicach, mieście, w którym w latach 1947-1962 uczył i wychowywał młodzież. 8 czerwca, w ramach obchodów 120. rocznicy urodzin, zainaugurowanych przez Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów i Wychowanków LO im. Wł. Broniewskiego w Krzepicach oraz dyrekcję szkoły, odbyła się w Liceum sesja naukowa poświęcona tej wybitnej postaci. Patronat honorowy nad obchodami objęli: metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak i pierwszy wicewojewoda śląski Marek Sztolcman. W skład komitetu weszli m.in.: starosta powiatu kłobuckiego Jan Perz, burmistrz Miasta i Gminy Krzepice Krystian Kotynia, ks. infułat Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Niedzieli.

Przez długie lata Ignacy Kozielewski był postacią nieznaną i zapomnianą. W czasach "Czerwonego harcerstwa" tworzonego w PRL-u został wykreślony z dziejów harcerskiej tradycji. Jego teza, że harcerz ma służyć nie tylko Ojczyźnie, ale również i Bogu nie pasowała do ówczesnej rzeczywistości. Pamięć o nim pielęgnowali i czynią to nadal polscy harcerze, a w szczególności harcerze szczepu częstochowskiego, nauczyciele i jego dawni uczniowie z Liceum Krzepickiego. Wyrazem tej pamięci jest umieszczone w 1980 r. w auli szkoły, z inicjatywy wychowanków i absolwentów Liceum Ogólnokształcącego, jego popiersie jako znakomitego dyrektora i pedagoga. Wiele miejsca poświęcono też Kozielewskiemu w Izbie Tradycji i Pamięci Narodowej.

Jednym z uczniów Kozielewskiego był ks. prałat Zenon Mońka, znany naszym czytelnikom z wielu artykułów poświęconych liturgii Kościoła. Wspominając tę postać Ksiądz Prałat powiedział m.in., że jego przygoda z Kozielewskim trwała cztery lata. "Spotkałem go dwa razy - raz jako uczeń Liceum w Krzepicach, drugi raz - jako współpracownik w częstochowskim seminarium - powiedział podczas konferencji w 120. rocznicę urodzin Ignacego Kozielewskiego ks. prał. Zenon Mońka. To był Mahatma, wielki duch. Uczestniczyłem w jego pogrzebie, nie wiem czy było 20 osób. Wielkie życie i ciche odejście. Skromne życie i skromny grób. Niewielu wie, że mieszkał w Częstochowie na Lisińcu, jeszcze mniej, że na cmentarzu św. Rocha jest jego grób.

Sobotnia konferencja miała charakter podsumowujący, ponieważ obchody rocznicowe rozpoczęły się już 13 stycznia 2002 r. Podczas konferencji przypomniano nadrzędne przesłanie Ignacego Kozielskiego - miłość do dzieci i odpowiedzialność za ich rozwój, wychowanie w duchu katolickim, poszanowaniu godności oraz miłości i służbie Ojczyźnie. Do dziś wszystkie są aktualne. Uroczystości zakończono odsłonięciem tablicy pamiątkowej, ufundowanej przez Stowarzyszenie Absolwentów i Wychowanków Liceum. Tablicę umieszczoną na ścianie domu, w którym przez długie lata mieszkał Kozielewski, przy ulicy Krótkiej w Krzepicach poświęcił Ksiądz Arcybiskup.

Wielki człowiek, patriota. Jego obecność i pamięć o nim są chlubą i nobilitacją dla gminy Krzepice. Chwała więc tym, którzy przypominają osobę Ignacego Kozielewskiego światu i nie pozwalają, by zapomniano o nim i jego przesłaniu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oficjalna piosenka Euro 2020

2021-06-11 11:05

[ TEMATY ]

Euro 2020

Youtube.com

Jak każdy turniej, również UEFA Euro 2020 ma oficjalną piosenkę. Utwór "We Are The People" stworzyli Bono i The Edge z U2 oraz DJ Martin Garrix.

CZYTAJ DALEJ

Nowy kanclerz, rektor seminarium i proboszczowie - dalsze zmiany personalne

2021-06-08 11:37

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

zmiany księży

ks. Mirosław Benedyk

Kapłani diecezji podczas spotkania z biskupem

Kapłani diecezji podczas spotkania z biskupem

Po wczorajszym wręczeniu dekretów wikariuszowskich, Biskup Świdnicki na środę 9 czerwca br. zaprosił do auli kurialnej kapłanów, których dotyczyły zmiany proboszczowskie. Bp Marek Mendyk dokonał także zmian personalnych w Świdnickiej Kurii Biskupiej, Wyższym Seminarium Duchownym i Domu Księży Emerytów.

Z dniem 1 lipca 2021, ks. kan. Arkadiusz Chwastyk, dotychczasowy oficjał Sądu Biskupiego, zastąpi na funkcji Kanclerza Kurii Świdnickiej ks. prał. Stanisława Chomiaka, który przez 17 lat pełnił ten urząd. Po 13 latach ze świdnickim seminarium żegna się ks. prał. Tadeusz Chlipała, który obejmie urząd proboszcza w par. św. Ap. Piotra i Pawła w Świebodzicach. Dotychczasowego rektora zastąpi ks. kan. Dominik Ostrowski, prof. PWT Wrocław, który w latach 2009-2017 pełnił funkcje wicerektora w świdnickim seminarium. Zmiana objęła także Dom Księży Emerytów. Nowym dyrektorem został dotychczasowy proboszcz par. NSPJ w Świdnicy ks. kan. Paweł Wróblewski, który zastąpi ks. kan. Pawła Łabudę skierowanego na urząd proboszcza do Rogoźnicy. 

CZYTAJ DALEJ

Zmarł prof. Witold Kieżun - weteran AK, powstaniec warszawski, ekonomista

2021-06-13 12:53

[ TEMATY ]

zmarły

Dominik Różański

Nie żyje prof. Witold Kieżun - ekonomista, żołnierz Armii Krajowej, w czasie Powstania Warszawskiego walczył w batalionie "Gustaw". Miał 99 lat.

"Bardzo, bardzo, bardzo smutna informacja: zmarł Witold Kieżun - Powstaniec Warszawski o pseudonimie +Wypad+, wybitny ekonomista, wielki przyjaciel Muzeum Powstania Warszawskiego, duży autorytet. Miał 99 lat. Cześć jego pamięci!" - podało na Twitterze Muzeum Powstania Warszawskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję