Reklama

Niedziela w Warszawie

Poświęcono krzyż w miejscu przyszłego sanktuarium Prymasa Tysiąclecia

W Choszczówce bp Romuald Kamiński poświęcił duży, drewniany krzyż, który ustawiony został w miejscu planowanej budowy przyszłego sanktuarium kard. Stefana Wyszyńskiego.

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

bp Romuald Kamiński

Choszczówka

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Uroczystość rozpoczęła wspólna modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego. Na niedużej polanie zgromadziły się członkinie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego oraz wielu mieszkańców Choszczówki.

Biskup warszawsko-praski zwrócił uwagę, że Prymas Tysiąclecia przed laty przemierzał tutejszą okolicę i kochał to miejsce. Podejmował tu wiele fundamentalnych decyzji, które wspólnie z Instytutem i mieszkańcami omadlał. - Dzisiaj zbieramy się w ty miejscu, aby w 40. rocznicę jego odejścia do Pana to miejsce upamiętnić najpierw krzyżem. W podziękowaniu za jego życie i za to, że zostawił nam tyle drogowskazów i wstawia się za nami u Boga. Chcemy prosić, aby teraz, mając większe zdecydowanie możliwości, pomagał nam w realizacji Królestwa Bożego na ziemi, co on sam nazywał to budowaniem cywilizacji miłości – podkreślił bp Kamiński.

Reklama

W ceremonii uczestniczył również ks. prał. Stanisław Markowski, rektor kościoła Miłosierdzia Bożego w Ostrówku, który przed laty posługiwał w Choszczówce. - Noszę w sobie poczucie odpowiedzialności za Kościół, którego uczył prymas Wyszyński, ciągle to we mnie tkwi i jest, bo dla księdza prymasa Kościół to każdy z nas. Ciągle powtarzał, że idzie nowych ludzi plemię. Dla tych nowych ludzi mamy przygotować siebie i parafie, do których będziemy posłani. Dlatego też jakiekolwiek zadania były mi powierzane, uważałem, że w każdym miejscu i czasie, jeśli można służyć Bogu, to zawsze należy to czynić z otwartym sercem – zaznaczył kałan.

Wspominał, że ciągle ma w pamięci błogosławieństwo prymasa Wyszyńskiego, kiedy wysyłał go na budowę seminarium. - Wezwał mnie do kaplicy na Miodową, ja nawet nie wiedziałem po co. Po Mszy św. kazał mi uklęknąć i powiedział: „Błogosławię Ci i dziękuję, żeś się zgodził prowadzić budowę seminarium” – powiedział ks. Markowski i dodał, że prymas Wyszyński był dla kapłanów ogromnym autorytetem. - To był człowiek, którego świętość czuło się na co dzień – zaznaczył.

Ks. prał. Markowski podkreślił, że jesteśmy wielkimi wybrańcami, ponieważ możemy chodzić po śladach tych świętych, którzy dla nas powinni być wzorem. - Kiedy przyjeżdża się do Choszczówki, jest to miejsce, gdzie wstępujemy w ślady kard. Stefana Wyszyńskiego – człowieka świętego, oddanego drugiemu człowiekowi, Ojczyźnie, którego przesłanie ciągle jest aktualne. Starajmy się prosić Boga za pośrednictwem Prymasa Tysiąclecia o to, byśmy w sposób właściwy rozeznawali każde nasze pragnienie, byśmy umieli uszanować wdowi grosz, którym dysponujemy. Abyśmy potrafili tak prowadzić dzieła Boże, aby one były nadprzyrodzone, święte i mobilizowały innych do kroczenia drogą Królestwa niebieskiego – zachęcał.

Podwarszawską Choszczówkę kard. Wyszyński odwiedzał przeważnie raz w miesiącu, aby odpocząć i w spokoju popracować z dala od zgiełku Warszawy. Do dzisiaj w domu Instytutu Prymasa Wyszyńskiego znajduje się pokój Prymasa Tysiąclecia, a wiernym nadal służy jako kaplica sprowadzona z Kurpiów chata, w której mieści się Ośrodek Jasnogórskiej Matki Kościoła.

2021-05-28 18:04

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Kamiński: broniąc Polski w 1920 roku - obroniliśmy Europę

[ TEMATY ]

Warszawa

bp Romuald Kamiński

Episkopat News

Bitwa Warszawska 1920 roku była walką o wolność, wiarę i najświętsze wartości. Broniąc Polski, obroniliśmy Europę - podkreślił bp Romuald Kamiński. W południe w kaplicy w Ossowie odbyły się centralne uroczystości 98. rocznicy "Cudu nad Wisłą", w wyniku którego Polska armia pokonała dużo silniejszą Armię Czerwoną i zamknęła jej drogę do stolicy.

Mszę św. poprzedziło złożenie wieńców pod krzyżem upamiętniającym bohaterską śmierć ks. mjr. Ignacego Skorupki. W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych.

CZYTAJ DALEJ

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Łódź: jubileusz Służby Zdrowia w 100 –lecie Diecezji Łódzkiej

2021-09-26 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Powołanie do służby zdrowia, to szczególne powołanie, aby ciągle odkrywać Boga w swoim życiu, to szczególna łaska, to dar od Boga! – mówił bp Marek Marczak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję