Reklama

Świat

"Religie dla Pokoju" wzywają do przestrzegania praw człowieka

[ TEMATY ]

człowiek

religia

Magdalena Niebudek /Niedziela

Orędzie papieża Franciszka, a także międzyreligijna ceremonia z pieśniami i modlitwami otworzyły 20 listopada w Wiedniu IX światowe zgromadzenie „Religii dla Pokoju” (Religions for Peace).

Wśród ponad 600 uczestników zgromadzenia obecni są: ekumeniczny patriarcha Konstantynopola, Bartłomiej I, kardynałowie Raymondo Assis z Brazylii i John Onaiyekan, metropolita Abudźy w Nigerii, przewodnicząca ruchu Fokolare, Maria Voce, sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów, pastor Olav Fykse Tveit, wnuczka Mahatmy Gandhiego Ela Ghanki oraz pełnomocnik ONZ z „Aliance of Civilizations”, Nassir Abdulaziz Al.-Nasser.

Trzydniowe obrady w Wiedniu, w których uczestniczą przedstawiciele religii świata, wśród nich szamani, kapłani i kapłanki religii lokalnych, przebiegają pod hasłem „Powitać innego” (Welkome the Other).

Reklama

W przesłaniu do uczestników papież Franciszek życzył im „ogromu sił”, dla rozpoznania i zrealizowania misji dla pokoju, jaką mają religie. Podczas ceremonii otwarcia zgromadzenia wspominano pierwsze spotkanie z cyklu „Religie dla Pokoju” przed 43 laty i pionierów tej inicjatywy: arcybiskupa Angelo Fernansesa z Delhi oraz założyciela „Rissho Koseikai”, Nikkyo Niwano. Również i tym razem, tak jak przed 43 laty, tematem zarówno obrad plenarnych, jak i w komisjach jest unikanie konfliktów i ich łagodzenie.

Końcowe posiedzenie plenarne 22 listopada pod hasłem „Mobilizacja czynów na rzecz godności człowieka” (Mobilizing Action for Human Dignity) będą prowadzili patriarcha Bartłomiej I, wielki mufti szejk Shaban Mubajje z Kampali oraz mistrz „darma” Sitagu Sayadw z Rangunu. To spotkanie ma na celu pokazać najlepsze modele praktyczne „mobilizacji czynów”.

Organizacja "Religions for Peace" została założona w 1970 roku. Jej celem jest rozwijanie dialogu i współpracy między wyznawcami różnych religii. Dziś jest obecna w 60 krajach i została uznana przez ONZ jako organizacja pozarządowa, Swoją siedzibę „Religions of Peace” ma w Nowym Jorku, a na jej czele stoi amerykański teolog William Vendley.

Pierwsza międzynarodowa konferencja z cyklu „Religie dla Pokoju” odbyła się w 1970 r. w Kyoto, szósta – w 1994 r. w Watykanie, a ósma – jak dotychczas ostatnia – w 2006 r. ponownie w Kyoto.

2013-11-21 14:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Religia czy ideologia?

Niedziela Ogólnopolska 43/2019, str. 27

[ TEMATY ]

religia

ChristArt/Fotolia.com

Czasem zdarza nam się słyszeć, że religia jest ideologią. Nic bardziej błędnego. Ideologia to przyjęty zespół przekonań, poglądów i wartości określonej grupy społecznej. Na bazie tych przekonań, poglądów i wartości grupa decyduje o swoim sposobie działania w społeczeństwie i swoim stylu życia. Istotą religii natomiast jest wiara – osobowa i osobista relacja z Istotą Najwyższą. Dopiero z tej więzi wynikają przekonania i sposób życia.

CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego człowieka

2023-02-03 09:00

[ TEMATY ]

Bielawa

ks. Daniel Marcinkiewicz

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Wieloletni duszpasterz parafii Wniebowzięcia NMP ks. kan. Daniel Marcinkiewicz, został dostrzeżony przez świeckie media i nominowany do prestiżowej nagrody.

Kapituła konkursowa jednego z dolnośląskich dzienników, przyznała nominację ks. Marcinkiewiczowi do tytułu Osobowość Roku 2022 powiatu dzierżoniowskiego, w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”. Tym samym doceniono wkład i pracę kapłana w życie lokalnej społeczności, który od wielu lat pomaga najbardziej potrzebującym mieszkańcom Bielawy, przygotowując i wydając im paczki żywnościowe. Niedziela Świdnicka nie raz informowała o działalności charytatywnej kapłana, który nie tylko karmi, ale i wychowuje swoich podopiecznych.

CZYTAJ DALEJ

Władze Lizbony odsunęły od przygotowań do ŚDM przedstawiciela rządu Portugalii

2023-02-03 20:18

[ TEMATY ]

rząd

ŚDM Lizbona

lizbona2023.pl

Władze Lizbony odsunęły od prac przy organizacji Światowych Dni Młodzieży José Sá Fernandesa, przedstawiciela socjalistycznego rządu Portugalii Antónia Costy w komitecie organizacyjnym tej imprezy. Według portugalskich mediów decyzja ta została podyktowana nadmiernymi wydatkami na organizację zaplanowanej na 1-6 sierpnia br. imprezy. W czwartek, jak potwierdził burmistrz Lizbony Carlos Moedas, reprezentant rządu Costy został odsunięty od przygotowań do organizacji ŚDM.

Kontrowersje wokół działań Sá Fernandesa pojawiły się po ujawnieniu kosztów organizacji ŚDM, które mają przekroczyć 160 mln euro. Szczególne wątpliwości co do uczciwych szacunków kosztów wydarzenia pojawiły się po ujawnieniu informacji, że ponad 90 proc. kontraktów na inwestycje w ramach ŚDM zostało zawartych bez wcześniejszych przetargów, zaś koszt głównego ołtarza tej imprezy może w sumie przekroczyć kwotę 5 mln euro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję