Reklama

Serwis Duszpasterstwa Młodych

Parafiada 2002.

Już po raz 14 ruszyła w Warszawie Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży. Jest ona organizowana w Polsce m.in. przez Katolickie Stowarzyszenie Sportowe Rzeczypospolitej i Zakon Pijarów. Warszawski finał odbywać się będzie w dniach od 23 do 29 czerwca br. Jak zawsze uczestnicy wezmą udział w trzech częściach spotkania: Świątynia, Stadion, Teatr. W ramach części modlitewnej odbędzie się m.in. Msza prymicyjna tegorocznych neoprezbiterów związanych z ruchem parafiadowym. Na stadionie dzieci i młodzież rozegrają rywalizacje w tak oryginalnych dyscyplinach jak rzut podkową, krykiet czy woodball. Część teatralną wypełnią występy znanych muzyków i wspólne śpiewanie uczestników Parafiady. Warto dodać, że na szczeblu archidiecezji częstochowskiej Parafiada została przeprowadzona w Janowie i Złotym Potoku z inicjatywy Akcji Katolickiej. W warszawskim finale niejednokrotnie udział brała młodzież z Janowa.

Młodzi z Polski i Niemiec o Edycie Stein.

60 lat temu, 9 sierpnia 1942 r., w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu została zagazowana św. Edyta Stein, karmelitanka, filozof, urodzona we Wrocławiu. Z tej okazji w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy odbędzie się wspólne spotkanie młodych z Niemiec i Polski. Studenci wspólnie będą się modlić i zwiedzać Auschwitz. W sam dzień rocznicy, 9 sierpnia, gościem młodych Niemców i Polaków będzie metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski oraz biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy. Program spotkania przygotował ks. Manfred Deselaers, niemiecki kapłan, który całe swoje kapłaństwo poświęcił posłudze pojednaniu. Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni studenci z Częstochowy, których patronką jest św. Edyta Stein.

Katechezy dla katechetów.

Reklama

W szkołach wakacje. Mają je również nauczyciele i katecheci. Okazuje się, że ci ostatni nie tylko katechizują innych, ale sami się uczą i biorą udział w katechezie. Jak wynika z informacji przekazanych przez Wydział Katechizacji Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej każdy katecheta mógł uczestniczyć w minionym roku szkolnym w 45 warsztatach katechetycznych, w sympozjum katechetycznym oraz rekolekcjach dla katechetów. Katecheci ucząc więc religii innych najpierw sami siebie formują.

Remonty w "Domu Orłów".

Jadąc z Poronina w kierunku miejscowości Ząb można zobaczyć i zatrzymać się w coraz piękniejszym domu formacyjnym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Nosi on nazwę "Dom Orłów". Od początku należał do tego stowarzyszenia, ale w czasach komunistycznych został zaadaptowany na szkołę. On kilku lat władze KSM znowu stały się właścicielem tego szczególnego miejsca. Trwają w nim obecnie remonty i dostosowanie domu do możliwości prowadzenia w nim stałej formacji. Swoje rekolekcje odprawiają tu księża asystenci, klerycy i członkowie Zarządów Diecezjalnych KSM. Prezydium Rady Krajowej rozprowadza w Polsce specjalne cegiełki na odbudowę "Domu Orłów".

Egzaminy wstępne na studia.

Na początku lipca w całej Polsce rusza wielka machina rekrutacji na pierwszy rok studiów wyższych. W samej Częstochowie zacznie studia kilka tysięcy tegorocznych maturzystów. Na większości kierunków odbywa się tak zwany konkurs świadectw. W Politechnice Częstochowskiej na niektórych wydziałach, z tego sposobu rekrutacji skorzysta aż 80% kandydatów. Dla tych, którzy czują się trochę pokrzywdzeni stopniami na świadectwie, przygotowano testy egzaminacyjne. Z uwagi na coraz większe zubożenie społeczne duża część młodzieży rezygnuje z wyjazdu na uczelnie bardziej renomowane w innych miastach.

Uwaga studenci I roku - Jeszcze raz zapraszamy na obóz.

Duszpasterstwo Akademickie "Emaus" jak co roku zaprasza studentów, którzy pomyślnie przeszli sito rekrutacyjne i dostali się na studia, na wrześniowy obóz adaptacyjny w Zakopanym. Termin wyjazdu 1-8 września. Cena 250 zł. Informacje na stronie internetowej lub telefonicznie: 0-608 118-376 (Marcin) lub 0-502 778-968 (Kasia).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi o aktualnych kwestiach Kościoła w Polsce

2021-06-12 16:08

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, dokument dotyczący formacji kapłańskiej, duszpasterstwo w Kościele po pandemii, wizyta „ad limina Apostolorum” – to główne tematy 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 11-12 czerwca w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W pierwszym dniu obrad, przypadającym w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, biskupi ponowili Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w 100. rocznicę tego wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Euro 2020 - na żywo

2021-06-11 10:10

PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU

13.06.2021, 16:30
Anglia - Chorwacja 1:0

CZYTAJ DALEJ

Zmarł prof. Witold Kieżun - weteran AK, powstaniec warszawski, ekonomista

2021-06-13 12:53

[ TEMATY ]

zmarły

Dominik Różański

Nie żyje prof. Witold Kieżun - ekonomista, żołnierz Armii Krajowej, w czasie Powstania Warszawskiego walczył w batalionie "Gustaw". Miał 99 lat.

"Bardzo, bardzo, bardzo smutna informacja: zmarł Witold Kieżun - Powstaniec Warszawski o pseudonimie +Wypad+, wybitny ekonomista, wielki przyjaciel Muzeum Powstania Warszawskiego, duży autorytet. Miał 99 lat. Cześć jego pamięci!" - podało na Twitterze Muzeum Powstania Warszawskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję