Reklama

Aktualności

Papież pozdrowił pielgrzymów z Piekar Śląskich i zapowiedział spotkanie w sprawie Libanu

Po modlitwie „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty przypomniał o wczorajszej beatyfikacji trzech męczennicach z czasów wojny domowej, zapowiedział spotkanie zwierzchników religijnych Libanu oraz pozdrowił mężczyzn uczestniczących w pielgrzymce do sanktuarium matki Bożej Piekarskiej.

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Oto słowa papieża w tłumaczeniu na język polski:

Drodzy Bracia i Siostry!

Reklama

Wczoraj w Astordze (Hiszpania) zostały beatyfikowane María Pilar Gullón Yturriaga, Octavia Iglesias Blanco i Olga Pérez-Monteserín Núñez. Te trzy odważne świeckie kobiety, naśladując Dobrego Samarytanina, poświęciły się opiece nad rannymi na polu walki, nie opuszczając ich w chwili zagrożenia, i zostały zabite z nienawiści do swej wiary. Chwalmy Pana za ich ewangeliczne świadectwo. Oklaskujmy nowe błogosławione!

1 lipca spotkam się w Watykanie z głównymi zwierzchnikami wspólnot chrześcijańskich obecnych w Libanie na dniu refleksji nad niepokojącą sytuacją w tym kraju i na wspólnej modlitwie o dar pokoju i zgody. Powierzam tę intencję wstawiennictwu Matki Bożej, tak czczonej w sanktuarium w Harissie, i już teraz proszę was, abyście towarzyszyli przygotowaniom do tego wydarzenia solidarną modlitwą, wypraszając dla tego umiłowanego kraju lepszą przyszłość.

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego, a we Włoszech Narodowy Dzień Ulgi w Cierpieniu. Wyrażam wdzięczność za te inicjatywy; pamiętajmy, że bliskość jest „cennym balsamem, który daje wsparcie i pocieszenie tym, którzy cierpią w chorobie” (Orędzie na Światowy Dzień Chorego 2021).

Reklama

Dziś rano przyjąłem małą grupę wiernych, którzy przynieśli mi tłumaczenie całej Biblii w ich dialekcie. Uczynił to jedne człowiek, poświęcił na to lat pracy, napisane w 8 tomach, wszystko w dialekcie. Był obecny w tej grupie i powiedział mi, że czytał, modlił się i tłumaczył. Chciałbym podziękować za ten gest i jeszcze raz powiedzieć wam abyście czytali Biblię, abyście czytali Słowo Boże abyście znaleźli w nim siłę naszego życia. I powtórzę to po raz kolejny: zawsze zabierajcie ze sobą Nowy Testament, kieszonkową Ewangelię w torbie, w kieszeni , aby móc ją czytać o każdej porze dnia. W ten sposób znajdziemy Jezusa w Piśmie Świętym. Nauczymy się z przykładu tego człowieka, który przez 8 lat pracował aby to zrozumieć i powiedział mi, że uczynił to modląc się.

Serdecznie pozdrawiam was wszystkich z Rzymu, z Włoch i z innych krajów. Widzę, że jest Kanada, Kolumbia: musimy modlić się za Kolumbię. Jest też tutaj Polska, a także inne kraje. Pozdrawiam was wszystkich, a w szczególności mających przyjąć bierzmowanie z parafii Świętych Pierwszych Męczenników Rzymskich. Pozdrawiam pielgrzymów polskich i błogosławię uczestnikom wielkiej pielgrzymki do Sanktuarium Maryjnego w Piekarach Śląskich. I jak zwykle pozdrawiam młodzież Niepokalanej.

Życzę wszystkim dobrej niedzieli. I proszę, nie zapomnijcie o mnie w modlitwie. Smacznego obiadu i do widzenia!

2021-05-30 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Republiki Środkowoafrykańskiej u Papieża

[ TEMATY ]

Franciszek

Afryka

Grzegorz Gałązka

Papież przyjął dziś w watykańskim Pałacu Apostolskim nowego prezydenta Republiki Środkowoafrykańskiej. Faustin-Archange Touadéra został też następnie przyjęty przez kardynała sekretarza stanu Pietro Parolina i szefa watykańskiej dyplomacji Paula Richarda Gallaghera.

W serdecznych rozmowach, jak czytamy w opublikowanym w Watykanie komunikacie, przypomniano gorące przyjęcie Ojca Świętego listopadzie ub. r. w stolicy tego afrykańskiego kraju, Bangi. Podkreślono, że niedawne wybory i odnowa państwowych instytucji przebiegają w konstruktywnej atmosferze, do której przyczynia się dialog międzyreligijny. Zwrócono też uwagę na utrzymujące się konsekwencje konfliktu dla tamtejszej ludności i potrzebę międzynarodowej pomocy. Mówiono też o dobrych relacjach między Stolicą Apostolską a Republiką Środkowoafrykańską.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: w stanowisku Państwowej Komisji ds. Pedofilii sporo uproszczeń

2021-08-05 11:13

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Oprócz potrzebnych, choć spóźnionych wyjaśnień odnoszących się do liczby zgłoszonych spraw, stanowisko Państwowej Komisję ds. Pedofilii zawiera nadal kilka istotnych uproszczeń, niedomówień, a nawet przeinaczeń, które nie zbliżają nas do podjęcia owocnego i koniecznego dialogu dla dobra pokrzywdzonych – stwierdza kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, ks. dr Piotr Studnicki w komunikacie przekazanym KAI.

W związku ze stanowiskiem przesłanym przez Państwową Komisję ds. Pedofilii do Katolickiej Agencji Informacyjnej w sprawie uwag i komentarzy do pierwszego Raportu Komisji, w imieniu Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży stwierdzam, że oprócz potrzebnych, choć spóźnionych wyjaśnień odnoszących się do liczby zgłoszonych spraw, zawiera ono nadal kilka istotnych uproszczeń, niedomówień, a nawet przeinaczeń, które nie zbliżają nas do podjęcia owocnego i koniecznego dialogu dla dobra pokrzywdzonych.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Raï: ofiary wzywają do wytrwałości, nie do ucieczki

2021-08-05 19:18

[ TEMATY ]

Liban

upamiętnienie

Bejrut

ofiary

Vatican News

Kard. Bechara Butros Raï

Kard. Bechara Butros Raï

„4 sierpnia ubiegłego roku Jezus był z nami na krzyżu, a dzisiaj wzywa nas do Zmartwychwstania z tym wszystkim, co to oznacza w odniesieniu do wiary, wewnętrznego pokoju i nowego życia dla tych, którzy odeszli” – powiedział podczas Mszy upamiętniającej ofiary wybuchu w bejruckim porcie kard. Bechara Butros Raï.

Patriarcha maronicki podkreślił w kazaniu, że wartość krwi dwustu siedmiu ofiar, sześciu tysięcy pięciuset rannych, zniszczenia połowy stolicy i cierpienia setek ludzi, którzy stracili swoje domy i ciężko wypracowany dobytek, jest bezcenna. Równocześnie haniebne pozostaje unikanie sprawiedliwości i chowanie się za fałszywymi immunitetami, które nie mają żadnej wartości ani znaczenia w odniesieniu do tej zbrodni spowodowanej trzecią co do wielkości eksplozją nienuklearną w historii ludzkości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję