Reklama

Indonezja: kard. Ryłko na zamknięciu Roku Wiary

2013-11-22 08:42

kg (KAI/AsiaNews) / Dżakarta/KAI

Ireneusz Kajdana/travelki.eu

Co najmniej pięć tysięcy młodych katolików jest spodziewanych na wielkim zgromadzeniu w Dżakarcie 23 listopada, podczas którego nastąpi zakończenie Roku Wiary w Kościele katolickim w Indonezji. Uroczystościom przewodniczyć będzie wysłannik Ojca Świętego kard. Stanisław Ryłko, stojący na czele Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Spotkanie młodych w stolicy kraju przebiegać ma pod hasłem „OMK Gathering 2013: the Joy of Indonesian Catholic Youth” (Radość Indonezyjskiej Młodzieży Katolickiej). Informując o nim włoska agencja misyjna AsiaNews zwraca uwagę, że ogromna praca, wykonana przez Komisję Młodzieżową tamtejszego episkopatu ( KomKEP-KWI), przyniosła nieoczekiwanie wspaniałe wyniki. Sekretarz generalny Komisji ks. Yohannes Dwi Harsanto powiedział agencji, że przybędzie „co najmniej pięć tysięcy” chłopców i dziewcząt z całego kraju.

Zdaniem kapłana obecność na tych uroczystościach kard. Ryłki, którego młodzi Indonezyjczycy zdążyli już poznać w ostatnich tygodniach dzięki mediom, nie tylko podkreśla szczególny charakter i wyjątkowość tego dnia, ale także pokazuje znaczenie, jakie Stolica Apostolska przywiązuje do tutejszej wspólnoty katolickiej. Jest ona wprawdzie mniejszością, ale bardzo żywą i aktywną w społeczeństwie, zdominowanym przez muzułmanów – dodał sekretarz Komisji Młodzieżowej.

Reklama

Na spotkanie sobotnie każda parafia stołeczna wyśle własną delegację, przybędą tam także młodzi wierni z sąsiednich diecezji Bandung i Bogor. Cenny wkład w organizację tego wydarzenia wniosły Fundacja im. Jana Pawła II oraz dziesiątki innych organizacji katolickich i stowarzyszeń studenckich; to one będą animowały całe popołudnie w oczekiwaniu na uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem wysłannika papieskiego. Razem z nim koncelebrować będą m.in. arcybiskup Dżakarty Ignatius Suharyo, inni biskupi miejscowi i nuncjusz apostolski w tym kraju abp Antonio Filipazzi.

W Indonezji – najludniejszym islamskim państwie świata – katolicy tworzą niewielką mniejszość, liczącą ok. 7 mln mieszkańców, czyli nieco ponad 3 proc. ludności kraju. W samej archidiecezji stołecznej odsetek ten jest nieco wyższy i wnosi 3,6 proc. Jakkolwiek konstytucja zapewnia formalnie wolność religijną i swobodę wyznania, w praktyce, zwłaszcza w ostatnich latach, katolicy i inni chrześcijanie padają nierzadko ofiarami różnych aktów przemocy i nadużyć, szczególnie w tych rejonach, gdzie jest silnie zakorzeniona ekstremistyczna wizja islamu, np. na wyspie Aceh.

Katolicy stanowią aktywną część miejscowego społeczeństwa i przyczyniają się do rozwoju kraju czy też pomagając w razie jakichś nagłych potrzeb, np. podczas niszczycielskiej powodzi w styczniu br.

Tagi:
Rok Wiary rok

Reklama

Senat RP: rok 2020 będzie Rokiem o. Józefa Marii Bocheńskiego

2019-10-21 17:04

lk / Warszawa (KAI)

Senat RP przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2020 Rokiem Ojca Józefa Marii Bocheńskiego. W dniu 8 lutego przyszłego roku przypadnie 25. rocznica śmierci wybitnego dominikanina-filozofa.

Archiwum autora

W uchwale senatorowie podkreślili, że o. Józef Maria Bocheński OP zajmuje wyjątkowe miejsce wśród polskich uczonych, reprezentując najważniejszą polską szkołę filozoficzną, zwaną lwowsko-warszawską.

O. Bocheński urodził się 30 sierpnia 1902 r. w Czuszowie, a zmarł 8 lutego 1995 r. w szwajcarskim Fryburgu. Studiował prawo na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, ekonomię na Uniwersytecie w Poznaniu, filozofię we Fryburgu, teologię w Rzymie.

W 1926 wstąpił do seminarium, a potem do Zakonu Kaznodziejskiego św. Dominika. W latach 1934–1940 był profesorem logiki w Angelicum w Rzymie. Habilitował się z logiki w 1938 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1945 r. był profesorem na Uniwersytecie we Fryburgu, na którym w latach 1964–1966 pełnił urząd rektora.

Walczył podczas wojen w 1920 i 1939 roku. W stopniu podpułkownika służył jako kapelan w II Korpusie gen. Władysława Andersa („De virtute militari. Zarys etyki wojskowej”, Kraków 1993). Brał udział w bitwie o Monte Cassino.

Po wojnie o. Bocheński pozostał na emigracji. Jest znany w świecie jako zwolennik filozofii analitycznej. Podejmował próby modernizacji tomizmu za pomocą logiki formalnej („Logika religii”, Warszawa 1990, „Istota i istnienie Boga”, 1993). Jego prace zostały opublikowane w ponadmilionowym nakładzie w wielu krajach, co jest bardzo rzadkie w przypadku filozofów.

Osobną częścią dorobku o. Bocheńskiego są naukowe analizy marksizmu-leninizmu („Lewica, religia, sowietologia”, Warszawa 1996). Na Zachodzie był uważany za głównego znawcę filozoficznych problemów marksizmu. Był także założycielem Instytutu Europy Wschodniej oraz wydawcą ponad 50 tomów monografii w serii „Sovietica” oraz 35 roczników kwartalnika „Studies in Soviet Thought”.

Bibliografia prac dominikanina obejmuje ponad 100 publikacji książkowych, z których ponad 20 przetłumaczono na język polski.

"Całe życie bronił prawd wiary, praw logiki oraz wspierał Polaków walczących o wolność" - podkreślono w przyjętej uchwale.

Senat RP ustanowił zatem rok 2020 Rokiem Ojca Józefa Marii Bocheńskiego, aby w 25. rocznicę śmierci "oddać hołd temu wybitnemu naukowcowi, kapłanowi i patriocie".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Sarah: módlcie się i pokutujcie za waszych pasterzy

2019-11-12 17:30

Krzysztof Bronk/vaticannews.va / Mediolan (KAI)

„Dzięki nieustannej modlitwie w swym klasztorze Benedykt XVI dodaje nam sił. Ta modlitwa jest najpiękniejszą encykliką, jaką mógł przekazać dziś Kościołowi, który musi nauczyć się modlić” – uważa kard. Robert Sarah. Jego zdaniem to właśnie modlitwa jest głównym remedium na kryzys współczesnego Kościoła. „Jeśli myślicie, że wasi kapłani i biskupi nie są święci, to bądźcie święci dla nich! Pokutujcie i pośćcie za ich wady” – mówił prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego podczas spotkania z katolikami w Mediolanie.

Magdalena Miła

Afrykański purpurat przypomniał, że to modlitwa, a nie zniesienie celibatu jest również podstawową odpowiedzią na brak powołań. Jezus przewidział taką sytuację i nie powiedział: musicie się jakoś przeorganizować, ale powiedział „módlcie się!”. Zdaniem kard. Saraha zniesienie celibatu wyrządziłoby w Kościele wielkie szkody.

Zachęcając wiernych do modlitwy, kard. Sarah zapewnił, że w ten sposób zdołają się obronić przed zagrożeniami, które niesie współczesny świat. Przeżywany przez niego kryzys ma różne przejawy, ale jego podstawową przyczyną jest odrzucenie Boga, zamknięcie Go w swoistym areszcie domowym. Tam gdzie Bogu odmawia się centralnego miejsca, tam i człowiek traci przynależną mu pozycję. Na tym opierały się totalitaryzmy XX w. i z tego wypływa też współczesny totalitaryzm relatywizmu. Jednym z tego przejawów jest ideologia gender, która jest lucyferiańską odmową przyjęcia od Boga swej natury. Dociera to również do Kościoła. Kard. Sarah ujawnił, że on sam musiał zająć się sprawą kobiety, która po zmianie płci została przyjęta do seminarium. „Musiałem interweniować, aby zatrzymać święcenia diakonatu” – powiedział prefekt watykańskiej kongregacji.

Afrykański kardynał zaznaczył, że mówiąc o współczesnym świecie musimy pamiętać, że to my doprowadziliśmy do jego dechrystianizacji. „Boli mnie, kiedy widzę, jak wielu biskupów zaprzedaje nauczanie Kościoła i tworzy podziały wśród wierzących” – mówił w Mediolanie kard. Sarah.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Odpalono niepodległościową świecę

2019-11-12 22:07

Agata Zawadzka

Świętowanie 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęło się od Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Gorzowie. W jej trakcie odpalono niepodległościową świecę. Niepodległościowych akcentów tego dnia było jednak znacznie więcej.

Agata Zawadzka
Niepodległościowy pochód w Gorzowie

- W 101. rocznicę odzyskania niepodległości przychodzimy by podziękować Opatrzności za opiekę nad naszą Ojczyzną i prosić dla niej o pokój wewnętrzny i zewnętrzny oraz o pomyślny rozwój społeczny i gospodarczy - mówił do zebranych bp Tadeusz Lityński, który przewodniczył Eucharystii.

Cały artykuł w wydaniu drukowanym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem