Reklama

Kościół

O. Szustak: przeprosiłem księdza biskupa za sposób mojego mówienia w wywiadzie

Ojciec Adam Szustak na swoim kanale youtube opublikował film, w którym szerzej dzieli się swoimi odczuciami po piątkowym spotkaniu z abp. Stanisławem Gądeckim.

[ TEMATY ]

o. Adam Szustak

youtube.com/langustanapalmie

Jak na samym początku zaznacza znany dominikanin:

- Uwaga, to było spotkanie, to była rozmowa. Nie było żadnego dywanika, nie było żadnego stawiania do pionu, nie było żadnego korygowania, nie było żadnego karania. To była rozmowa. Chciałbym powiedzieć, że jestem bardzo, bardzo wdzięczny biskupowi Gądeckiemu, za właśnie takie podejście do sprawy. Że usiedliśmy w cztery oczy. Po prostu ja i on. Nie było żadnej komisji śledczej.

Reklama

Jak dodaje:

- Porozmawialiśmy na temat tego, o czym mówiłem w tym wywiadzie i też na parę innych tematów. I moi drodzy, dla mnie to jest bardzo istotne, że to jest w ogóle w Kościele możliwe. Uważam, że to było bardzo, bardzo fajne.

Podziel się cytatem

Dominikanin podzielił się także swoimi odczuciami na temat podejścia wiernych do różnic w Kościele. Ubolewał nad tym, że tak trudno w Kościele pomyśleć o czymś takim jak rozmowa.

Reklama

- Czego dotyczyła nasza rozmowa? Po pierwsze: przeprosiłem księdza biskupa za sposób mojego mówienia w tym wywiadzie. Ja też zdaję sobie sprawę kochani, że to jest nieadekwatne to, co zrobiono z tą moją wypowiedzią. Wyrwano dwie minuty, wyrwano jeden wzburzony tekst, który - tak, nie powinien mieć miejsca. Przeprosiłem za to. Przeprosiłem za sposób, który nie miał w sobie szacunku, który był wulgarny, który był wzburzeniem. Wytłumaczyłem skąd się wziął. Wytłumaczyłem, że wziął się z pewnej bezradności, z gniewu, z wkurzenia, co go nie usprawiedliwia – przyznał założyciel kanału Langusta na Palmie.

Ojciec Szustak w filmie przeprosił także wszystkich oglądających, których dotknęły jego wypowiedzi.

Jak zaznacza, w dalszej części rozmowy arcybiskupa z zakonnikiem poruszone zostały m.in. tematy najważniejszych zadania Kościoła po pandemii, trudne kwestie tj. pedofilia czy akty apostazji, odchodzenie młodych od Kościoła. Mówił także o różnicach w podejściu do kierunków, w których aktualnie Kościół w Polsce powinien iść. Jak przyznał może to wynikać z różnych płaszczyzn działania jego i abp. Gądeckiego. Wyraził także swoje pragnienie, aby różne wizje Kościoła były stale ze sobą konfrontowane, właśnie na płaszczyźnie spotkania i rozmowy.

O. Szustak zaproponował także arcybiskupowi, aby Episkopat zainicjował zebranie bardzo szerokiego grona ludzi Kościoła i nie tylko, z różnego rodzaju opcji.

- Zebrać paru mądrych teologów, paru wybitnych, zatroskanych o Kościół dziennikarzy, kilku ludzi z różnych frakcji kościelnych, świeckich, zaangażowanych w miłość do Kościoła i chęć naprawy i zmiany. Wziąć wybitnych duszpasterzy. Specjalistów życia kościelnego w różnorodnych dziedzinach. Oczywiście z reprezentacją kobiet, sióstr zakonnych, ludzi, którzy robią robotę świecką w różnych dziedzinach. To powinno być pewnie kilkadziesiąt osób. Ludzi z różnej maści. Także krytycznych – mówił dominikanin.

Podziel się cytatem

Ojciec Szustkach chciałby, aby takie grono wypracowało pewne konkretne postulaty nt. tego, czego katolik w Polsce oczekuje od biskupów. Chodzi, zdaniem dominikanina, o przygotowanie pewnej propozycji tego, dokąd mogłyby pójść zmiany.

- Potrzebujemy spotkania i rozmowy – zaznacza znany zakonnik.

Podziel się cytatem

Ojciec Szustak zaznaczył, że abp. Gądecki obiecał pomyśleć o tej propozycji i przyznał, że to mógłby być swoisty głos ludu.

Jak przyznaje sam dominikanin, po piątkowym spotkaniu obudziła się w nim jeszcze większa chęć działania i przyprowadzania ludzi do Kościoła, do Pana Boga.

2021-05-30 19:52

Ocena: +25 -17

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błogosławieństwo na wyciągnięcie ręki

Niedziela bielsko-żywiecka 8/2019, str. IV

[ TEMATY ]

o. Adam Szustak

MR

Dynamizm Ewangelii udzielił się uczestnikom

Dynamizm Ewangelii udzielił się uczestnikom

Ponad 4,5 tys. ludzi, 8 lutego, przyszło na spotkanie uwielbieniowe „Błogosławieni” z dominikanami: o. Adamem Szustakiem OP i o. Tomaszem Nowakiem OP do Hali Widowiskowo-Sportowej w Bielsku-Białej. Słowa, muzyka, uwielbienie, modlitwa wstawiennicza i błogosławieństwo – tak w skrócie można przedstawić schemat mitingu ewangelizacyjnego, jaki odbył się pod Dębowcem. Towarzyszyła temu profesjonalna scena z nagłośnieniem i oświetleniem, dwa telebimy, plejada wytrawnych muzyków oraz dwójka charyzmatycznych kaznodziei.

CZYTAJ DALEJ

Już dziś wielkie uwielbienie

2021-09-26 15:46

[ TEMATY ]

Hubert Kowalski

Leopold Twardowski

ZWLM

Katarzyna Krawcewicz

Trwają V Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. Już za kilka godzin w kościele św. Urbana rozpocznie się koncert uwielbieniowy.

Warsztaty prowadzą Hubert Kowalski i Leopold Twardowski. To przede wszystkim ich kompozycje pojawiły się w repertuarze. Z racji, że to już piąta edycja, a zatem mały jubileusz, powtórzone zostały największe hity z poprzednich lat.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza św. zainaugurowała święto Wojsk Obrony Terytorialnej

2021-09-26 16:25

[ TEMATY ]

terytorialsi

Wojska Obrony terytorialne

DWOT

W obchodzone dziś święto Wojsk Obrony Terytorialnej w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza św. w intencji żołnierzy formacji. Eucharystii przewodniczył ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego. Po zakończeniu Mszy św. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia sztandarów pięciu brygadom WOT oraz Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Na początku Mszy św. Do katedry wprowadzony został sztandar WOT i odegrany został Mazurek Dąbrowskiego. Ks. płk Bogdan Radziszewski odczytał przesłanie abp. Józefa Guzdka administratora Ordynariatu Polowego, uczestniczącego w dorocznym spotkaniu środowisk policyjnych na Jasnej Górze, odczytał ks. płk Radziszewski. Abp Guzdek dziękował żołnierzom WOT za ofiarną służbę na rzecz Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję