Reklama

Misje

"Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało" (Mt 9, 35)

Niedziela częstochowska 26/2002

Dzisiejszy świat pełen jest wędrujących z miejsca na miejsce ludzi. Jednych zmuszają do drogi warunki życia, innych ciekawość świata. Miłosierny Samarytanin, który opatrzył rannego i pobitego przez zbójców, nie pytał skąd pochodzi i dokąd zmierza, jakie jest jego wyznanie, narodowość czy poglądy polityczne. Widział w nim potrzebującego brata i natychmiast udzielił mu pomocy (Łk 10, 33-35). Takim widzialnym znakiem miłości Bożej w świecie, która nie wyróżnia nikogo, jest praca misjonarza. Jak trudna i odpowiedzialna to praca mogli się dowiedzieć nauczyciele, rodzice i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 w Częstochowie, goszcząc 23 kwietnia br. misjonarza o. Zbigniewa Majewskiego z Afryki. Przybywający z niecodzienną wizytą o. Zbigniew bardzo ciekawie opowiadał licznie zgromadzonym o codziennym życiu dzieci, młodzieży i starszych w Burkina Faso. Ludność tego kraju cierpi na brak wody, a większość dzieci nie ma dostępu do szkoły, dlatego rozpoczęto budowę pierwszego "polskiego" gimnazjum, aby ułatwić tamtejszym dzieciom naukę.

Spotkanie poprzedzone zostało katechezą misyjną przeprowadzoną we wszystkich klasach i wykonaniem prac plastycznch nt. Przyjaciele z Afryki. Wielu uczniów zachęconych przez katechetkę napisało listy do afrykańskich rówieśników. Przekazaliśmy również fundusze na potrzeby dzieci z Burkina Faso. Uczeń Artur Kołodziejczyk uwiecznił spotkanie na kasecie wideo, a Albert Stęclik wykonywał zdjęcia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi za obowiązkowym udziałem uczniów w lekcjach religii lub etyki

2021-06-12 16:33

[ TEMATY ]

biskup

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Biskupi zgodnie stoją na stanowisku, że należy wprowadzić obowiązek, aby każdy uczeń uczestniczył w lejcach religii bądź etyki powiedział KAI przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP - bp Wojciech Osial.

Biskup Osial zaznaczył, że wcześniej zostały wystosowane ankiety na ten temat do biskupów i Wydziałów Katechetycznych poszczególnych Kurii diecezjalnych. Pozwoliły one nakreślić kierunki rozwoju katechezy w Polsce. „Biskupi są zgodni co do konieczności podejmowania starań o wprowadzenie obowiązkowego wyboru pomiędzy religią bądź etyką. Ale oczywiście uczeń mógłby też wybrać zarówno religię jak i etykę. Chodzi o to, żeby nie było dotychczas funkcjonującego zapisu, który mówi, że uczeń może nie wybrać żadnego z tych przedmiotów. Staramy się o to, aby nie było dotychczasowej możliwości rezygnacji zarówno z religii jak i etyki – powiedział przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

CZYTAJ DALEJ

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom

2021-06-02 07:58

[ TEMATY ]

Tarnów

Diecezja Tarnowska

1 czerwca br. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje na pierwsze parafie czternastu neoprezbiterom diecezji tarnowskiej.

Posłani kapłani przyjadą do tych parafii w ostatnich dniach sierpnia. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą.

CZYTAJ DALEJ

Wdzięczni za dar małżeństwa, rodziny i wspólnoty

2021-06-13 13:26

ks. Łukasz Romańczuk

Dziś w Sanktuarium NMP Matki Dobrej Rady w Sulistrowiczkach odbyło się coroczne Spotkanie Rodzin. Uroczystość ta połączona była z obchodami 30-lecia utworzenia parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sulistrowicach. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, który wręczył zasłużonym parafianom Medale św. Jadwigi.

Zanim rozpoczęła się Eucharystia, ks. abp Józef Kupny poświęcił figurę Księcia Bolka II Małego. Jest to dar metropolity wrocławskiego dla miłośników Ziemi Ślężańskiej. Postawiona ona została przed wejściem na plac kościelny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję