Reklama

Europa

Mińsk: 40-lecie święceń kapłańskich abp. Kondrusiewicza

Za 40 lat posługi kapłańskiej abp. Tadeusza Kondrusiewicza dziękował białoruski Kościół w poniedziałek 31 maja w mińskiej katedrze Najświętszego Imienia Maryi.

2021-06-01 11:42

[ TEMATY ]

Abp Tadeusz Kondrusiewicz

catholic.by

Eucharystii przewodniczył jubilat, który 31 maja 1981 r. przyjął w Kownie święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego administratora apostolskiego archidiecezji kowieńskiej, bpa Ludasa Pavilionisa. Koncelebrowali ją nuncjusz apostolski na Białorusi, arcybiskup Ante Jozić, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi, biskup witebski Oleg Butkiewicz, administrator apostolski sede vacante archidiecezji mińsko-mohylewskiej, biskup Kazimierz Wielikosielec OP oraz zwierzchnik białoruskich grekokatolików, archimandryta Sergiusz Gajek. Licznie obecni byli księża, osoby konsekrowane i wierni świeccy.

W homilii abp Kondrusiewicz przypomniał z wdzięcznością Bogu i Jego Opatrzności najważniejsze momenty swojego powołania i posługi na przestrzeni czterech dekad.

Reklama

„40 lat temu, 31 maja 1981 r., rozpocząłem swoją podróż kapłańską w Wilnie, w parafii św. Teresy z Avila i w słynnym Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. To właśnie w Ostrej Bramie w 1976 roku, jako odnoszący sukcesy inżynier z dobrą karierą, zmieniłem swoje plany życiowe. Ostra Brama stała się dla mnie miejscem, gdzie usłyszałem głos swojego życiowego powołania” – wyznał jubilat. Dodał, iż następnie kontynuował swą posługę w parafii MB Szkaplerznej w Druskiennikach, a później w parafii Ducha Świętego w Wilnie.

„Były to lata posługi dla ludzi różnych narodowości, w tym Białorusinów, którzy z powodu braku księży i kościołów często wyjeżdżali na Litwę, aby uczestniczyć we Mszy św., spowiedzi, chrzcić dzieci, brać ślub… To był czas przygotowań do mojej pracy na Białorusi i w Rosji ”- powiedział hierarcha.

Kontynuując wspominanie dziejów swego kapłaństwa dodał: „W 1988 roku otrzymałem pozwolenie na posługę w Grodnie i zostałem mianowany proboszczem parafii franciszkańskiej Matki Bożej Anielskiej oraz zostałem pierwszym po 28 latach proboszczem parafii (obecnie katedralnej) parafii św. Franciszka Ksawerego. Potem przeżyliśmy czas nowej nadziei związany z pierestrojką. Cieszyłem się dziękując Bogu za łaskę powrotu do ojczyzny, by służyć ludowi jako kapłan. Ale czekała mnie niespodzianka. W 1989 roku papież Jan Paweł II mianował mnie biskupem. Kontynuowałem moją podróż kapłańską jako następca Apostołów, kiedy trzeba było zatroszczyć się nie o dwie parafie w Grodnie, ale o cały białoruski Kościół. Ale Bóg nie zostawił mnie samego i hojnie mnie pobłogosławił. Rozpoczął się czas odrodzenia Kościoła w naszej Ojczyźnie”.

Reklama

Abp Kondrusiewicz przypomniał, że Bóg miał inne plany. „Chciał, żebym kontynuował moją podróż w Rosji, gdzie musiałem zaczynać od zera. I znowu Bóg hojnie mnie pobłogosławił. Kraj, z którego Jezus został wygnany i ukrzyżowany przez trzy pokolenia, zaczął wznosić się do nowego życia duchowego. Z woli Ojca Świętego Benedykta XVI wróciłem w 2007 roku na Białoruś, aby kontynuować moją podróż kapłańską i biskupią. Dziś, kiedy nie jestem już zwykłym człowiekiem, pozostaję biskupem i kapłanem i staram się służyć Kościołowi i ludziom w ich zbawieniu” – powiedział jubilat. Podsumowując swą 40-letnią posługę, abp Kondrusiewicz wyraził przede wszystkim wdzięczność swym rodzicom za dar życia Bożego i wychowania katolickiego w czasach wojującego ateizmu.

„Dziękuję kapłanom, których wówczas spotkałem i którzy pomogli rozpoznać powołanie do kapłaństwa. Dziękuję Kościołowi na Litwie za umożliwienie mi formacji kapłańskiej. Dziękuję Papieżom: św. Janowi Pawłowi II, Benedyktowi XVI i Franciszkowi za troskę o Kościół na Białorusi i w Rosji. Dziękuję biskupom, kapłanom i osobom konsekrowanym, z którymi współpracowałem i z którymi nadal pracuję. Dziękuję wam, drodzy wierzący. Droga kapłańska, która rozpoczęła się 40 lat temu, trwa nadal. Proszę was, módlcie się, aby przyniosła owoce” - powiedział abp Kondrusiewicz kończąc swe wystąpienie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Białoruś: internetowe rekolekcje po przewodnictwem abp. Kondrusiewicza

[ TEMATY ]

Białoruś

Abp Tadeusz Kondrusiewicz

catholic.by

W związku z ograniczeniami wynikającymi z gwałtownego pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej na Białorusi, a także bezprawnym wydaleniem ze swej ojczyzny abp. Tadeusza Kondrusiewicza, tegoroczne rekolekcje adwentowe w mińskim kościele archikatedralnym Najświętszej Marii Panny odbędą się w niecodziennym formacie – informuje portal cahtolic.by.

Od czwartku 3 grudnia do niedzieli 6 grudnia rekolekcje dla wiernych parafii katedralnej i wszystkich chętnych do przyłączenia się do nich poprowadzi metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz za pomocą mediów audiowizualnych. Nagrania rekolekcji prowadzonych przez przewodniczącego białoruskiego episkopatu katolickiego będą również dostępne na portalu catholic.by. Portal zaprasza wszystkich do udział w tych niezwykłych rekolekcjach adwentowych, aby przygotowali swoje serca na obchody uroczystości Narodzenia Syna Bożego i na spotkanie z Chrystusem w życiu codziennym.

CZYTAJ DALEJ

Papież: konflikty, kryzys gospodarczy i sanitarny przyczyną głodu milionów ludzi

2021-06-14 20:47

[ TEMATY ]

konflikt

papież Franciszek

PAP

Papież Franciszek oświadczył, że konflikty na świecie, ekstremalne zjawiska pogodowe, kryzysy gospodarcze i sanitarny stały się przyczyną głodu i niedożywienia milionów ludzi. Napisał o tym w przesłaniu do polskiego ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki.

Polski minister przewodniczy obradom 42. Sesji Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa FAO, rozpoczętej w poniedziałek w trybie zdalnym.

CZYTAJ DALEJ

Sejm powołał senator Lidię Staroń na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich

2021-06-15 16:51

[ TEMATY ]

sejm

Rzecznik Praw Obywatelskich

Adobe.Stock.pl

Sejm powołał we wtorek senator niezależną Lidię Staroń na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Aby mogła objąć stanowisko, zgodę musi jeszcze wyrazić Senat.

Posłowie - inaczej niż to było w poprzednich głosowaniach nad wyborem RPO w tej kadencji Sejmu - głosowali łącznie nad obydwojgiem zgłoszonych kandydatów, a nie w kolejności alfabetycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję