Reklama

Wiara

W polonijnych parafiach w Europie ruszyła inicjatywa Dnia Modlitw za polskie rodziny na emigracji

W polonijnych parafiach w Europie ruszyła inicjatywa Dnia Modlitw za polskie rodziny na emigracji. Jest to odpowiedź na rosnącą laicyzację oraz wyraz troski o kondycję małżeństw - powiedział PAP przewodniczący Zespołu Inicjatyw Duszpasterskich Polonijnej Rady Rodziny oblat o. Damian Kopytto z Belgii.

Rada ds. Rodziny przy Delegacie Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesławie Lechowiczu zainaugurowała w polonijnych parafiach Europy Dzień Modlitw za polskie rodziny na emigracji. Będzie on odbywał się w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

"W związku z rozpoczętym z inicjatywy papieża Franciszka 19 marca Rokiem Rodziny poświęconym głębszej refleksji nad adhortacją apostolską "Amoris laetitia" oraz ogłoszonym 8 grudnia ub.r. Rokiem Świętego Józefa postanowiliśmy podjąć systematyczną modlitwę za polskie rodziny na emigracji. Będzie ona się odbywała w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. W maju wzięli w niej udział małżonkowie z parafii w Belgii, Norwegii, Niemczech, Francji i Włoch oraz wielu innych krajów Europy" - powiedział o. Kopytto.

Reklama

Wspomniał, że jedna z par w Brukselki wyraziła radość, że może modlić się za małżeństwa w Kopenhadze, Budapeszcie, Pradze, czy Rzymie, z kolei w tamtych miejscach inni modlą się w ich intencji.

Jego zdaniem sytuacja polskich rodzin żyjących na emigracji często jest trudna. "Zasadniczo Polacy nie mają problemów z aklimatyzacją w danym kraju. Mimo to życie w obcej kulturze oraz bieg za pieniędzmi w znaczący sposób wpływa na życie rodzinne" - powiedział koordynator Duszpasterstwa Polskiego w Belgii.

Dużym wyzwaniem na emigracji jest wierność małżeńska oraz wychowanie dzieci. "Ludzie żyją w kulturze laickiej, gdzie nie ma odniesienia do wartości chrześcijańskich, Bożych przykazań, gdzie dominuje konsumpcjonizm, materializm i pęd do sukcesu. Brakuje także czasu na budowanie wzajemnych relacji między członkami rodziny, czy przekazywanie dzieciom rodzimej tradycji. To często rodzi napięcia, kryzysy, z którymi ludzie sami sobie nie potrafią poradzić" - powiedział o. Kopytto.

Reklama

Wspomniał, że powszechna laicyzacja wpływa na spadek liczby małżeństw. "Coraz mniej par zawiera związek sakramentalny. Wybierają życie na kontrakcie cywilnym albo w ogóle często nie legalizują związku i po jakimś czasie się rozchodzą" - zwrócił uwagę zakonnik.

"My chcemy promować kulturę chrześcijańską i trwałe małżeństwo mężczyzny i kobiety, dlatego zwracamy się z modlitwę do Boga" - zaznaczył. Wspomniał, że przy ośrodkach polonijnych istnieją także zespoły, które zajmują się formacją osób przygotowujących się do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego poprzez kursy i warsztaty dla narzeczonych. Działają także poradnie rodzinne i psychologiczne.

Pytany o możliwości działań duszpasterstw polonijnych w czasie pandemii zakonnik powiedział, że był to bardzo trudny czas. W Norwegii w mszach św. i nabożeństwa może uczestniczyć 8 osób, zaś w Belgii od grudnia ub.r. w dalszym ciągu jest limit 15 osób i ma to potrwać do 9 czerwca.

W Brukseli i poza miastem znajduje się 6 świątyń. "Przed pandemią w liturgiach regularnie uczestniczyło w każdy weekend około 4 tysięcy osób. Wraz z wprowadzeniem ograniczeń musieliśmy uruchomić specjalną platformę do rezerwacji miejsc prosząc, by Polacy zgłaszali się na jedną mszę św. niedzielną w miesiącu" - zauważył o. Kopytto.

Od połowy maja w mszach św. w Belgii może uczestniczyć 50 osób stojących na zewnątrz. "Bruksela jest miastem stosunkowo mocno zabudowanym. Nie wszędzie mamy więc taką możliwość, żeby gdzieś w ogrodzie odprawić liturgię. Czekamy zatem na złagodzenie obostrzeń. Zgodnie z zapowiedziami od 9 czerwca w publicznych celebracjach liturgicznych wewnątrz kościołów będzie mogło uczestniczyć 100 osób. Liczmy, że to pozwoli na wznowienie zaległych pierwszych komunii św., bierzmowania, spotkań grup parafialnych" - zapowiedział.

W jego ocenie, "restrykcje nałożone na związki wyznaniowe w Belgii były bardzo rygorystyczne w porównaniu z innymi krajami Europy, czy świata". "Od wielu miesięcy nawet wielometrażowe sklepy są otwarte, natomiast w kościołach wciąż są limity" - powiedział o. Kopytto. Jako przykład wskazał Narodową Bazylikę Najświętszego Serca w Brukseli, która dysponuje 2 tys. miejsc siedzących mogła przyjąć tylko 15 osób.

W związku z inicjatywą Dnia Modlitw za polskie rodziny na emigracji Zespół Inicjatyw Duszpasterskich Polonijnej Rady Rodziny przygotował dla wszystkich materiały i modlitwy do animacji mszy św. Małżonkowie brali czynny udział w liturgii poprzez odczytanie komentarzy, czytań i modlitw.

Przedstawiciele PMK i ośrodków duszpasterstwa polskojęzycznego w krajach europejskich wchodzą w skład powołanej w 1992 r. Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej (PRDEZ). Obrady tego gremium mają miejsce raz do roku i koncentrują się na aktualnych wyzwaniach duszpasterskich.

Polonijna Rada Rodziny powstała przy Delegacie KEP bp Wiesławie Lechowiczu powstała w 2020 r. po Kongresie Rodzin Polonijnych w Paryżu, w którym wzięło udział 180 Polaków mieszkających na emigracji. Zrzesza ona przedstawicieli duszpasterstwa małżeństw i rodzin z krajów europejskich. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

2021-06-02 09:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: rozpoczęła się szczególna modlitwa o pokój przed ołtarzem adoracji

[ TEMATY ]

modlitwa

TV Niedziela

Ołtarz adoracji - Światło Pojednania i Pokoju

Ołtarz adoracji - Światło Pojednania i Pokoju

Kolejna szczególna modlitwa o pokój rozpoczęła się na Jasnej Górze. Prośby zanoszone są przed Jezusem wystawionym w Najświętszym Sakramencie w ołtarzu adoracji zatytułowanym: Światło pojednania i pokoju. Tryptyk, przeznaczony do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Kibeho w Rwandzie, wpisuje się w dzieło „Dwunastu gwiazd w koronie Matki Bożej”, tj. w inicjatywę utworzenia na świecie dwunastu miejsc adoracji, skąd płynie modlitwa w intencji pokoju.

Ołtarz usytuowany został w jasnogórskim Wieczerniku. To szczególne miejsce, gdzie zatrzymuje się wielu pielgrzymów chcących skorzystać z sakramentu pojednania i dziękujących za łaskę nawrócenia. Modlitwę o pokój zainaugurowała Msza św., którą celebrował o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów. - Wiemy, że na Jasnej Górze od dłuższego już czasu trwa modlitwa o pokój na Ukrainie, za uchodźców, za tych którzy są prześladowani, zwłaszcza za chrześcijan. Mam nadzieję, że ten ołtarz będzie dodatkową inspiracją. Jest pięknie artystycznie wykony, pełen symboliki, przesłania. Możemy więc w czasie adoracji patrząc na Jezusa, widzieć sceny biblijne i te nawiązujące do tajemnicy Bożego Miłosierdzia, to z pewnością może nam pomóc w skupieniu, w adoracji – powiedział o. Mariusz Tabulski.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

Wyrokiem nakazowym sądu w Kolonii ks. prof. Dariusz Oko został skazany na karę grzywny w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego w naukowym czasopiśmie „Thelogisches” artykułu opisującego zjawisko wewnątrzkościelnej zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na szkodę nieletnich oraz wykorzystującej zależnych od niej kleryków. Grupa połączona była homoseksualnymi praktykami i wzajemnym wsparciem swoich członków. Drugim skazanym jest dziewięćdziesięcioletni niemiecki teolog ks. prof. Johannes Stöhr, redaktor naczelny „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Festyn w Łańcuchowie

2021-07-29 12:57

Grzegorz Jacek Pelica

Festyn rodzinny „Jakubki” w Łańcuchowie odbył się już po raz trzeci. W tej parafii przechowywane są relikwie św. Jakuba; ich obecność dała impuls do świętowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję