Reklama

Niedziela Lubelska

Żyć dla innych. Bierzmowanie w parafii Świętej Rodziny w Chełmie

Tadeusz Boniecki

W parafii Świętej Rodziny w Chełmie młodzież przyjęła sakrament bierzmowania. Udzielił go bp Adam Bab.

Bierzmowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej parafii. Tak jak wszystkie sakramenty, również i bierzmowanie przed przyjęciem wymaga odpowiedniego przygotowania kandydatów. Młodzież z parafii Świętej Rodziny w Chełmie została przygotowywana przez ks. Karola Mazura. Zwieńczeniem wielomiesięcznych przygotowań było przyjęcie 1 czerwca, w Dzień Dziecka, sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej z rąk bp. Adama Baba przez liczną grupę młodzieży.

Pasterza oraz kandydatów do bierzmowania, świadków i wszystkich obecnych powitał proboszcz ks. Mirosław Bończoszek. Przypomniał słowa kierowane do młodych przez sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. - „Jeśli umiesz patrzeć w przyszłość, to musisz sobie postawić wielkie wymagania. Musisz wychowywać w duchu ofiary i do ofiary się uzdalniać. Aby tak się stało, do tego potrzebujemy mocy Ducha Świętego. Potrzebujecie tej mocy zwłaszcza wy, wchodzący w dojrzałe życie” - powiedział ks. Bończoszek. Rodzice kandydatów do bierzmowania prosili księdza biskupa, aby wylał Ducha Świętego na ich dzieci zgromadzone w parafialnym Wieczerniku. - Sakrament bierzmowania jest pieczęcią Ducha Świętego, która otwiera na świadectwo wiary chrześcijańskiej we współczesnym świecie. Jako rodzice chcemy wspierać nasze dzieci na tej drodze - zapewnili.

Reklama

Kazanie pomogli wygłosić księdzu biskupowi sami kandydaci do bierzmowania. Bp Bab poprosił dwie osoby, aby powiedziały czym jest dla nich wiara. Jedna z dziewczyn odpowiedziała: - Wiara umacnia nas w codziennym życiu. Motywuje do wstania rano i trzymaniem się drogowskazów pokazanych przez Boga. - Wiara pozwala mi być lepszą osobą - dzieliła się druga kandydatka do bierzmowania. Ksiądz biskup podkreślił, że wiara wszystkich młodych oraz parafian jest kształtowana w kościele pw. Świętej Rodziny. - Ufam, że wtedy, gdy będziecie chcieli przejąć pałeczkę w sztafecie pokoleń i przekazać wiarę swoim dzieciom, to wszystko wydarzy się w przestrzeni Świętej Rodziny. Dzisiaj wy stanowicie święte rodziny w tej parafii i chcecie w przyszłości pozakładać święte rodziny - powiedział bp Adam Bab. Pasterz wyjaśnił, że „założyć świętą rodzinę to oznacza służbę, wejście w dar siebie”. - Wówczas radością będzie życie dla męża, żony, dzieci. Życie dla drugiego człowieka jest uszczęśliwiające - podkreślił. Prosił, aby młodzi na swoje dalsze plany życiowe przyjęli dar Ducha Świętego. Wyjaśnił jak ten dar trzeba wiązać z dalszymi planami, zamiarami przejścia przez życie na wzór Świętej Rodziny. Przestrzegał przed uleganiem egoizmowi, który jest wrogiem rodziny. Na zakończenie bp Adam Bab przypomniał, że w każdej rodzinie, w życiu każdej osoby powinno się znaleźć miejsce dla Pana Boga.

Bezpośrednio po homilii ksiądz biskup udzielił sakramentu bierzmowania kilkudziesięciu osobom. Asystował mu proboszcz ks. Mirosław Bończoszek wraz z ks. Wojciechem Jaroszyńskim, wicedziekanem dekanatu Chełm - zachód. Po udzieleniu sakramentu bierzmowania młodzi odmówili modlitwę powszechną. Następnie przynieśli do ołtarza dary, m.in. nowy baldachim procesyjny, zakupiony przez parafian. Na zakończenie uroczystości młodzi otrzymali krzyże poświęcone przez bp. Baba. Będą im przypominały o konieczności bycia dojrzałym chrześcijaninem w codzienności. W słowie końcowym pasterz zachęcał młodych do aktywnego włączenia się w formację chrześcijańską w ramach wspólnot działających przy parafii. Poinformował też o trwających duchowych przygotowaniach do kolejnych Światowych Dni Młodzieży, które za dwa lata odbędą się w stolicy Portugalii.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172

Reklama


Reklama


2021-06-04 04:08

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Badanie: Polacy przewidują, że w kolejnych miesiącach znacznie wzrosną ceny nieruchomości

2021-07-27 15:47

[ TEMATY ]

społeczeństwo

Archiwum

Polacy przewidują, że najbliższe miesiące przyniosą znaczny wzrost cen zakupu lub wynajmu nieruchomości. 17 proc. planujących zakup chce kupić nieruchomość w celach inwestycyjnych - wynika z opublikowanego we wtorek badania przeprowadzonego przez Grupę ING.

Z badania "Finanse i nieruchomości" wynika, że prawie połowa (48,3 proc.) Polaków posiada dom lub mieszkanie, które nie są obciążone kredytem hipotecznym, jednak osoby młode, które planują zakup nieruchomości, decydują się na kredyt.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

2021-07-26 11:43

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Przed "Kościołem i doktryną bez wiary" przestrzegł swych rodaków papież-senior Benedykt XVI. Na łamach „Herder Korrespondenz” ukazał się artykuł, który powstał w rozmowie z publicystą Tobiasem Winstelem. Papież-senior zaznacza w nim, że jedynie wiara wyzwala ludzi z ograniczeń i ciasnoty ich czasów. „Doktryna musi rozwijać się w wierze i z wiary, a nie stać obok niej” – stwierdza Benedykt XVI.

Papież-senior podkreśla, że „Kościół składa się z pszenicy i plew, dobrych i złych ryb. Nie chodzi zatem o oddzielenie dobrych od złych, ale oddzielenie wierzących od niewierzących". Odnosząc się do roli niemieckich biskupów zaznacza: „Dopóki w oficjalnych tekstach kościelnych przemawiać będzie tylko urząd, a nie serce i duch, dopóty trwać będzie exodus ze świata wiary", powiedział Benedykt XVI. Oczekuje on od ludzi Kościoła „prawdziwego, osobistego świadectwa wiary".

CZYTAJ DALEJ

Błażej Kmieciak prostuje fałszywą tezę mediów o skali pedofilii wśród duchownych

2021-07-28 12:51

[ TEMATY ]

raport

Adobe Stock

Raport Państwowej Komisji ds. Pedofilii nie daje podstaw do wniosku, że 30% pedofilów to duchowni - podkreśla w rozmowie z KAI szef Komisji Błażej Kmieciak, prostując tezę prezentowaną wczoraj przez wiele mediów. Wedle badań przytoczonych w ogłoszonym wczoraj Raporcie, duchowni są sprawcami około 1 procenta przestępstw pedofilskich.

Publikujemy treść rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję