Reklama

Niedziela Lubelska

Żyć dla innych. Bierzmowanie w parafii Świętej Rodziny w Chełmie

Tadeusz Boniecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W parafii Świętej Rodziny w Chełmie młodzież przyjęła sakrament bierzmowania. Udzielił go bp Adam Bab.

Bierzmowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej parafii. Tak jak wszystkie sakramenty, również i bierzmowanie przed przyjęciem wymaga odpowiedniego przygotowania kandydatów. Młodzież z parafii Świętej Rodziny w Chełmie została przygotowywana przez ks. Karola Mazura. Zwieńczeniem wielomiesięcznych przygotowań było przyjęcie 1 czerwca, w Dzień Dziecka, sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej z rąk bp. Adama Baba przez liczną grupę młodzieży.

Pasterza oraz kandydatów do bierzmowania, świadków i wszystkich obecnych powitał proboszcz ks. Mirosław Bończoszek. Przypomniał słowa kierowane do młodych przez sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. - „Jeśli umiesz patrzeć w przyszłość, to musisz sobie postawić wielkie wymagania. Musisz wychowywać w duchu ofiary i do ofiary się uzdalniać. Aby tak się stało, do tego potrzebujemy mocy Ducha Świętego. Potrzebujecie tej mocy zwłaszcza wy, wchodzący w dojrzałe życie” - powiedział ks. Bończoszek. Rodzice kandydatów do bierzmowania prosili księdza biskupa, aby wylał Ducha Świętego na ich dzieci zgromadzone w parafialnym Wieczerniku. - Sakrament bierzmowania jest pieczęcią Ducha Świętego, która otwiera na świadectwo wiary chrześcijańskiej we współczesnym świecie. Jako rodzice chcemy wspierać nasze dzieci na tej drodze - zapewnili.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kazanie pomogli wygłosić księdzu biskupowi sami kandydaci do bierzmowania. Bp Bab poprosił dwie osoby, aby powiedziały czym jest dla nich wiara. Jedna z dziewczyn odpowiedziała: - Wiara umacnia nas w codziennym życiu. Motywuje do wstania rano i trzymaniem się drogowskazów pokazanych przez Boga. - Wiara pozwala mi być lepszą osobą - dzieliła się druga kandydatka do bierzmowania. Ksiądz biskup podkreślił, że wiara wszystkich młodych oraz parafian jest kształtowana w kościele pw. Świętej Rodziny. - Ufam, że wtedy, gdy będziecie chcieli przejąć pałeczkę w sztafecie pokoleń i przekazać wiarę swoim dzieciom, to wszystko wydarzy się w przestrzeni Świętej Rodziny. Dzisiaj wy stanowicie święte rodziny w tej parafii i chcecie w przyszłości pozakładać święte rodziny - powiedział bp Adam Bab. Pasterz wyjaśnił, że „założyć świętą rodzinę to oznacza służbę, wejście w dar siebie”. - Wówczas radością będzie życie dla męża, żony, dzieci. Życie dla drugiego człowieka jest uszczęśliwiające - podkreślił. Prosił, aby młodzi na swoje dalsze plany życiowe przyjęli dar Ducha Świętego. Wyjaśnił jak ten dar trzeba wiązać z dalszymi planami, zamiarami przejścia przez życie na wzór Świętej Rodziny. Przestrzegał przed uleganiem egoizmowi, który jest wrogiem rodziny. Na zakończenie bp Adam Bab przypomniał, że w każdej rodzinie, w życiu każdej osoby powinno się znaleźć miejsce dla Pana Boga.

Reklama

Bezpośrednio po homilii ksiądz biskup udzielił sakramentu bierzmowania kilkudziesięciu osobom. Asystował mu proboszcz ks. Mirosław Bończoszek wraz z ks. Wojciechem Jaroszyńskim, wicedziekanem dekanatu Chełm - zachód. Po udzieleniu sakramentu bierzmowania młodzi odmówili modlitwę powszechną. Następnie przynieśli do ołtarza dary, m.in. nowy baldachim procesyjny, zakupiony przez parafian. Na zakończenie uroczystości młodzi otrzymali krzyże poświęcone przez bp. Baba. Będą im przypominały o konieczności bycia dojrzałym chrześcijaninem w codzienności. W słowie końcowym pasterz zachęcał młodych do aktywnego włączenia się w formację chrześcijańską w ramach wspólnot działających przy parafii. Poinformował też o trwających duchowych przygotowaniach do kolejnych Światowych Dni Młodzieży, które za dwa lata odbędą się w stolicy Portugalii.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172

Reklama



2021-06-04 04:08

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Wierność i miłość braterska dają moc wspólnocie

2024-04-23 13:00

Marzena Cyfert

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Ostatnie rejonowe spotkanie presynodalne dla rejonów Wrocław-Katedra i Wrocław-Sępolno odbyło się w katedrze wrocławskiej. Katechezę na temat Listu do Kościoła w Filadelfii wygłosił ks. Adam Łuźniak.

Na początku nakreślił kontekst rozważanego listu. Niewielkie, lecz bogate miasteczko Filadelfia zbudowane zostało na przełęczy, która stanowiła bramę do głębi półwyspu. Było również bramą i punktem odniesienia dla hellenizacji znajdujących się dalej terenów. Mieszkańcy Filadelfii mieli więc poczucie, że są bramą i mają misję wobec tych, którzy mieszkają dalej.

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję