Reklama

Niedziela Lubelska

Diamentowy jubileusz kapłaństwa ks. prał. Edwarda Wawerskiego z USA

Archiwum

Każdy jubileusz, tym bardziej diamentowy jubileusz posługi kapłańskiej, jest doskonałą okazją do wdzięczności Panu Bogu, ale także ludziom, do których Bóg posyła swoich kapłanów. W tym duchu w diecezji Rockville Centre (Nowy Jork) w parafii św. Jadwigi we Floral Park, przeżywany był jubileusz kapłaństwa ks. prał. Edwarda Wawerskiego. Jubilat świętował jednocześnie 85. urodziny oraz 25-lecie posługi w Kościele jako Prałat Honorowy Jego Świątobliwości (Monsignor).

Reklama

Uroczysta Msza św. we Floral Park pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji Rockville Centre Andrzeja Zglejszewskiego, z udziałem kapłanów pracujących w tej oraz sąsiednich diecezjach, odprawiona została 15 maja 2021 r. Podczas celebracji modlono się nie tylko za dostojnego jubilata, ale także polecano te parafie, w których 60 lat jako wikariusz i proboszcz posługiwał ks. Wawerski w Polsce i USA. Nie brakło podczas homilii, wygłoszonej przez proboszcza parafii św. Jadwigi ks. Piotra Rożka, podkreślenia najważniejszych cech jubilata jak wytrwałość, oddanie Polonii oraz niestrudzony duch w ratowaniu polskich parafii.

Ksiądz Edward Wawerski urodził się 2 czerwca 1936 r. w Borkowie (archidiecezja lubelska) jako syn Michała i Stefanii Zielińskiej. Po ukończeniu „Biskupiaka” w Lublinie wstąpił do tamtejszego seminarium duchownego, gdzie 9 kwietnia 1961 r. przyjął święcenia kapłańskie przez posługę bp. Piotra Kałwy. Po święceniach został skierowany do parafii Przemienienia Pańskiego w Rachaniu. Kolejną placówką ks. Wawerskiego była parafia w Tarnogrodzie. Stamtąd w 1965 r. został oddelegowany do Różańca, gdzie tworzył nową parafię i budował plebanię. W 1973 r. ks. Wawerski podjął odważną decyzję wyjazdu do Stanów Zjednoczonych do pracy wśród Polonii. Posługiwał początkowo w New Jersey, North Dacota, później jako wikariusz w diecezji Rockville Centre (Nowy Jork): w parafii św. Jacka w Glen Head (1975-88), św. Jadwigi we Floral Park (1988-89), a następnie proboszcz w parafii św. Władysława w Hempstead (1989-2011) oraz jednocześnie proboszcz parafii św. Jadwigi we Floral Park (2005-11). We wszystkich tych miejscach dał się poznać jako gorliwy kapłan zatroskany o dobro parafii, budowniczy i odnowiciel świątyń.

Za swoją ofiarną pracę wśród Polonii abp Bolesław Pylak mianował go kanonikiem w 1992 r., natomiast 27 maja 1996 r. na wniosek bp. Johna R. McGann ks. Wawerski został Honorowym Prałatem Jego Świątobliwości. Ks. Wawerskiego uhonorował także kilkukrotnie specjalnym wyróżnieniem major Glen Cove (1983, 1984, 1986, 1988). Podobne wyróżnienie przyznały mu władze powiatu Nassau County w 1990 r. Został także odznaczony tytułem „Obywatela Roku” przez gazetę „Polish American World” (1983); „Człowieka Roku” przez American Polish Association of Professionals and Businessmen (1991). Największym jednak odznaczeniem, na które jubilat zapracował podczas 60-letniej posługi, są wdzięczność i pamięć ludzi, dla których poświęcił lata pracy kapłańskiej w Polsce i USA.

2021-06-04 04:18

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

1 sierpnia o godzinie 17.00 zabiją dzwony w kościołach stolicy

2021-07-28 07:29

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

dzwon

Bożena Sztajner/Niedziela

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia o godzinie 17.00 w kościołach stolicy zabiją dzwony. Decyzję w tej sprawie wydali metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński.

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, zgodnie z wieloletnią tradycją, w niedzielę 1 sierpnia o godzinie 17.00, godzinie W, prosimy o włączenie dzwonów we wszystkich świątyniach diecezji warszawsko-praskiej. Włączymy się w ten sposób w hołd oddawany poległym powstańcom – żołnierzom i mieszkańcom Miasta Nieujarzmionego" – czytamy w komunikacie na stronie internetowej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

W Starej Wsi rozpoczynają się Ignacjańskie Dni Młodzieży

2021-07-28 12:04

archiwum IDM

Koncert w tle sanktuarium

Koncert w tle sanktuarium

Jutro w Starej Wsi k/ Brzozowa rozpoczynają się Ignacjańskie Dni Młodzieży. Wydarzenie poprzedziły dziesięciodniowe rekolekcje. Spotkanie organizowane jest od 2004 roku przez jezuitów i łączy ze sobą młodzież z różnych regionów Polski. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się pod hasłem „Serce na dłoni”.

Jak wyjaśnia o. Paweł Witon – organizator wydarzenia - Młodzież przyjeżdzająca do Starej Wsi pochodzi ze wspólnot prowadzanych przez jezuitów. Młodzież każdego roku przebywa tutaj na rekolekcjach w połowie lipca. Wieńczą je właśnie Ignacjańskie Dni Młodzieży. To są takie dni integracyjne, ponieważ młodzież podczas samych rekolekcji podzielona jest na cztery stopnie i te stopnie osobno przeżywają swoje rekolekcje. Ignacjańskie Dni Młodzieży to jest próba integracji tej młodzieży z całej Polski, ponieważ oni na codzień właściwie formują się tylko w swoich grupach, więc jest to jakaś okazja do tego, żeby przebywali razem i również doświadczyli czegoś co było wcześniej – zauważył jezuita.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo powstańca warszawskiego

2021-07-28 12:05

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Lubuskie Muzeum Wojskowe

Karolina Krasowska

- Ja, co się urodziłem w wolnej Polsce, tak wolny nie czułem się nigdy jak te pierwsze kilka dni powstania - mówił śp. Stefan Mrowiec, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego.

- Ja, co się urodziłem w wolnej Polsce, tak wolny nie czułem się nigdy jak te pierwsze kilka dni powstania - mówił śp. Stefan Mrowiec, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego.

W Lubuskim Muzeum Wojskowym można obejrzeć świadectwo nieżyjącego już byłego powstańca warszawskiego Stefana Mrowca, który po wojnie osiedlił się w Zielonej Górze.

- Powstanie musiało wybuchnąć, po prostu wtedy to była euforia. Ja, co się urodziłem w wolnej Polsce, tak wolny nie czułem się nigdy jak te pierwsze kilka dni powstania - mówił śp. Stefan Mrowiec, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję