Reklama

Protest Watykanu w związku z zatrzymaniem bp. Jerzego Mazura

Z ostrym protestem Stolicy Apostolskiej spotkało się wydalenie z Moskwy ordynariusza diecezji św. Józefa w Irkucku - bp. Jerzego Mazura. W specjalnym oświadczeniu, przygotowanym przez watykański Sekretariat Stanu, dyrektor biura prasowego Joaquin Navarro-Valls wyraził nadzieję, że władze rosyjskie bezzwłocznie zmienią swoją decyzję i pozwolą Biskupowi wrócić do swoich wiernych. Oto pełny tekst oświadczenia:
W piątek wieczorem, 19 kwietnia 2002 r., na lotnisku Szeremietiewo 2 (Moskwa) Jego Ekscelencja biskup Jerzy Mazur SVD, ordynariusz katolickiej diecezji św. Józefa w Irkucku we Wschodniej Syberii, wydalony został z terytorium Federacji Rosyjskiej i odesłany samolotem do Warszawy, skąd przybył wczesnym popołudniem. Biskupowi Mazurowi nie podano powodu podjętej wobec niego decyzji.
Sekretariat Stanu oraz Przedstawicielstwo Papieskie w Moskwie natychmiast interweniowały u władz rosyjskich, domagając się wyjaśnień i żądając zwrotu Biskupowi wizy wjazdowej.
To, co spotkało J. E. Biskupa Mazura - kilka dni zaledwie po tym, co przydarzyło się włoskiemu kapłanowi Stefano Caprio, proboszczowi św. Różańca w Władymirze i w Iwanowie (w archidiecezji Matki Bożej w Moskwie), stanowi poważne naruszenie zobowiązań, jakie rosyjskie władze rządowe wzięły na siebie jako sygnatariusze dokumentu końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (w Wiedniu 15 stycznia 1989 r.). W rozdziale "Zasady", w artykule 16 mówi się bowiem, że: " Państwa uczestniczące, między innymi (...) przestrzegać będą prawo wspólnot religijnych do tworzenia i utrzymywania swobodnie dostępnych miejsc kultu bądź zebrań; organizowania się według własnej struktury hierarchicznej i instytucjonalnej; wyboru, mianowania i wymiany swego personelu zgodnie z własnymi potrzebami i normami, jak również z jakąkolwiek umową, dobrowolnie zawartą między nimi a swoim Państwem" . Mamy zatem nadzieję na bezzwłoczne zrewidowanie podjętej decyzji i na to, że Biskup Mazur będzie mógł szybko powrócić do swoich wiernych we Wschodniej Syberii.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?

Niedziela Ogólnopolska 21/2007, str. 24

[ TEMATY ]

religia

zbawienie

Karol Porwich/Niedziela

Z wielkim zainteresowaniem przeczytałam ostatnio książkę Moody’ego „Życie po życiu”. To są rzeczywiście bardzo ciekawe doświadczenia śmierci klinicznej. Oczywiście, że książka ta pomaga mi wierzyć, że jednak jest coś po śmierci, że jest jakieś światło i życie. Po tej lekturze moją uwagę zwróciła jednak inna sprawa. Z książki tej wynika jasno, że życie po śmierci jest dla tych, którzy czynili dobro, i nie ma tu żadnego znaczenia, czy się wierzy w Boga, czy nie, a zwłaszcza to, jakiego się jest wyznania. Wystarczy być dobrym człowiekiem. Czy w związku z tym religia jest nam potrzebna, żeby się zbawić? Może wystarczy być po prostu dobrym człowiekiem?
Justyna

CZYTAJ DALEJ

Kard. Dziwisz: troska o dobro narodu musi iść w parze z troską o zbawienie każdej duszy

2022-09-29 20:57

[ TEMATY ]

Paulini

kard. Stanisław Dziwisz

Skałka

Karol Porwich/Niedziela

Kto uznaje prymat Boga w swoim sercu i życiu, ten przestrzega Jego przykazań: nie szerzy przemocy, zgorszenia i rozpusty, nie poniża człowieka w jego godności dziecka Bożego, nie rozbija małżeństw i nie niszczy rodzin, nie sprzyja zabijaniu dzieci i starców – mówił kard. Stanisław Dziwisz na Skałce w Krakowie. Krakowski metropolita senior przewodniczył w klasztorze paulinów Mszy św. odpustowej, wieńczącej obchody 550-lecia ich nieprzerwanej obecności w miejscu męczeństwa św. Stanisława.

Bazylika na Skałce nosi wezwanie św. Michała Archanioła i św. Stanisława, dlatego uroczystości odpustowe odbywają się tutaj w związku ze świętem świętych Michała, Gabriela i Rafała. W tym roku są one połączone z obchodami jubileuszu 550-lecia obecności paulinów w tym miejscu.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Zdzisław Kaleński

2022-09-30 17:08

Pixabay.com

28 września zmarł ks. Zdzisław Kaleński. Kapłan ten miał 94 lata życia i 69 lat kapłaństwa.

Ks. Zdzisław Kaleński urodził się 24 lipca 1928 roku w Rabcr Zdroju [Archidiecezja Krakowska]. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1953 w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję