Reklama

Polska muzyka sakralna na płytach CD (29)

Marcin Józef Żebrowski - kompozytor jasnogórski

Dzisiejszy odcinek naszego cyklu poświęcony jest muzyce jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich doby klasycyzmu - Marcina Józefa Żebrowskiego. Płyta, którą pragnę Państwu przedstawić, wydana została przez Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie i zawiera Nieszpory wspomnianego kompozytora. Nagranie zrealizowane zostało w Bazylice Jasnogórskiej w 1994 r., a wykonawcami byli soliści: Bożena Harasimowicz-Haas (sopran), Katarzyna Sus-Zagórska (alt), Krzysztof Szmyt (tenor), Jerzy Gruszczyński (bas) oraz zespoły -
Częstochowski Chór Kameralny, przygotowany przez Janusza Brawatę i Orkiestra Kameralna Filharmoników Częstochowskich. Całość poprowadził Jerzy Kosek - ówczesny dyrektor artystyczny Filharmonii Częstochowskiej.
A oto kilka słów o samym kompozytorze. Marcin Józef Żebrowski urodził się w 1702 r. w Magnuszewie, zm. 29 czerwca 1770 r. w Wieluniu. Związany był w latach 1748-65 z Kapelą Jasnogórską jako kompozytor, skrzypek, śpiewak i pedagog. Tworzył utwory instrumentalne (sonaty " pro processione") i wokalno-instrumentalne (m.in. msze - Pastoritia, Pastoralis, Magnificat, Nieszpory, arie, Mittit ad Virginem). Styl jego utworów zalicza się do wczesnego klasycyzmu z elementami włoskiego baroku, na co wskazuje wirtuozostwo wokalne i chętne posługiwanie się polifonią. Nawiązywał ponadto do polskiego folkloru muzycznego, np. przez zastosowanie cech charakterystycznych krakowiaka lub użycie cytatów polskich pieśni religijnych. W zbiorach Biblioteki Jasnogórskiej przechowywanych jest 31 jego utworów.
Muzyka Żebrowskiego warta jest rozpowszechnienia. Zaczątkiem jej odkrywania może być niniejsza płyta. Miejmy nadzieję, że dzieła jasnogórskiego twórcy doczekają się kiedyś solidnego opracowania naukowego, wydania drukiem i nagrania.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: „Błogosławiona jesteś między niewiastami!’”

2022-10-03 21:30

[ TEMATY ]

różaniec

październik

#NiezbędnikRóżańcowy

Graziako

Dzisiejsze słowa Pozdrowienia Anielskiego, które chcemy rozważyć nie były jedynymi i pierwszymi wypowiedzianymi na kartach Pisma Świętego. Już w Starym Testamencie słyszymy słowa błogosławieństwa wypowiedziane wobec dwóch kobiet.

WSPÓLNA MODLITWA
4 października
RÓŻANIEC - TAJEMNICE BOLESNE

CZYTAJ DALEJ

Watykan: pierwszy w historii video mapping na fasadzie Bazyliki św. Piotra

2022-10-03 07:00

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch /Niedziela

W ramach przygotowań do Jubileuszu Roku 2025, na fasadzie Bazyliki Watykańskiej można oglądać wieczorami ośmiominutową sekwencję video mappingu, zatytułowaną "Pójdź za Mną. Życie Piotra" i poświęconą patronowi świątyni. Przy okazji niedzielnej inauguracji wydarzenia, nie zabrakło stanowczych apeli o pokój na Ukrainie.

Tysiące osób zebrały się w niedzielę wieczorem na Placu św. Piotra, by wziąć udział w premierowym pokazie video mappingu "Pójdź za Mną. Życie Piotra", który poprzez połączenie nowoczesnych technik animacji, wizualizacji dzieł sztuki przedstawiających św. Piotra i krótkiej narracji, przybliża postać pierwszego następcy Chrystusa. Inauguracyjny pokaz poprzedził krótki recital Andrei Bocellego, który specjalnie na tę okazję przyleciał z Londynu, a także krótkie wystąpienia współtwórców projektu: archiprezbitera Bazyliki św. Piotra kard. Maura Gambettiego oraz aktora Flavia Insinny, który użyczył głosu narracji, towarzyszącej video mappingowi. Obaj skorzystali z okazji, by zaapelować o dialog, jako remedium na trwającą na Ukrainie wojnę.

CZYTAJ DALEJ

Wizyta Najwyższego Kapelana Rycerzy Kolumba na Ukrainie

2022-10-04 08:46

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

flickr.com/rycerzekolumbawpolsce

Dzieła humanitarne Rycerzy Kolumba realizowane w obliczu wojny na Ukrainie i rozpoczęte wraz z pierwszym dniem konfliktu są wynikiem międzynarodowej współpracy Rycerzy z całego świata. By na własne oczy zobaczyć skalę działania największej bratniej wspólnoty mężczyzn w Kościele katolickim, na zaproszenie abpa Mieczysława Mokrzyckiego, Metropolity Lwowskiego, na Ukrainę przybył abp William Lori, Metropolita Baltimore i Najwyższy Kapelan, czyli duszpasterz całej międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba.

„W tych dniach moim pragnieniem jest po prostu być z Wami, modlić się, słuchać, uczyć się oraz zapewnić Was, że w moim kraju Ukraina nie jest zapomniana. Medialne nagłówki dotyczące Ukrainy mogą się pojawiać i znikać, lecz nasze więzi Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa nie tylko trwają, ale z Bożą pomocą umacniają się pośród trwających nieszczęść” – powiedział abp Lori, zwracając się do wiernych zgromadzonych w lwowskim kościele pw. św. Jana Pawła II i nawiązując do najważniejszych zasad Rycerzy Kolumba.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję