Reklama

XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater"

Początki Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" w Częstochowie miały miejsce 12 lat temu. Przez te lata jego organizatorzy zdążyli nas przyzwyczaić do jego stałych punktów programu, jak choćby koncerty muzyki dawnej czy cerkiewnej, ale też co roku Festiwal nas czymś zaskakuje. Podobnie rzecz się ma z tegoroczną, dwunastą już, choć nietuzinkową edycją.
Organizatorzy tego muzycznego święta starają się zadowolić wszystkich jego odbiorców. - Z jednej strony - co zaznacza w rozmowie dla Niedzieli dyrektor Festiwalu Małgorzata Nowak - pełni on rolę promotora polskiej muzyki i kultury. Corocznie podczas Festiwalu " Gaude Mater" prezentowane są prawykonania utworów współczesnych polskich kompozytorów, w tym powstałych na zamówienie Festiwalu oraz tych nagradzanych podczas kolejnych edycji związanego z Festiwalem Konkursu Młodych Kompozytorów "Musica Sacra". Wydobywane są też na światło dzienne zapomniane kompozycje polskich twórców muzyki dawnej, również materiały z archiwum Jasnej Góry. Z drugiej strony, ważny jest jego nurt wielokulturowości, wieloreligijności - niezwykle atrakcyjny dla melomanów przybywających w tych dniach do Częstochowy. Ekumeniczny charakter Festiwalu wydaje się szczególnie dziś niezwykle ważny. " Staramy się więc tak opracować program, by te dwa nurty były jak najpełniej reprezentowane" - podkreśla Małgorzata Nowak.
Tegoroczną niespodzianką będzie prapremiera widowiska plenerowego Rzecz o Franciszku, przygotowana przed bazyliką archikatedralną przez artystów częstochowskich, oraz z pewnością koncert muzyki afrykańskiej w wykonaniu zambijskiego zespołu "The Sakala Brothers".
Każdy bywalec Festiwalu przyzna, że co roku podczas jego trwania można usłyszeć doskonałą muzykę i, co istotne, w wybitnym wykonaniu. Zastanawia, jak udaje się zaprosić doskonałe zespoły i solistów z całego świata przy tak niskim budżecie i niewielkich dotacjach, jakie Festiwal otrzymuje. - Myślę, że Festiwal swoją rangę i pozycję osiągnął. Nie spotkałam się z sytuacją, że chcemy kogoś zaprosić i ktoś odmawia. Chyba że nie ma wolnych terminów, ale po tylu latach już wiemy, że tych wybitnych wykonawców trzeba zapraszać z dużym wyprzedzeniem. Już dziś prowadzimy rozmowy co do uczestnictwa muzyków w przyszłym roku czy za dwa lata - wyjaśnia Małgorzata Nowak. Oczywiście, problem finansów jest istotny, bowiem nikt za darmo nie przyjeżdża. Honoraria są wyznaczane z góry, choć, oczywiście, prowadzone są negocjacje i starania, by te honoraria były na miarę festiwalowej kieszeni. Często zdarza się, że wykonawcy, chcąc przyjechać do Częstochowy, nie stawiają bardzo wygórowanych propozycji finansowych, by organizator mógł sprostać takim, a nie innym propozycjom. - Z drugiej strony, musimy bardzo dbać, by Festiwal utrzymać na godnym poziomie. Podczas jubileuszowej - 10. edycji Festiwalu w roku 2000 postawiliśmy bardzo wysoką poprzeczkę. Teraz musimy utrzymać ten poziom - podkreśla jego Dyrektor. Zawsze jednak istnieją zabiegi, które ułatwiają ułożenie ciekawego programu przy budżecie, jakim dysponują organizatorzy. Istnieje choćby możliwość zaproszenia zespołów o mniejszym składzie, zespołów kameralnych, co nie odbije się na poziomie wykonawczym, a będzie korzystne dla skromnego budżetu "Gaude Mater".
Tak też skonstruowano tegoroczny Festiwal, który jest bardzo atrakcyjny pod względem wykonawczym - w tym roku wystąpią na nim wykonawcy z 17 krajów świata. Wiele zespołów przyjeżdża w składach międzynarodowych, jak choćby "Musica Fiorita", której dwanaścioro członków pochodzi z dziesięciu krajów. Nie zrezygnowano też z atrakcyjnych propozycji wielokulturowości i wieloreligijności, bo one stanowią przecież o pewnym unikalnym charakterze tego Festiwalu na tle innych muzycznych festiwali polskich.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?

Niedziela Ogólnopolska 21/2007, str. 24

[ TEMATY ]

religia

zbawienie

Karol Porwich/Niedziela

Z wielkim zainteresowaniem przeczytałam ostatnio książkę Moody’ego „Życie po życiu”. To są rzeczywiście bardzo ciekawe doświadczenia śmierci klinicznej. Oczywiście, że książka ta pomaga mi wierzyć, że jednak jest coś po śmierci, że jest jakieś światło i życie. Po tej lekturze moją uwagę zwróciła jednak inna sprawa. Z książki tej wynika jasno, że życie po śmierci jest dla tych, którzy czynili dobro, i nie ma tu żadnego znaczenia, czy się wierzy w Boga, czy nie, a zwłaszcza to, jakiego się jest wyznania. Wystarczy być dobrym człowiekiem. Czy w związku z tym religia jest nam potrzebna, żeby się zbawić? Może wystarczy być po prostu dobrym człowiekiem?
Justyna

CZYTAJ DALEJ

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej diecezji

2022-09-29 08:57

[ TEMATY ]

diakonat

diakonat stały

archidiecezja.pl

Chcemy podjąć w naszej diecezji przygotowania do rozpoczęcia formacji mężczyzn do diakonatu stałego zarówno żonatych, jak i tych, którzy chcą pozostawać w bezżenności, a doświadczają łaski powołania do diakonatu – zapowiada biskup kielecki Jan Piotrowski w komunikacie wystosowanym do wiernych.

Biskup przypomina w nim znaczenie charyzmatów w Kościele, w którym „Chrystus działa przez ludzi”.

CZYTAJ DALEJ

Putin: podjęliśmy decyzję o włączeniu zajętych terytoriów Ukrainy w skład Federacji Rosyjskiej

2022-09-30 14:48

[ TEMATY ]

Rosja

PAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROVSPUTNIK/KREMLIN POOL

Podjęliśmy decyzję o włączeniu Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, a także obwodów chersońskiego i zaporoskiego w skład Federacji Rosyjskiej; jestem przekonany, że Zgromadzenie Federalne (połączone izby parlamentu) poprze to postanowienie - ogłosił w piątek prezydent Rosji Władimir Putin w propagandowym wystąpieniu na Kremlu. Tym samym Rosja łamie prawo międzynarodowe.

"Takiego rozwiązania chcą miliony ludzi" - dodał Putin.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję