Reklama

Gdy władza nie pamięta - obywatele przypominają

21 marca br. minęła 100. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku - Józefa Mackiewicza (zm. na emigracji w Londynie w 1985 r.), który w swej twórczości z niezwykłym realizmem odmalował proces ujarzmiania Polaków przez komunistów na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej po 1939 r., sowieckie metody "wydzierania" duszy i komunistyczne ludobójstwo. Jego powieści: Nie trzeba głośno mówić, Lewa wolna, Kontra, Droga donikąd, jak również liczne nowele i opowiadania - to przejmujące, a zarazem najwyższej literackiej próby świadectwo czasów.
W PRL Józef Mackiewicz był, oczywiście, pisarzem zakazanym i szczególnie znienawidzonym. Tym bardziej, że w 1943 r. z polecenia dowództwa Armii Krajowej uczestniczył osobiście w ekshumacji ciał polskich oficerów zamordowanych przez komunistów w Katyniu i jako pierwszy dał świadectwo światu o tym straszliwym sowieckim ludobójstwie. Jeszcze do dziś ciągnie się za pisarzem wyraźna niechęć "postępowej lewicy"...
21 marca br. w warszawskim Teatrze Małym odbyła się uroczysta sesja w 100. rocznicę urodzin Pisarza. Spotkanie poprowadził znany prozaik - Marek Nowakowski, a uczestniczyła w nim Halina Mackiewicz, córka pisarza i prawna spadkobierczyni jego twórczości. Podczas spotkania, na które tłumnie przybyli goście z całej Polski, Kazimierz Orłoś podzielił się z zebranymi wspomnieniem o domu rodzinnym pisarza, a Jan Tomkowski zaprezentował szkic poświęcony jego twórczości. Spotkanie uświetnił występ tenora Stanisława Kowalskiego, który wspaniale wykonał polskie pieśni kresowe, natomiast aktor scen warszawskich Adam Bauman czytał przejmujące fragmenty prozy Józefa Mackiewicza.
Podczas spotkania sekretarz jury Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza - znany publicysta Stanisław Michalkiewicz przedstawił stan przygotowań do przyznania i wręczenia (po raz pierwszy) tej nagrody, która to uroczystość odbędzie się 11 listopada br., w Święto Niepodległości Polski. Na konkurs wpłynęło ok. 90 prac, z których jury zakwalifikowało 52 utwory literackie i publicystyczne, spełniające formalne wymogi regulaminu konkursowego. St. Michalkiewicz przedstawił też projekt gotowego już medalu (z wizerunkiem pisarza i jego credo: "Tylko prawda jest ciekawa"), wykonanego ze złota, który wraz z nagrodą główną co roku wręczany będzie zwycięzcy konkursu.
Przypomnijmy, bo warto, że Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza w wysokości 7 tys. dolarów i złoty medal ufundowało dwóch polskich przedsiębiorców - Zbigniew Zarywski z Tarnowa i Jan M. Małek z Kalifornii. W skład jury konkursu wchodzą: Tomasz Burek, Ryszard Legutko, Jan M. Małek, Stanisław Michalkiewicz (sekretarz), Andrzej Nowak, Marek Nowakowski (przewodniczący jury), Włodzimierz Jasiński-Odojewski, Kazimierz Orłoś, Jacek Trznadel, Zbigniew Zarywski i Rafał Ziemkiewicz.
Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza - od początku do końca spontaniczna, oddolna inicjatywa niezależnych środowisk kulturalnych, wypełnia tę "pustkę zaniechania" ze strony Ministerstwa Kultury, które od 1989 r. nie uczyniło nic, by twórczość jednego z najwybitniejszych prozaików polskich XX wieku stała się dostępna szerokim kręgom czytelniczym.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

2022-09-29 09:50

[ TEMATY ]

archaniołowie

Karol Porwich/Niedziela

29 września w Kościele katolickim przypada święto trzech archaniołów – Michała, Gabriela i Rafała. Ich imiona pojawiają się na kartach Biblii. Niebiańscy wysłannicy towarzyszą ludziom w konkretnych wydarzeniach, a każdy z nich ma szczególną misję i zadanie do wykonania. Każdy z nich objawił się w konkretnym czasie. Św. Michał ukazywał się aż cztery razy, doprowadzając do ustanowienia swojej własnej bazyliki w podziemnej grocie na Górze Gargano we Włoszech.

Aniołowie są istotami duchowymi, nadrzędnymi wobec ludzi. Posiadają rozum oraz wolę. Św. Grzegorz Wielki tłumaczył, że słowo anioł nie oznacza natury, ale zadanie. „Duchy, które zapowiadają wydarzenia najbardziej doniosłe nazywają się archaniołami. Niektórzy z nich mają imiona własne, wskazujące na określone ich zadania czy posługę” – wyjaśniał papież i doktor Kościoła. Aniołowie i archaniołowie pośredniczą między Bogiem i ludźmi, a ich interwencje świadczą o tym, że są zawsze gotowi, aby nam pomóc. 29 września, w rocznicę konsekracji starożytnej bazyliki św. Michała w Rzymie Kościół katolicki wspomina trzech archaniołów, którym Bóg wyznaczył szczególne misje w historii zbawienia. Przypominamy kilka ciekawych informacji na ich temat.

CZYTAJ DALEJ

Mistrzyni Polski w wyciskaniu sztangi leżąc: Życie z niepełnosprawnością nie wyklucza mnie z bycia szczęśliwą

2022-09-30 11:18

[ TEMATY ]

świadectwo

Family News Service /archiwum Autorki

Aleksandra Zielińska, wielokrotna mistrzyni Polski w wyciskaniu sztangi w leżeniu, urodziła się z rozszczepem kręgosłupa. Porusza się za pomocą kul lub wózka inwalidzkiego. Choroba nie przeszkadza jej w spełnianiu marzeń i osiąganiu kolejnych sukcesów.

W rozmowie z Family News Service Aleksandra Zielińska opowiada m.in. o sportowych sukcesach, o tym, dlaczego niepełnosprawności nie postrzega jako problemu oraz planach na przyszłość..

CZYTAJ DALEJ

Putin: podjęliśmy decyzję o włączeniu zajętych terytoriów Ukrainy w skład Federacji Rosyjskiej

2022-09-30 14:48

[ TEMATY ]

Rosja

PAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROVSPUTNIK/KREMLIN POOL

Podjęliśmy decyzję o włączeniu Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, a także obwodów chersońskiego i zaporoskiego w skład Federacji Rosyjskiej; jestem przekonany, że Zgromadzenie Federalne (połączone izby parlamentu) poprze to postanowienie - ogłosił w piątek prezydent Rosji Władimir Putin w propagandowym wystąpieniu na Kremlu. Tym samym Rosja łamie prawo międzynarodowe.

"Takiego rozwiązania chcą miliony ludzi" - dodał Putin.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję