Reklama

Wystawa z okazji 60 lat posługi kapłańskiej ks. prał. Jerzego Pawlika

Niezwykły ksiądz na niezwykłe czasy

Niedziela Ogólnopolska 18/2002

60 lat posługi kapłańskiej obchodzi w tym roku ks. prał. Jerzy Pawlik. Najbardziej znany jest ze swojej działalności duszpasterskiej w krajach byłej RWPG (Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej). W Związku Radzieckim, Niemieckiej Republice Demokratycznej, Rumunii i na Węgrzech opiekował się polskimi robotnikami przebywającymi na tzw. kontraktach. Nieoficjalnie nazywano go "ordynariuszem RWPG". Rodzinne miasto ks. Pawlika uczciło Jubilata wystawą "Katowiczanin. Ks. Jerzy Pawlik. Z okazji 60 lat posługi kapłańskiej".
Wystawę, nad którą patronat honorowy sprawował prezydent Katowic Piotr Uszok, otwarto 11 kwietnia br. w Muzeum Historii Katowic. " Wystawa przedstawia ogrom życia i działalności tegoż oto skromnego Księdza" - mówiła, wskazując na osobę ks. Pawlika, dyrektor Muzeum Jadwiga Lipońska-Sajdak. Oglądając ekspozycję, można się było z łatwością przekonać, że w tych słowach nie było przesady. Począwszy od zdjęć miejsc związanych z życiem i działalnością Jubilata, poprzez legitymacje i odznaczenia związane z turystyką, pamiątki obrazujące współpracę z dykasteriami watykańskimi, świadectwa działalności ks. Pawlika jako dyrektora Krajowego Ruchu Pielgrzymkowego oraz - wypełniające znaczną część wystawy - świadectwa gorliwej działalności jako "ordynariusza RWPG". Nie brakło też na wystawie akcentów miłych dla naszej Redakcji. Ksiądz Pawlik współpracował bowiem z Niedzielą i na naszych łamach publikował swoje teksty. Kserokopia jednego z nich znalazła miejsce na wystawie. Chodzi o artykuł z 21 marca 1999 r. pt. O mogiłach żołnierzy polskich w Rumunii. Odnosząc się do tego okresu swojej działalności, ks. Pawlik wskazał na jeden wyjątkowy eksponat: antimensium - relikwie wszyte do korporału, który w wyjątkowych, polowych warunkach zastępować może mensę ołtarzową. "Podarował mi je kard. Wyszyński - opowiadał Jubilat - kiedy zostałem mianowany ´ordynariuszem RWPG´. Do dziś w sercu mnie ściska, gdy wspomnę, jak wtedy w ZSRR kobiety i mężczyźni podchodzili po skończonej Mszy św. i całowali te relikwie".
Ks. Pawlik mówił też o harcerstwie, które ukształtowało jego życie. Wspomniał czasy, gdy władze komunistyczne postanowiły przemodelować ruch harcerski według nowych zasad. Stwierdził, że jest przewodnikiem tatrzańskim z nadal aktualną licencją. Powiadomił, że był współorganizatorem Światowego Dnia Młodzieży w Buenos Aires.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: wiemy, kiedy abp Grysa przyjmie sakrę

2022-10-03 10:19

[ TEMATY ]

sakra biskupia

ASD w Poznaniu

Kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, udzieli sakry biskupiej ks. prałatowi Tomaszowi Grysie, kapłanowi archidiecezji poznańskiej i nuncjuszowi apostolskiemu na Madagaskarze w uroczystość Wszystkich Świętych w katedrze w Poznaniu. Współkonsekratorem będzie abp Stanisław Gądecki. Sakra odbędzie się 1 listopada o godz. 11.00.

Papież Franciszek mianował ks. prałata Tomasza Grysę nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach 27 września br. Ojciec Święty obdarzył go także godnością arcybiskupa i przydzielił mu stolicę tytularną Rubikon (w latach 1992-2002 była to stolica tytularna abp. Stanisława Gądeckiego, wówczas biskupa pomocniczego w Gnieźnie).

CZYTAJ DALEJ

Czym jest diakonat stały?

2022-10-03 14:16

[ TEMATY ]

diakon stały

diakonat stały

Karol Porwich/Niedziela

Jeszcze w 2019 r. posługę diakona stałego w Polsce pełniło ok. 30 mężczyzn. Dziś jest już ich ponad 80. Choć widać dynamiczny wzrost zainteresowania tą formacją, nie jest ona w gruncie rzeczy czymś nowym. Diakoni stali wyświęcani są w Polsce już od kilkunastu lat, duża część z nich to żonaci mężczyźni. Posługa ta odnowiona została na Soborze Watykańskim II, a jej korzenie sięgają starożytności.

Kto to jest diakon stały?

CZYTAJ DALEJ

Zapraszamy na konferencję: Aktualność objawień gietrzwałdzkich

2022-10-04 09:17

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

Adobe.Stock

Sanktuarium w Gietrzwałdzie

Sanktuarium w Gietrzwałdzie

Bractwo Przedmurza-Olsztyn zaprasza na konferencję naukową pt. Aktualności objawień gietrzwałdzkich. Organizatorzy chcą przypomnieć o ideałach społecznie zapomnianych i wdrażać je w obszar aktywności społeczno-narodowej. A są nimi takie postawy jak: modlitwa prywatna i publiczna na Różańcu, narodowa ofiara i pokuta, ekspiacja i wynagrodzenie, odnowa moralna narodu polskiego. Takie postawy i wartości, które dzisiaj są pomijane w życiu publicznym, należy niezmiennie wdrażać.

W konferencji wezmą udział:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję